"Czarownice z Salem" na szczecińskiej scenie

 Szczecińska premiera "Czarownic z Salem" odbędzie się w niedzielę o godz. 19 / fot. wspolczesny.szczecin.pl

  

Uznawane za jeden z najważniejszych amerykańskich dramatów XX w. "Czarownice z Salem" Arthura Millera zagoszczą na scenie szczecińskiego Teatru Współczesnego. Premiera spektaklu Adama Orzechowskiego w niedzielę.

Zainteresowało nas to, co zwykle jest skreślane przez reżyserów, kiedy realizują "Czarownice z Salem", czyli esejowość didaskaliów, czy też ostentacyjna obecność narratora

– powiedział dziennikarzom dramaturg szczecińskiego spektaklu Radosław Paczocha. Jak wyjaśnił, Arthur Miller "napisał dwa teksty w jednym".

Napisał klasyczny dramat, a pomiędzy kolejnymi scenami i aktami wtrącił bardzo rozbudowane didaskalia, które chwilami są esejami na temat władzy; są częstokroć streszczeniem faktów, które działy się w tym konkretnym miasteczku w XVII w.

 – zaznaczył dramaturg.

Podkreślił, że twórcy szczecińskiego spektaklu "nie przerabiają" tekstu Millera.

Staramy się mu nadać sprawniejszą formę teatralną, choć jest to bardzo dobrze napisany tekst i nie wymaga wielu zabiegów – to raczej skróty, interwencje, które wynikają z naszego spojrzenia na dramat

 – wskazał Paczocha.

Reżyser spektaklu Adam Orzechowski zaznaczył, że twórcy próbują "znaleźć współczesne konotacje" tekstu. Dodał, że ma wrażenie, iż jest on "bardzo ideologiczny".

Moim zdaniem – niestety – tematy poruszane przez Millera bardzo łatwo odnaleźć w naszej rzeczywistości. Miller mówi o państwie teokratycznym, o nadużyciu religii czy wręcz jej wypaczaniu. (…) To wszystko może być bardzo współczesne i może być czymś bolesnym dla nas

 – powiedział Orzechowski.

Napisane w 1952 r. "Czarownice z Salem "nawiązują do rozgrywających się w amerykańskim miasteczku w 1692 r. procesów o czary. Dramat Millera napisany został jako alegoria panującego w Stanach Zjednoczonych maccartyzmu - akcji śledzenia i przeciwdziałania "infiltracji komunistycznej" w latach 50. ubiegłego wieku. Szczecińska premiera "Czarownic z Salem" odbędzie się w niedzielę o godz. 19 na dużej scenie Teatru Współczesnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zarzuty dla Anny M. To ona miała rzucić się z nożem na dzieci

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa usłyszała 37-letnia mieszkanka Kramska, która na początku czerwca dźgnęła nożem swoje dzieci i siebie. Kobieta nie przyznała się do winy.

W wyniku ciosów nożem zmarł ośmioletni chłopiec, pięciomiesięczny trafił do szpitala z ranami ciętymi. Do szpitala została przewieziona również 37-latka. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Marek Kasprzak poinformował, że kobieta została przesłuchana w ub. tygodniu, po uzyskaniu zgody biegłych psychiatrów.

"Prokurator przedstawił Annie M. zarzut zabójstwa ośmioletniego Miłosza i usiłowania zabójstwa pięciomiesięcznego Patryka. Kobieta nie przyznała się do zarzucanych jej czynów"

– powiedział prok. Kasprzak.

Prokuratura nie ujawnia, jakie wyjaśnienia złożyła Anna M. Decyzją sądu kobieta trafiła na oddział psychiatryczny aresztu śledczego jako tymczasowo aresztowana na trzy miesiące. Rzecznik podał, że Anna M. zostanie prawdopodobnie przebadana przez biegłych psychiatrów, którzy m.in. ocenią, czy w chwili popełnienia czynu była poczytalna.

Przeprowadzona przed tygodniem sekcja zwłok ośmiolatka wykazała, że śmierć chłopca nastąpiła z powodu masywnego krwotoku wewnętrznego, spowodowanego ranami kłutymi klatki piersiowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl