Harcerze odnaleźli grób bohatera

Włodzimierz Siewaszewicz zaprowadził harcerzy na grób swojego przodka Józefa Siewaszewicza / znadniemna.pl

  

Harcerze z działającej przy Oddziale ZPB w Wołkowysku drużyny harcerskiej „Szare Wilki”, na prośbę ocalałego z Holokaustu Bronisława Erlicha, który mieszka w Szwajcarii, odnaleźli na cmentarzu w Wołkowysku grób jego wybawcy – przedwojennego wołkowyskiego adwokata Józefa Siewaszewicza.

Najpierw z drużyną skontaktował się mieszkający w Szczecinie Waldemar Polański, prezes Fundacji POLANSKI-Foundation, zajmujący się m.in. upamiętnianiem ofiar Holokaustu, który przekazał wołkowyskim harcerzom prośbę mieszkającego w Szwajcarii 96-letniego Bronisława Erlicha, urodzonego w Warszawie Żyda. Erlich w 1939 roku uciekł z Warszawy na Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej.

Włodzimierz Siewaszewicz/znadniemna.pl

Przez całe życie pielęgnował w sobie poczucie wdzięczności do Polaków, którzy ukrywali go przed Niemcami, dlatego poprosił, aby ktoś w Wołkowysku dowiedział się o losach jego wybawcy – Józefa Siewaszewicza – i, jeśli jest to możliwe – odnalazł jego grób. Harcerze z działającej przy Oddziale ZPB w Wołkowysku drużyny „Szare Wilki”, zaczęli poszukiwania wśród mieszkańców Wołkowyska, noszących nazwisko Siewaszewicz. Po pewnym czasie udało im się znaleźć pana Włodzimierza Siewaszewicza. Okazało się, że jest on jednym z potomków szlachetnego wołkowyskiego mecenasa i doskonale zna miejsce pochówku swojego przodka, który znajduje się na wołkowyskim cmentarzu katolickim. Mecenas, w odróżnieniu od uratowanego przez siebie żydowskiego chłopca, wojny nie przeżył i zginął z rąk Niemców w 1943 roku właśnie za to, że ukrywał ludzi narodowości żydowskiej.

Waldemar Polański, kiedy otrzymał od wołkowyskich harcerzy tę informację i zdjęcie skromnego pomnika na grobie ratującego Żydów Polaka, przekazał je 96-letniemu Bronisławowi Erlichowi, który dopiero teraz dowiedział się, jak  potoczyły się losy mecenasa.

Dobrze, że pan Bronek zdążył się dowiedzieć. 

– napisał na swoim profilu na FB Waldemar Polański, podsumowując przeprowadzoną przez wołkowyskich harcerzy akcję poszukiwawczą.

96-letni Bronisław Erlich, mimo sędziwych lat, zachowuje jasną pamięć i sprawność fizyczną, co pozwala mu na opowiadanie historii swojego życia i historię ocalenia z Holokaustu szwajcarskiej i niemieckiej młodzieży. Jest zapraszany na spotkania przez wiele szwajcarskich i niemieckich uczelni. Spotkania z żywym świadkiem prawdziwej historii wojny i Holokaustu gromadzą setki ludzi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Znadniemna.pl na podstawie wpisów na Facebooku Walerego Bogdana i Waldemara Polańskiego oraz w oparciu o publikacje na portalu Generationentandem.ch
Tagi

Wczytuję komentarze...

Mija rok od rezolucji Rady Europy ws. wraku Tu-154M. "Obserwujemy niepokojące działania"

/ fot. arch. GP

  

- Przetrzymywanie wraku Tu-154 M na terytorium Rosji jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - mówił dzisiaj szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawiając stanowisko Polski z raportu o wykonywaniu rezolucji Zgromadzenie Parlamentarnego Rady Europy.

Czaputowicz podkreślił, że dokładnie rok temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą katastrofy samolotu Tu-154M, która zobowiązywała Rosję do zwrotu wraku. Po roku - jak dodał szef MSZ - strona polska przekazała raport z wykonania tej rezolucji.

- Stoimy na stanowisku, że przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154 M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia

 - mówił Czaputowicz.

[polecam:https://niezalezna.pl/228891-rada-europy-po-raz-pierwszy-tak-potepila-rosje-byly-szef-mon-o-przelomowej-rezolucji]

Podkreślił, że Polska jest gotowa na mediacje z Rosją w tej sprawie bezpośrednio lub z udziałem strony trzeciej. Przypomniał, że rezolucja wzywa też do ochrony wraku i powstrzymywanie się od jakichkolwiek działań na terenie katastrofy.

- Mimo postanowień rezolucji obserwujemy niepokojące działania wokół miejsca katastrofy, pojawiające się pomysły budowy gazociągu przebiegającego przez miejsce katastrofy, ograniczony jest dostęp do tego miejsca - mówił szef MSZ. 

[polecam:https://niezalezna.pl/240300-rezolucja-w-sprawie-zwrotu-wraku-tu-154m-przyjeta-to-pierwszy-tak-wazny-dokument-w-tej-sprawie]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl