Tak państwo polskie postępuje w sprawach mienia bezspadkowego. Kaleta przedstawia dowody!

- Jasno pokazywaliśmy i pokazujemy w decyzjach Komisji Weryfikacyjnej, że jeśli ktoś zmarł w czasie wojny i zostawił spadkobierców i nikt się nie zgłosił po mienie - jest to mienie Skarbu Państwa. My, jako Komisja, jesteśmy pierwszym organem w Polsce, który twardo powiedział, że nie można oddawać mienia bezspadkowego i robimy to w swoich decyzjach - powiedział dzisiaj w Polskim Radiu Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji.

Sebastian Kaleta
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dzisiaj w rozmowie z Katarzyną Gójską w Polskim Radiu, Sebastian Kaleta, zastępca przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej, zauważył, że temat "mienia bezspadkowego" w sferze roszczeń żydowskich pojawił się niedawno, ale w "sferze warszawskiej był widoczny już na początku prac Komisji".

- Jasno pokazywaliśmy i pokazujemy w swoich decyzjach, że jeśli ktoś zmarł w czasie wojny i zostawił spadkobierców i nikt się nie zgłosił po mienie - jest to mienie Skarbu Państwa. My, jako Komisja, jesteśmy pierwszym organem w Polsce, który twardo powiedział, że nie można oddawać mienia bezspadkowego i robimy to w swoich decyzjach

- powiedział Kaleta.

Dodał, że tak powinno być w sprawie wartej ok. 150 mln złotych nieruchomości przy Twardej, którą "miasto oddało na kuratorów osób, które zmarły w trakcie wojny - według ówczesnych informacji bez spadkobierców".

- Nasza opcja polityczna od początku pokazuje, że dbamy o majątek publiczny

- dodał Kaleta.


Polski rząd wyraźnie stoi na stanowisku, że nie zamierza wypełniać żadnych finansowych roszczeń zagranicznych dotyczących tzw. mienia bezspadkowego, którego dotyczy podpisana przez Donalda Trumpa w grudniu 2017 r. ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. przez aklamację przyjęła ją Izba Reprezentantów. Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę w maju 2018 r.

Po podpisaniu ustawy przez Trumpa sekretarz stanu USA został zobowiązany do przedstawienia - w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie - sprawozdania z realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja ta - przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu - jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad, mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic, dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź spadkobiercom. Ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

 

 

Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

#Sebastian Kaleta #mienie bezspadkowe

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo