Służby walczą ze skutkami kataklizmu

/ Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

  

- Wszystkie służby państwa, szczególnie instytucji centralnych, pracują na rzecz osób poszkodowanych w czasie kataklizmów, które nawiedziły Polskę w ostatnich dniach – powiedział w Lublinie minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kwieciński podkreślił, że służby ministerstwa, administracja zajmująca się nadzorem budowalnym, natychmiast włączyły się w działania na terenie gminy Wojciechów w Lubelskiem, przez którą we wtorek przeszła trąba powietrzna. Wichura zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa. Największe straty wyrządziła miejscowościach Stasin i Palikije Pierwsze.

"Państwo nie może być państwem teoretycznym, musi być państwem wiarygodnym i w takich sytuacjach kryzysowych, kiedy cierpi społeczeństwo, konkretne osoby, musi się wykazać sprawnością działania, i to sprawnością działania na wszystkich szczeblach"

– podkreślił Kwieciński.

Według wstępnych danych, w gminie Wojciechów zostały uszkodzone 83 budynki, w tym 26 mieszkalnych – podał Kwieciński. Służby nadzoru budowlanego sprawdziły, że nie ma zagrożenia, aby w domach mogli przebywać ludzie. Mieszkańcy bezpiecznie spędzili w nich noc.

Inspektorzy nadzoru budowlanego od środy kompleksowo sprawdzają stanu techniczny wszystkich budynków. Ich praca ma być zakończona w piątek. Szczegółowy raport z prac nadzoru budowlanego ma być gotowy najpóźniej w poniedziałek. "Początkowo wyglądało to jeszcze gorzej, te informacje, które spływały, wskazywały na większą liczbę uszkodzonych budynków" – dodał wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poinformował, że już w środę przelał na konto gminy 192 tys. zł wsparcia dla poszkodowanych. "Pieniądze przekazaliśmy 26 godzin po kataklizmie. To sytuacja bez precedensu, tak szybko nigdy nie przekazywano środków finansowych na pomoc" – powiedział Czarnek.

To pieniądze przeznaczone dla 32 rodzin, które ucierpiały w kataklizmie. W gminie rozpoczęto już przekazywanie tych pieniędzy mieszkańcom. Pomoc wynosi do 6 tys. zł, jej udzielenie nie wymaga szczególnej procedury, wystarczy tylko wniosek z ogólnymi szacunkami strat.

"Pomoc do 20 tys. zł, dla tych rodzin, których domy ucierpiały w znaczniejszym stopniu, a jest takich pięć, będzie procedowana w przyszłym tygodniu, to już wymagać będzie bardziej precyzyjnych szacunków strat"

– dodał Czarnek.

Wojewoda zaznaczył, że jest jeszcze możliwość uruchomienia większej pomocy dla gospodarstw, w których uległy znacznemu uszkodzeniu budynki gospodarcze szczególnego znaczenia.

Wójt gminy Wojciechów Artur Markowski powiedział, że łączne straty sięgną kilku milionów złotych. "

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Oszustwa „na wnuczka”. Policyjne rady przynoszą rezultat

/ malopolska.policja.gov.pl

  

„Nie wierzę, nie pożyczę pieniędzy…” – słyszą coraz częściej sprawcy próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”. Intensywnym działania profilaktyczne gorlickich policjantów przy współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami przyniosły bardzo pozytywne rezultaty. Tylko w ostatnią środę przestępcy dwukrotnie próbowali oszukać starsze osoby z naszego powiatu przedstawiając historyjkę o pilnie potrzebującym gotówki rzekomym członku rodziny. W każdym z tych przypadków, świadome zagrożenia starsze osoby oszustom powiedziały "NIE"!

Od wielu już lat gorliccy policjanci prowadzą szerokie działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”. Zaangażowali do tych działań szereg instytucji, organizacji oraz mediów, aby z ich pomocą i za ich pośrednictwem dotrzeć do osób starszych i uświadomić im zagrożeń związanych z tego typu przestępstwami.

Funkcjonariusze regularnie spotykają się z osobami starszymi (np. w ramach Uniwersytety Złotego Wieku), gdzie przestrzegają mieszkańców przed takimi oszustami i radzą, co robić, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Liczne komunikaty rozpowszechniane przy życzliwości lokalnych mediów, apele kierowane kościelnych ambon, a także starania urzędów, i różnych instytucji przyniosły pozytywny skutek.

Tylko we środę (12.06.br.) mieliśmy do czynienia z dwoma próbami wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka i policjanta”. Żadna z tych prób nie powiodła się, a przestępcy zamiast otrzymania gotówki usłyszeli stanowcze NIE!

Przykładem może być tutaj mieszkanka Ropy, z którą w ostatnią środę skontaktował się nieznany mężczyzna podając się za policjanta. W rozmowie telefonicznej poinformował, że jej syn potrącił pieszego i potrzebne są pieniądze, by syn uniknął więzienia. Kobieta jednak nie uwierzyła i rozłączyła się, a następnie zweryfikowała informacje u syna. Oczywiście było to kłamstwo, a do starszej Pani nikt już nie oddzwonił.

Podobna sytuacja miała miejsce tego samego dnia w Szalowej, gdzie do mieszkańca tej miejscowości zadzwoniła kobieta podająca się za jego córkę. Poinformowała, że spowodowała wypadek i pilnie potrzebuje 120 tys. złotych, by nie trafić do więzienia. Również tym razem mężczyzna wykazał się czujnością i nie uległ namowom przestępcy, co uratowało jej oszczędności.

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki.
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
  • Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 997 lub 112.

Informujemy także, że żadne działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl