Węgrzy o hipokryzji Zachodu ws. Chin

/ AbsolutVision

  

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zarzucił w Paryżu dużym państwom zachodnioeuropejskim „hipokryzję” i „histerię” z powodu krytykowania przez nie współpracy gospodarczej krajów Europy Środkowej z Chinami.

„W Unii Europejskiej panuje straszna hipokryzja, jeśli chodzi o Chiny – powiedział Szijjarto agencji Reutera na marginesie sesji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu. – Na jedenaście środkowo- i wschodnioeuropejskich państw członkowskich UE(…) przypada 9,9 proc. handlu UE z Chinami” – oznajmił.

Szesnaście krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym 11 należących do UE, zorganizowało w kwietniu szczyt z udziałem Chin. Zadeklarowały chęć zwiększenia handlu z nimi i wspieranie dużych transgranicznych projektów infrastrukturalnych. Region ten jest objęty chińską inicjatywą nowego jedwabnego szlaku, który ma połączyć Chiny drogą lądową i morską z Azją Południowo-Wschodnią, Bliskim Wschodem, Europą i Afryką.

Francja i Niemcy są przeciwne takim niezależnym inicjatywom obawiając się, że za ich sprawą Europa będzie się wydawać podzielona, podczas gdy UE próbuje wypracować bardziej zdecydowaną strategię wobec Chin.

Minister finansów Francji Bruno Le Maire skrytykował we wtorek „negocjacje 16 krajów ze Wschodu z Chinami równoległe do negocjacji prowadzonych z Chinami przez UE”.

Szijjarto odrzucił jednak tę krytykę, twierdząc, że Francja i Niemcy współpracują z Chinami dużo intensywniej niż kraje Europy Środkowej i często negocjują bezpośrednio z Pekinem.

„Kiedy niemiecka kanclerz i francuski prezydent spotykają się z chińskim kierownictwem, nikt nie uważa tego za problem – powiedział Szijjarto. – Nikt nie podnosi kwestii, jak to możliwe, że sprzedają Chinom 300 samolotów, co jest większym kontraktem niż (cały) handel z 11 krajami środkowoeuropejskimi”.

Uznał również za nieuczciwe ze strony krajów Europy Zachodniej krytykowanie Węgier za wykorzystywanie technologii chińskiej firmy Huawei w sieci komórkowej 5G, chociaż sieci te zostały zbudowane na licencji firm niemieckich i brytyjskich, Deutsche Telekom i Vodafone.

Stany Zjednoczone i część ich zachodnioeuropejskich sojuszników nakłaniają inne kraje do wycofania technologii Huawei ze swojej infrastruktury, twierdząc, że ten największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego może stwarzać zagrożenie w sferze bezpieczeństwa. Huawei zaprzecza, by jego technologia mogła być nadużywana przez państwo chińskie.

Licencje na węgierską telefonię komórkową zostały „podpisane przez największe niemieckie i brytyjskie firmy telekomunikacyjne, po czym Niemcy, Brytyjczycy i Francuzi zarzucają nam otwieranie rynku dla Huawei” – oznajmił Szijjarto.

„Jeśli chodzi o Chiny jest to kwestia konkurencji. Zamiast płakać, zamiast histeryzować i oskarżać kraje Europy Środkowej powinniśmy się wzmocnić i być gotowi do rywalizacji”

– dodał.

Sekretarz stanu w węgierskim MSZ Tamas Menczer poinformował, że Chiny są najważniejszym partnerem Węgier w handlu zagranicznym poza Europą. Dwustronna wymiana handlowa była w zeszłym roku bliska sumie 9 mld dol. Menczer podkreślił też, że chińskie firmy zainwestowały dotąd na Węgrzech 4,5 mld dol. i dają pracę 15 tys. Węgrów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

XIV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” już za nami! Przeżyjmy to jeszcze raz - FOTO i WIDEO

XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" / Andrzej Piekarski

  

Dziś zakończył się XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej", który jak co roku odbył się w Spale. Wśród gości znaleźli się między innymi ministrowie, a także premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" jak zwykle cieszył się ogromną frekwencją klubowiczów, którzy mogli wysłuchać wystąpień między innymi przedstawicieli polskiego rządu. Wśród gości był także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

[polecam:https://niezalezna.pl/275941-wynik-eurowyborow-sojusz-z-usa-propozycje-na-kampanie-nasz-wywiad-z-j-kaczynskim]

Swoje wystąpienie zaczął on od podziękowań.

- Państwa aktywność, determinacja, zaangażowanie - to wieloletnie i to skoncentrowane najbardziej wokół ostatniego czasu, w ciągu kampanii wyborczej - bardzo pomogły polskiej sprawie

- powiedział do zgromadzonych w Spale Kaczyński.

- Pomagacie Polsce, by ten kierunek, który przynosi jej sukcesy i to już dzisiaj jest ewidentne i przyznawane przez naprawdę wielu, żeby ten kierunek najpierw mógł zacząć realne funkcjonować, nie tylko jako zapowiedź, tylko jako program, ale jako coś realnego, jako realna polityka i by miał szansę na kontynuację - kontynuację w następnej kadencji i daj Boże w kolejnych, bo przebudowa naszej ojczyzny, taka przebudowa, która pozwoli jej wykorzystać wszystkie szanse, wszystkie możliwości, cały potencjał, to jest naprawdę ogromne, herkulesowe zadanie, ale jesteśmy wspólnie w stanie to zadanie wykonać, tylko na to trzeba lat i od was w niemałej mierze zależy to, czy te lata otrzymamy"

- podkreślił.

- Jeżeli zapytać o rolę Klubów "GP" w tej kampanii, to odpowiem: dotrzeć do ludzi. Dotarcie do każdego człowieka, do każdej parafii, do każdej gminy, to jest nasze ogromne zadanie

- zaznaczył lider partii rządzącej.

[polecam:https://niezalezna.pl/275938-jaroslaw-kaczynski-w-spale-o-zadaniu-dla-klubow-gazety-polskiej-dotrzec-do-ludzi-wideo]

Zgromadzonych w Spale swoją obecnością zaszczycił również premier Mateusz Morawiecki.

[polecam:https://niezalezna.pl/275963-kampania-do-parlamentu-mlody-elektorat-i-sojusz-z-usa-premier-morawiecki-dla-niezaleznapl]

Szef rządu, nawiązując do konwencji "trochę piłkarskiej i narodowej" oraz miejsca spotkania w Centralnym Ośrodku Sportu, gdzie "często trenuje kadra narodowa, żeby osiągać zwycięstwa", podkreślił, że dla niego "kluby Gazety Polskiej, środowiska patriotyczne, są taką kadrą narodową, kadrą, która ma zwyciężać, i kadrą, która będzie zwyciężać".

- Nie miejmy żadnych złudzeń. Teraz ten bój będzie - wczoraj mówiłem, że jak bitwa pod Grunwaldem - to dzisiaj (podam) może jakąś inną bitwę, jak bitwa pod Salaminą. To my jesteśmy spadkobiercami tamtych starożytnych Greków, Greków wolności, greckiej demokracji

- zaznaczył Morawiecki.

- Dlatego właśnie bronimy konstytucji przed tymi, którzy chcą ją łamać, nie bacząc na to, że są zapisane tam: artykuł 20 o społecznej gospodarce rynkowej, o tym na czym polega małżeństwo, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety

- przypomniał i zaapelował: "nie dajmy łamać konstytucji".

Wyjątkowa atmosfera zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" udzieliła się nawet premierowi, który chwycił za gitarę.

[polecam:https://niezalezna.pl/275967-wspaniala-atmosfera-na-zjezdzie-klubow-gp-premier-morawiecki-chwycil-za-gitare-zdjecia-i-wideo]

Wśród gości znaleźli się również szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Marek Suski, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

[polecam:https://niezalezna.pl/275893-minister-suski-do-klubow-gazety-polskiej-dzieki-tej-dzialalnosci-odbudowala-sie-polska]

[polecam:https://niezalezna.pl/275933-antoni-macierewicz-w-spale-nie-ma-formacji-patriotycznej-ktora-wspieralaby-opcje-rosyjska]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl