Wezbrania na rzekach na południu Polski

zdjęcie ilustracyjne / Hans CC0

  

Największe fale wezbraniowe w południowej Polsce wystąpią w województwach świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim - poinformował dziś IMGW.

Jak czytamy w komunikacie instytutu, na Wiśle na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego utworzyła się pierwsza fala wezbraniowa, która jest konsekwencją przemieszczania się wód opadowych ze zlewni Małej Wisły i Przemszy. Stany alarmowe zostały przekroczone na Małej Wiśle do wodowskazu Bieruń Nowy. Tam w godzinach porannych nastąpiła kulminacja fali wezbraniowej. W kolejnych godzinach w dół rzeki będzie się przemieszczała druga fala wezbraniowa.

Kolejna fala wezbraniowa uformowała się w okolicach Krakowa przy przekroczonym o 60 cm stanie alarmowym. W kolejnych godzinach będzie się przemieszczała w kierunku stacji wodowskazowej Popędzynka. Prognozowane jest w tym miejscu przekroczenie stanu alarmowego o 65 cm w piątek w nocy i z rana w sobotę. W niedzielę wieczorem kulminacja nastąpi w Sandomierzu przy przekroczonym stanie alarmowym o 55 cm. W całym górnym biegu Wisły do Annopola prognozuje się przekroczenia stanów alarmowych wraz z przemieszczaniem się fali wezbraniowej.

Kolejne wezbranie na Wiśle utworzyło się w okolicach Zawichostu, co jest konsekwencją opadów na pograniczu woj. małopolskiego i podkarpackiego z 21 i 22 maja. Tam wezbranie będzie się utrzymywało najdłużej, a stan alarmowy zostanie w poniedziałek przekroczony o ponad metr.

Na środkowej Wiśle w przyszłym tygodniu fala wezbraniowa się spłaszczy i wydłuży i będzie się przemieszczała w stanie wody wysokiej. Nocami opady na południu zaczną słabnąć, co poprawi sytuację w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. W zlewni Małej Wisły, Przemszy prognozuje się poziom w strefie wody wysokiej i wciąż lokalnie przekroczone stany ostrzegawcze.

W zlewniach Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Nidy prognozuje się przemieszczanie się wody opadowej w dół tych rzek. Stany wód w górnych biegach stopniowo będą opadały w strefie wody wysokiej. W dolnych biegach tych zlewni notowane będą przez najbliższe dwa dni przekroczenia stanów alarmowych, ale z tendencją spadkową. W górnych biegach zlewni Wisłoki i Sanu prognozuje się stabilizację bądź niewielkie wzrosty przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych. Od soboty prognozuje się opadanie wód poniżej stanów alarmowych.

Z kolei na Odrze fala wezbraniowa przemieszcza się w okolice Raciborza, gdzie stan alarmowy został przekroczony o 50 cm. Na stacjach poniżej Raciborza prognozuje się wzrosty w strefie wody wysokiej przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na dolnej i średniej Odrze w kolejnych dniach fala wezbraniowa będzie się przemieszczała w granicach wody wysokiej.

Na dopływach górnej Odry prognozowane są wahania stanów wody z tendencją spadkową. Na Olzie prognozuje się opadanie wody. Na dopływach środkowej Odry w kolejnych godzinach sytuacja będzie się stabilizowała, zwłaszcza w górnych odcinkach rzek. W dolnych odcinkach prognozowane są wzrosty związane z przemieszczaniem się fal wezbraniowych. Lokalnie mogą występować przekroczenia stanów ostrzegawczych na Kaczawie i Ślęży. W zlewni Baryczy przez najbliższe dni będą się utrzymywały kilkucentymetrowe przekroczenia stanów alarmowych.

Na rzekach wpadających bezpośrednio do Morza Bałtyckiego i na rzekach w dorzeczu Pregoły i Niemna prognozuje się niewielkie wahania stanów wody w obecnych strefach bez zagrożenia hydrologicznego - podaje IMGW.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polskiego kandydata przesłuchają niebawem

zdjęcie ilustracyjne / dimitrisvetsikas1969 CC0

  

Przesłuchanie polskiego kandydata na komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego przed komisję ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego odbędzie się we wtorek 1 października - wynika z harmonogramu opublikowanego dziś przez PE.

Oznacza to, że Polak będzie jednym z pierwszych kandydatów, którzy będą odpowiadać na pytania eurodeputowanych. Poza komisją ds. rolnictwa pytania będą zadawać mu też europosłowie komisji ds. środowiska.

Przesłuchania kandydatów mają się zacząć w poniedziałek 30 września w Brukseli i zakończyć nieco ponad tydzień później, 8 października.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl