Wezbrania na rzekach na południu Polski

zdjęcie ilustracyjne / Hans CC0

  

Największe fale wezbraniowe w południowej Polsce wystąpią w województwach świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim - poinformował dziś IMGW.

Jak czytamy w komunikacie instytutu, na Wiśle na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego utworzyła się pierwsza fala wezbraniowa, która jest konsekwencją przemieszczania się wód opadowych ze zlewni Małej Wisły i Przemszy. Stany alarmowe zostały przekroczone na Małej Wiśle do wodowskazu Bieruń Nowy. Tam w godzinach porannych nastąpiła kulminacja fali wezbraniowej. W kolejnych godzinach w dół rzeki będzie się przemieszczała druga fala wezbraniowa.

Kolejna fala wezbraniowa uformowała się w okolicach Krakowa przy przekroczonym o 60 cm stanie alarmowym. W kolejnych godzinach będzie się przemieszczała w kierunku stacji wodowskazowej Popędzynka. Prognozowane jest w tym miejscu przekroczenie stanu alarmowego o 65 cm w piątek w nocy i z rana w sobotę. W niedzielę wieczorem kulminacja nastąpi w Sandomierzu przy przekroczonym stanie alarmowym o 55 cm. W całym górnym biegu Wisły do Annopola prognozuje się przekroczenia stanów alarmowych wraz z przemieszczaniem się fali wezbraniowej.

Kolejne wezbranie na Wiśle utworzyło się w okolicach Zawichostu, co jest konsekwencją opadów na pograniczu woj. małopolskiego i podkarpackiego z 21 i 22 maja. Tam wezbranie będzie się utrzymywało najdłużej, a stan alarmowy zostanie w poniedziałek przekroczony o ponad metr.

Na środkowej Wiśle w przyszłym tygodniu fala wezbraniowa się spłaszczy i wydłuży i będzie się przemieszczała w stanie wody wysokiej. Nocami opady na południu zaczną słabnąć, co poprawi sytuację w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. W zlewni Małej Wisły, Przemszy prognozuje się poziom w strefie wody wysokiej i wciąż lokalnie przekroczone stany ostrzegawcze.

W zlewniach Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Nidy prognozuje się przemieszczanie się wody opadowej w dół tych rzek. Stany wód w górnych biegach stopniowo będą opadały w strefie wody wysokiej. W dolnych biegach tych zlewni notowane będą przez najbliższe dwa dni przekroczenia stanów alarmowych, ale z tendencją spadkową. W górnych biegach zlewni Wisłoki i Sanu prognozuje się stabilizację bądź niewielkie wzrosty przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych. Od soboty prognozuje się opadanie wód poniżej stanów alarmowych.

Z kolei na Odrze fala wezbraniowa przemieszcza się w okolice Raciborza, gdzie stan alarmowy został przekroczony o 50 cm. Na stacjach poniżej Raciborza prognozuje się wzrosty w strefie wody wysokiej przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na dolnej i średniej Odrze w kolejnych dniach fala wezbraniowa będzie się przemieszczała w granicach wody wysokiej.

Na dopływach górnej Odry prognozowane są wahania stanów wody z tendencją spadkową. Na Olzie prognozuje się opadanie wody. Na dopływach środkowej Odry w kolejnych godzinach sytuacja będzie się stabilizowała, zwłaszcza w górnych odcinkach rzek. W dolnych odcinkach prognozowane są wzrosty związane z przemieszczaniem się fal wezbraniowych. Lokalnie mogą występować przekroczenia stanów ostrzegawczych na Kaczawie i Ślęży. W zlewni Baryczy przez najbliższe dni będą się utrzymywały kilkucentymetrowe przekroczenia stanów alarmowych.

Na rzekach wpadających bezpośrednio do Morza Bałtyckiego i na rzekach w dorzeczu Pregoły i Niemna prognozuje się niewielkie wahania stanów wody w obecnych strefach bez zagrożenia hydrologicznego - podaje IMGW.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wykluczono wątek przestępczy. Katedra Notre Dame mógła spłonąć przez… papierosa

płonąca katedra Notre-Dame / Wandrille de Préville CC BY-SA 4.0

  

Co było przyczyną pożaru jednej z najsłynniejszych budowli sakralnych świata? Źle ugaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej – twierdzą paryscy śledczy. Wykluczają jednocześnie, by Notre Dame mieli podpalić przestępcy. Milionerzy nadal nie śpieszą się z pomocą. Z zadeklarowanych setek milionów wpłynęło ułamek sumy…

Paryska prokuratura ogłosiła wyniki wstępnego dochodzenia w sprawie pożaru światowej sławy katolickiej świątyni. Jak pisze agencja AFP przesłuchano setki osób, zbadano różne hipotezy. Teraz sprawę ma przejąć trzech sędziów śledczych, którzy wyposażeni w nadzwyczajne prerogatywy będą starali się ustalić konkretny powód zaprószenia ognia w Notre-Dame.

Na obecnym etapie dochodzenia wykluczono, że pożar z 15 kwietnia mógł być efektem działania celowego.

„Nie ma dowodów na poparcie hipotezy, że pożar był wynikiem działania przestępczego”

- poinformowała prokuratura w komunikacie. Śledczy wyjaśniają, że najbardziej prawdopodobne wydają się być teorie o źle zagaszonym papierosie któregoś w pracowników firmy remontującej katedrę lub o awarii instalacji elektrycznej.

[polecam:https://niezalezna.pl/267795-pozar-katedry-notre-dame-w-paryzu-glowna-struktura-budynku-zostala-zachowana-wideo]

Prokuratura podkreśla, że w przypadku wykrycia szczególnego zaniedbania, które mogło doprowadzić do pożaru, w pewnością postawione zostaną zarzuty osobom odpowiedzialnym za takie wykroczenie. Teraz jednak akt oskarżenia nie jest brany pod uwagę.

Obecnie w Notre-Dame pracuje od 60 do 150 osób, które nadal sprzątają teren po pożarze, usuwają gruz i zajmują się stabilizacją całej struktury. Te prace mogą potrwać jeszcze kilka tygodni, a następnie nastąpi długi i złożony proces opracowywania ekspertyzy w zakresie prac renowacyjnych.

[polecam:https://niezalezna.pl/273507-odbudujmy-katedre-notre-dame-bez-zadnych-zmian-francuski-senat-sprzeciwia-sie-macronowi]

Niedługo po pożarze prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że Notre-Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Projekt ustawy o odbudowie utknął jednak w parlamencie, bowiem mieszana komisja wspólna nie zdołała wypracować zbliżenia stanowisk obu izb i ustawa nie zostanie przyjęta przed końcem lipca.

Fundacja Przyjaciół Notre Dame de Paris nadal oczekuje na darowizny od francuskich miliarderów, którzy zaoferowali łącznie 850 mln euro na odbudowę katedry. Jak poinformował francuski minister kultury Franck Riester do tej pory z obiecanej sumy wpłynęło zaledwie 80 mln euro, czyli ok. 9 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl