Pół tys. żołnierzy WOT w akcji. Niosą pomoc na podtopionych obszarach

/ Jan Środa/Gazeta Polska

  

Dzisiaj na terenie pięciu województw południowej polski zaangażowanych w zadania kryzysowe jest blisko 500 żołnierzy WOT - poinformował rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak. Ponadto WOT utrzymują swoje siły w stanie gotowości w innych województwach, w których mogą wystąpić zagrożenia.

"W piątek mija czwarty dzień realizacji zadań kryzysowych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W tej chwili w działania na terenie pięciu województw zaangażowanych jest blisko 500 żołnierzy WOT"

- poinformował ppłk Pietrzak.

W ramach tych zadań żołnierze WOT wspierają strażaków i współdziałają z żołnierzami wojsk operacyjnych na terenie: Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Śląska i Ziemi Świętokrzyskiej. "Na tych terenach obwiązuje najwyższy stopień gotowości żołnierzy WOT, powołanie w trybie natychmiastowego stawiennictwa może nastąpić w czasie krótszym niż 12 godzin" - wyjaśnił rzecznik WOT.

W lubelskim w gotowości 12 godzinnej utrzymywane są siły 2. Lubelskiej Brygady OT. Na Podkarpaciu żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT wspierają strażaków i współdziałają z żołnierzami wojsk operacyjnych w Izbiskach uszczelniając groble. "Brygada ta utrzymuje też w gotowości odwód do wsparcia działań kryzysowych na innym kierunku" - dodał ppłk Pietrzak.

Żołnierze 11. Małopolskiej Brygady OT likwidują obecnie skutki powodzi na rzece Breń. Główne działania prowadzone są w gminie Radwan. Żołnierze zajmują się m.in. umacnianiem wałów na rzece Upust. Także tu brygada utrzymuje odwód do działania na terenie Krakowa.

Na terenie woj. śląskiego powołane zostały dwa wojskowe zespoły zadaniowe. Jeden z nich skierowany na kierunek Bieruń, gdzie żołnierze zabezpieczają miejsca zagrożone falą powodziową w powiecie bieruńsko-lędzińskim - rzecznik ocenił, że sytuacja w tym regionie się stabilizuje. Drugi zespół został powołany na kierunku Bielsko-Biała, w rejonie osiedla Komornice, gdzie działania mają rozpocząć o godzinie 14.

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady OT weszli do działań w piątek, krótko po północy, umacniając wały w miejscowości Zawichost. Od rana prowadzone są też działania w rejonie Sandomierza. "Brygada jest w stałej gotowości do zabezpieczania miejsc szczególnie zagrożonych falą powodziową" - podkreślił ppłk Pietrzak.

Z jego informacji wynika, że na terenie województw łódzkiego, wielkopolskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego WOT ma gotowych do działań żołnierzy, którzy w trybie natychmiastowego stawiennictwa mogą wejść do akcji kryzysowej w czasie do 24 godzin. Natomiast obecnie w województwach: mazowieckim, kujawsko – pomorskim, pomorskim stawiennictwo sił WOT nie jest planowane w czasie krótszym niż 24 godziny.

"Na uwagę zasługuje bardzo wysoki odsetek stawiennictwa w trybie natychmiastowym żołnierzy WOT, który wynosi 95 proc. Należy przy tym zaznaczyć, że wielu jeszcze niepowołanych żołnierzy zgłasza swoją dyspozycyjność do natychmiastowego stawiennictwa. Z powołania w trybie natychmiastowym zwolnieni są żołnierze: strażacy OSP, maturzyści i bezpośrednio dotknięci skutkami kryzysu"

- dodał rzecznik WOT. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

British Airways. Szykuje się strajk pilotów

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Piloci British Airways zamierzają strajkować przez trzy dni we wrześniu - 9., 10. i 27. dnia miesiąca. Poinformował o tym związek zawodowy pilotów brytyjskich linii lotniczych. W zeszłym miesiącu zdecydowana większość pilotów British Airways opowiedziała się za akcją strajkową w sporze płacowym.

Związek napisał w wydanym w piątek oświadczeniu, że powiadomił British Airways, iż wezwie swych członków do strajku we wrześniu. Podkreślono, że oferta płacowa złożona przez British Airways nie zostanie zaaprobowana przez większość pilotów.

Linie British Airways uznały, że akcja strajkowa jest nieuzasadniona, twierdząc, że ich oferta płacowa jest godziwa, i ostrzegając, że strajki naraziłyby na kłopoty dziesiątki tysięcy pasażerów.

Poinformowano, że wprowadzane są zmiany do rozkładu lotów.

"Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić podróże tak wielu ludziom, jak to będzie możliwe"

- napisano w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że "jest prawdopodobne, iż wielu pasażerów nie będzie się mogło udać w podróż".

Zapewniono, że pasażerom, których loty zostaną odwołane, oferowany będzie zwrot pieniędzy za bilety bądź zmiana rezerwacji. Rozważany jest też leasing samolotów i załóg innych linii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl