Służby walczą ze skutkami kataklizmu

/ Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

  

- Wszystkie służby państwa, szczególnie instytucji centralnych, pracują na rzecz osób poszkodowanych w czasie kataklizmów, które nawiedziły Polskę w ostatnich dniach – powiedział w Lublinie minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kwieciński podkreślił, że służby ministerstwa, administracja zajmująca się nadzorem budowalnym, natychmiast włączyły się w działania na terenie gminy Wojciechów w Lubelskiem, przez którą we wtorek przeszła trąba powietrzna. Wichura zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa. Największe straty wyrządziła miejscowościach Stasin i Palikije Pierwsze.

"Państwo nie może być państwem teoretycznym, musi być państwem wiarygodnym i w takich sytuacjach kryzysowych, kiedy cierpi społeczeństwo, konkretne osoby, musi się wykazać sprawnością działania, i to sprawnością działania na wszystkich szczeblach"

– podkreślił Kwieciński.

Według wstępnych danych, w gminie Wojciechów zostały uszkodzone 83 budynki, w tym 26 mieszkalnych – podał Kwieciński. Służby nadzoru budowlanego sprawdziły, że nie ma zagrożenia, aby w domach mogli przebywać ludzie. Mieszkańcy bezpiecznie spędzili w nich noc.

Inspektorzy nadzoru budowlanego od środy kompleksowo sprawdzają stanu techniczny wszystkich budynków. Ich praca ma być zakończona w piątek. Szczegółowy raport z prac nadzoru budowlanego ma być gotowy najpóźniej w poniedziałek. "Początkowo wyglądało to jeszcze gorzej, te informacje, które spływały, wskazywały na większą liczbę uszkodzonych budynków" – dodał wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poinformował, że już w środę przelał na konto gminy 192 tys. zł wsparcia dla poszkodowanych. "Pieniądze przekazaliśmy 26 godzin po kataklizmie. To sytuacja bez precedensu, tak szybko nigdy nie przekazywano środków finansowych na pomoc" – powiedział Czarnek.

To pieniądze przeznaczone dla 32 rodzin, które ucierpiały w kataklizmie. W gminie rozpoczęto już przekazywanie tych pieniędzy mieszkańcom. Pomoc wynosi do 6 tys. zł, jej udzielenie nie wymaga szczególnej procedury, wystarczy tylko wniosek z ogólnymi szacunkami strat.

"Pomoc do 20 tys. zł, dla tych rodzin, których domy ucierpiały w znaczniejszym stopniu, a jest takich pięć, będzie procedowana w przyszłym tygodniu, to już wymagać będzie bardziej precyzyjnych szacunków strat"

– dodał Czarnek.

Wojewoda zaznaczył, że jest jeszcze możliwość uruchomienia większej pomocy dla gospodarstw, w których uległy znacznemu uszkodzeniu budynki gospodarcze szczególnego znaczenia.

Wójt gminy Wojciechów Artur Markowski powiedział, że łączne straty sięgną kilku milionów złotych. "

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Budka udzielił wywiadu telewizji TVN. Jego stylizacja wywołała salwy śmiechu! Zobaczcie sami

Borys Budka / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Politycy Platformy Obywatelskiej chętnie udzielają wywiadów telewizji TVN. Jak jednak dobrze wyglądać, gdy żar leje się z nieba, a dziennikarze zaskoczą posła w trakcie wypoczynku? Borys Budka znalazł na to sposób, wsuwając tylko "górę" od garnituru. Ruszyła lawina komentarzy. Według niektórych, to... odzwierciedlenie działań Platformy Obywatelskiej.

Zdjęcie, na którym Borys Budka udziela wywiadu w koszuli, krawacie i marynarce, a także... w krótkich spodenkach i japonkach obiegło już cały internet. Pochwalił się nim sam poseł Budka, licząc chyba na to, że internauci uśmiechną się, widząc jego "stylówkę". Ale niekoniecznie wyszło tak, jak sobie wymarzył.

Zdjęcie wrzucili do sieci także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Sobolewski użył hasła telewizji TVN "Cała prawda całą dobę", pokazując, że jednak niekoniecznie ujawniony został na antenie prawdziwy obraz Borysa Budki. W telewizji nie ma co bowiem liczyć na ujawnienie jego krótkich spodenek, a raczej pokazany będzie od pasa w górę.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że zdjęcie przedstawia obraz propozycji Koalicji Obywatelskiej.

"W wąskim kadrze mają wyglądać poważnie lecz wystarczy nieco tylko oddalić kadr by okazało się, że w istocie to żart i plaża"

- napisał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl