Scenografia Rafała Olbińskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej!

Rafał Olbiński / fot. YouTube

  

Premiera "Czarodziejskiego fletu" W.A. Mozarta w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa w Warszawskiej Operze Kameralnej w Warszawie odbędzie się 13 czerwca w ramach Festiwalu Mozartowskiego. Scenografię do spektaklu zaprojektował Rafał Olbiński.

"Czarodziejski Flet" uważany jest za jedno z najwybitniejszych mozartowskich arcydzieł scenicznych. Opera powstała w roku śmierci Mozarta, a jej sceniczny żywot trwa nieprzerwanie od końca XVIII wieku. Popularnością zdominowała nawet takie dzieła jak "Wesele Figara" i "Don Giovanni"

- przypomniała Warszawska Opera Kameralna w informacji prasowej.

Uwertura do "Czarodziejskiego fletu" rozpoczyna się powtórzonym trzy razy akordem Es-dur, który symbolizował pukanie adepta do drzwi loży. Es-dur była tonacją masońską, tak jak liczba trzy uważana jest za symbol wolnomularstwa. W utworze i w samej fabule jest dużo innych znaków i odwołań masońskich, jednak zdaniem reżysera Giovanny'ego Castellanosa, Mozart, mimo przynależności do loży, "był bardzo krytyczny wobec masonerii".

Castellanos powiedział PAP, że kompozytor "traktował trochę z przymrużeniem oka i ironią strefę sacrum".

Na pewno nie był wygodnym, pokornym masonem, ale lubił z nich żartować, więc nie byli w pełni zadowoleni z jego poczynań

- mówił. Powiedział, że elementy masońskie zawarte w tej operze "nie są dla niego priorytetem". Castellanos podkreślił, że w swojej realizacji chciałby skupić się na kolorowym, fantastycznym i baśniowym świecie przedstawionym w dziele.

Dodał, że w realizacji "Czarodziejskiego fletu" skupił się na podkreśleniu świata fantastycznego. Jego zdaniem w operze ważne jest również spotkanie dobra i zła.

Dobre wartości walczą z ukrytymi pragnieniami wynikającymi z frustracji bohaterów. Ciemne postacie postępują źle, przede wszystkim z lęku. Mają świadomość wszechobecnego zła, które wisi nad nami wszystkimi

 - powiedział.

W przedstawieniu wystąpią m.in. Krzysztof Borysiewicz jako Sarastro, Joanna Moskowicz i Maria Rozynek-Banaszak w roli Królowej Nocy, Aleksandra Szmyd i Ingrida Gapova jako Pamina. Zagra Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Kierownictwo muzyczne nad przedstawieniem objął Marcin Sompoliński, kostiumy zaprojektował Marcin Łobacz. Premiera odbędzie się 13 czerwca na Festiwalu Mozartowskim, a kolejne przedstawienia 14, 15, 16 czerwca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, WOK, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiatr powieje nawet 100 km/h. IMGW ostrzega

/ pixabay.com/CC0/jodylehigh

  

Dzisiaj rano w dziewięciu województwach w południowej i wschodniej Polsce obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Najsilniejszego wiatru powinni spodziewać się mieszkańcy południowych powiatów Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Dla tych obszarów wydano alert drugiego stopnia. Przewiduje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, miejscowo w porywach nawet do 100 km/h.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują na pozostałym obszarze tych województw i na Opolszczyźnie, w województwie lubelskim, świętokrzyskim i na Mazowszu. Ostrzeżeniem objęta jest także zachodnia część Warmii i Mazur i powiaty nowodworski, pucki, wejherowski, gdański, a także całe Trójmiasto.

Tam w porywach wiatr może osiągnąć prędkość 80 km/h.

Jak podaje na Twitterze zastępca szefa RCB, Grzegorz Świszcz, dziś rano bez prądu pozostawało po nocnych wichurach blisko 134tys. odbiorców.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl