Zwycięska bitwa „Orlika” z NKWD

Mjr Marian Bernaciak

  

24 maja 1945 roku w pobliżu wsi Las Stocki oddział mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” stoczył zwycięską bitwę z pięciokrotnie większymi siłami NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. To jedna z największych bitew powstania antykomunistycznego. Wcześniej „Orlik” wsławił się odbiciem ponad 100 więźniów z więzienia w Puławach. Wściekli komuniści zorganizowali całą sieć konfidentów, których jedynym zadaniem było wyśledzenie Bernaciaka. Pierwsza o miejscu zgrupowania oddziału „Orlika” w okolicach Wierzchoniowa dowiedziała się komenda MO w Puławach. Szybko zorganizowano obławę składającą się z kilkuset funkcjonariuszy NKWD, UB i MO.

Komuniści natarli w południe podzieleni na dwie grupy – jedną  zmierzającą od Wierzchoniowa, i drugą idącą wąwozem zwanym Gibiennym Dołem. Znakiem rozpoznawczym był podwinięty lewy rękaw kurtek mundurowych. Przodem szli znający te tereny ubecy, za nimi dowódcy sowieccy. Mimo czujności pojawienie się nieprzyjacielskiej tyraliery było dla partyzantów zaskoczeniem. Część oddziału „Orlika” odpoczywała właśnie po długim marszu. Przed tyralierą jechały samochody pancerne i transportery, które otworzyły huraganowy ogień z ciężkiej broni maszynowej. Partyzanci zaczęli się chaotycznie bronić. Na pomoc przyszedł im II pluton pod dowództwem por. „Świta” atakując we flankę nacierających enkawudzistów. Wreszcie nastąpiło kontrnatarcie I plutonu, które pomogło żołnierzom podziemia wyrwać się z okrążenia. Tymczasem Bernaciak wraz ze swoimi ludźmi – „Spokojnym”, „Mścicielem”, „Nieczują” i „Czarnym” szli ścieżką na szczyt zalesionego zbocza. Nagle natknęli się na ośmiu ludzi w sowieckich i polskich mundurach z podwiniętymi lewymi rękawami. Było to dowództwo grupy operacyjnej – m.in. naczelnik Wydziału do Walk z Bandytyzmem WUBP Lublin kpt. Henryk Deresiewicz oraz zastępca PUBP w Puławach por. Aleksander Ligęza ps. „Armata”.„Orlik” poznał ich i otworzył ogień, a następnie wykorzystując zamieszanie spowodowane utratą dowódców, zepchnął sowietów do wąwozu i rozpoczął ich likwidację. Zwycięstwo było całkowite.

Bitwa w Lesie Stockim została upamiętniona napisem na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent oddał hołd ofiarom tragedii w Tatrach

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom czwartkowej tragedii w Tatrach. "Górale, ludzie gór, ludzie z Zakopanego, a także i turyści i goście są niebywale wstrząśnięci tym, co się stało i ogromnie to przeżywają" - powiedział prezydent.

Podczas czwartkowej burzy w Tatrach zostało poszkodowanych ponad 140 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór od uderzenia pioruna zmarł czeski turysta.

W piątek w Pałacu Prezydenckim podczas podpisania ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych uczestnicy uroczystości, w tym prezydent Andrzej Duda, uczcili minutą ciszy pamięć ofiar.

"Górale, ludzie gór, ludzie z Zakopanego, a także i turyści i goście są niebywale wstrząśnięci tym, co się stało i ogromnie to przeżywają. Bardzo państwo dziękuję, że mogliśmy uczcić ich pamięć wspominając także o tych, którzy cierpią, bo zostali ranni"

- powiedział po minucie ciszy prezydent.

Piątek jest w Zakopanem dniem żałoby.

Jak poinformowała szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz, Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła śledztwo w sprawie czwartkowej katastrofy w Tatrach.

"Sprawę zarejestrowaliśmy i wyjaśniamy w kierunku artykułu 155 Kodeksu Karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci czterech osób, bo takie mamy na tą chwilę ustalenia. Będziemy ustalać wszystkie okoliczności tego zdarzenia i odtwarzać przebieg zdarzenia. Chcemy zebrać wszystkie niezbędne materiały i przesłuchać świadków"

– powiedziała prok. Bogdanowicz. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl