Afgańczycy ukryci w tirze z oponami

/ MrMaXy

  

Trzech obywateli Afganistanu, którzy wjechali do Polski ukryci w naczepie tira z oponami z Serbii, zatrzymał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Cudzoziemcy chcieli dotrzeć do Niemiec i tam się osiedlić. Wszyscy zostali zawróceni na Słowację.

Jak poinformowała w rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor, do odkrycia nielegalnych imigrantów w naczepie tira doszło w minioną środę późnym wieczorem na stacji benzynowej w Wyżnem w powiecie niżańskim.

"Kierowca jednego z serbskich tirów, wjeżdżając na stację benzynową, usłyszał dobiegające z naczepy jego tira podejrzane odgłosy. Podejrzewając, że w naczepie mogą znajdować się ukryte osoby, powiadomił policjantów ze Strzyżowa"

– mówiła mjr Pikor.

Policja powiadomiła Straż Graniczną i KAS.

"Po otwarciu naczepy, w której transportowane były opony z Serbii, mundurowi ujawnili trzech mężczyzn w wieku 19 lat. Nie mieli dokumentów ani pieniędzy. Przyznali, że pochodzą z Afganistanu i trzy dni wcześniej wyruszyli w podróż swojego życia do Niemiec"

– wyjawiła rzeczniczka BiOSG.

Każdy z młodych mężczyzn jeszcze w Serbii zapłacił organizatorom przerzutu po 2 tys. euro. Wyjawili, że chcieli dotrzeć do Niemiec i tam się osiedlić.

Cudzoziemcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Mjr Pikor dodała, że obcokrajowcy zostali przekazani na Słowację w ramach readmisji uproszczonej.

To już piąty od początku roku przypadek zatrzymania przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG imigrantów ukrytych w naczepie pojazdu ciężarowego wracającego z południa Europy przez granicę ze Słowacją - tzw. szlakiem bałkańskim. W sumie na Podkarpaciu zatrzymano z tego kierunku 11 imigrantów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Coraz więcej włamań do bankomatów

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Liczba włamań do bankomatów w Europie w 2018 roku wzrosła o 27 proc., powodując w 21 krajach szkody w wysokości w sumie 36 mln euro - alarmuje dziś Europol, wzywając do nasilenia walki z grupami przestępczymi dopuszczającymi się takich przestępstw.

Przytaczane przez europejską agencję policyjną dane o zwiększonej liczbie "fizycznych ataków" na bankomaty pochodzą z raportu Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Bezpiecznych Transakcji (EAST).

Europol podkreśla, że przestępcy, by zdobyć pieniądze z bankomatów, stosują "ekstremalne sposoby", takie jak użycie narzędzi tnących, wysadzanie w powietrze czy wyrywanie całego bankomatu ze ściany budynku.

Działania, które zdaniem Europolu mogą przyczynić się do skutecznego zwalczania takich przestępstw, to np. zostawianie w bankomatach mniejszej ilości pieniędzy czy znakowanie skradzionych banknotów, by można było je wyśledzić. Unijna agencja policyjna chce również m.in., by operatorzy bankomatów ulepszali system zabezpieczeń oraz by podnoszono kary za takie przestępstwa.

Zdaniem policyjnej agencji ważna jest również wymiana informacji czy materiałów z monitoringu, co ma zwiększyć szanse szybkiego schwytania sprawców.

Europol sugeruje również, że decyzje dotyczące walki z tymi przestępstwami powinny być podjęte "na poziomie europejskim", by przestępcy, obawiając się schwytania w jednym kraju, nie przenosili działalności do innych państw, gdzie czuliby się bezpieczniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl