Pół tys. żołnierzy WOT w akcji. Niosą pomoc na podtopionych obszarach

/ Jan Środa/Gazeta Polska

  

Dzisiaj na terenie pięciu województw południowej polski zaangażowanych w zadania kryzysowe jest blisko 500 żołnierzy WOT - poinformował rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak. Ponadto WOT utrzymują swoje siły w stanie gotowości w innych województwach, w których mogą wystąpić zagrożenia.

"W piątek mija czwarty dzień realizacji zadań kryzysowych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W tej chwili w działania na terenie pięciu województw zaangażowanych jest blisko 500 żołnierzy WOT"

- poinformował ppłk Pietrzak.

W ramach tych zadań żołnierze WOT wspierają strażaków i współdziałają z żołnierzami wojsk operacyjnych na terenie: Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Śląska i Ziemi Świętokrzyskiej. "Na tych terenach obwiązuje najwyższy stopień gotowości żołnierzy WOT, powołanie w trybie natychmiastowego stawiennictwa może nastąpić w czasie krótszym niż 12 godzin" - wyjaśnił rzecznik WOT.

W lubelskim w gotowości 12 godzinnej utrzymywane są siły 2. Lubelskiej Brygady OT. Na Podkarpaciu żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT wspierają strażaków i współdziałają z żołnierzami wojsk operacyjnych w Izbiskach uszczelniając groble. "Brygada ta utrzymuje też w gotowości odwód do wsparcia działań kryzysowych na innym kierunku" - dodał ppłk Pietrzak.

Żołnierze 11. Małopolskiej Brygady OT likwidują obecnie skutki powodzi na rzece Breń. Główne działania prowadzone są w gminie Radwan. Żołnierze zajmują się m.in. umacnianiem wałów na rzece Upust. Także tu brygada utrzymuje odwód do działania na terenie Krakowa.

Na terenie woj. śląskiego powołane zostały dwa wojskowe zespoły zadaniowe. Jeden z nich skierowany na kierunek Bieruń, gdzie żołnierze zabezpieczają miejsca zagrożone falą powodziową w powiecie bieruńsko-lędzińskim - rzecznik ocenił, że sytuacja w tym regionie się stabilizuje. Drugi zespół został powołany na kierunku Bielsko-Biała, w rejonie osiedla Komornice, gdzie działania mają rozpocząć o godzinie 14.

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady OT weszli do działań w piątek, krótko po północy, umacniając wały w miejscowości Zawichost. Od rana prowadzone są też działania w rejonie Sandomierza. "Brygada jest w stałej gotowości do zabezpieczania miejsc szczególnie zagrożonych falą powodziową" - podkreślił ppłk Pietrzak.

Z jego informacji wynika, że na terenie województw łódzkiego, wielkopolskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego WOT ma gotowych do działań żołnierzy, którzy w trybie natychmiastowego stawiennictwa mogą wejść do akcji kryzysowej w czasie do 24 godzin. Natomiast obecnie w województwach: mazowieckim, kujawsko – pomorskim, pomorskim stawiennictwo sił WOT nie jest planowane w czasie krótszym niż 24 godziny.

"Na uwagę zasługuje bardzo wysoki odsetek stawiennictwa w trybie natychmiastowym żołnierzy WOT, który wynosi 95 proc. Należy przy tym zaznaczyć, że wielu jeszcze niepowołanych żołnierzy zgłasza swoją dyspozycyjność do natychmiastowego stawiennictwa. Z powołania w trybie natychmiastowym zwolnieni są żołnierze: strażacy OSP, maturzyści i bezpośrednio dotknięci skutkami kryzysu"

- dodał rzecznik WOT. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Trwa biologiczna walka z komarami tygrysimi

/ bella67

  

W Bolonii na północy Włoch rozpoczyna się biologiczna walka z komarami tygrysimi. Władze miasta angażują do niej prawie pół miliona wysterylizowanych samców komarów, które trafią do jednej z dzielnic.

Wypuszczenie na wolność genetycznie zmodyfikowanych osobników jako sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się owadów - nie tylko uciążliwych, ale także przenoszących choroby - uważane jest przez naukowców za jedną z najbardziej obiecujących metod.

Zmodyfikowane samce komara, wysterylizowane genetycznie mieszają się w środowisku naturalnym z normalnymi okazami owadów, co sprawia, że duża część jajeczek składanych przez kąsające ludzi samice nie jest zapładniana. W ten sposób udaje się znacznie zredukować populację komarów.

Boloński eksperyment w położonej nad kanałem dzielnicy Navile potrwa, jak zapowiedziały władze miejskie, 16 tygodni na obszarze o powierzchni 40 hektarów.

Co tydzień wypuszczanych będzie po 30 tysięcy wysterylizowanych komarów tygrysich.

O pomoc w tej operacji poproszeni zostali także mieszkańcy dzielnicy. Po to, aby zmniejszyć populację płodnych samców i podnieść skuteczność tej nowej formy walki urząd miejski zaapelował do właścicieli prywatnych terenów o stosowanie środków owadobójczych.

Jednocześnie zapewniono, że wypuszczenie wysterylizowanych komarów nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na środowisko naturalne. Jeśli rezultaty tej operacji będą zadowalające, ma ona zostać rozszerzona.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl