Nagrodzono Najpiękniejsze Książki Roku

/ ptwk.pl

  

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przyznało po raz 59. doroczne nagrody dla Najpiękniejszych Książek Roku. Nagrodę honorową odebrał Andrzej Dybowski za "najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów".

W 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2018 wzięło udział 108 firm wydawniczych, które nadesłały 204 tytuły. Organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkurs na Najpiękniejsze Książki Roku jest najstarszym polskim konkursem wydawniczym - w tym roku odbył się po raz 59. Oceniane w nim są kompozycja, typografia, dobór elementów technicznych, papier, oprawa - to wszystko, co składa się na urodę książki.

Jury konkursu pod przewodnictwem dr Agaty Szydłowskiej zdecydowało, żeby w tym roku w kategorii "literatura piękna" nagrody nie przyznawać. Wśród humanistycznych książek popularnonaukowych nagrodzono "Art Brut. Różnorodnie" pod redakcją Joanny Daszkiewicz (wyd. przez Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu), a spośród książek przyrodniczych, matematycznych i technicznych - książkę "O drzewach, które wybrały Tatry" Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy (Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego).

W dziale "książki dla dzieci i młodzieży" przyznano dwie równorzędne nagrody. Pierwszą z nich otrzymała "Książka otwarta na świat. Podróż po Muzeum Emigracji i nie tylko" Anny Posłusznej i Katarzyny Witt (wyd. przez Muzeum Emigracji w Gdyni) oraz serię "Pierwsze obrazy" Joanny Merkurii Czerwińskiej (Dwie Siostry). W kategorii "podręczniki" nagroda przypadła serii "Projektowanie informacji wizualnej" Anny Myczkowskiej-Szczerskiej (wyd. przez ASP im. Jana Matejki w Krakowie), a wśród słowników i encyklopedii - książkę "Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words" Mikołaja Glińskiego, Matthew Daviesa i Adama Żuławskiego (Instytut Adama Mickiewicza).

Wśród albumów nagroda przypadła "Polskiemu Teatrowi Tańca 1973–2018" (wyd. przez Polski Teatr Tańca) oraz książce "Wdzięczność" Tamary Pieńko i Alicji Długołęckiej (Drukarnia AKAPIT), a w kategorii "katalogi i wydawnictwa bibliofilskie" - książce "Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku" Małgorzaty Korżel-Kraśnej (wyd. Muzeum Narodowe we Wrocławiu).

Ponadto Jury przyznało Nagrodę Honorową Andrzejowi Dybowskiemu za "najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów".

Także Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie tradycyjnie przyznało swoją Nagrodę Honorową, która przypadła Annie Nałęckiej-Milach, autorce projektu graficznego albumu "Fortepian Chopina /Chopin’s Piano" z fotografiami Wojciecha Grzędzińskiego (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).

Wręczenie nagród odbyło się w czwartek, pierwszego dnia 10. Warszawskich Targów Książki, które do niedzieli odbywają się na Stadionie PGE Narodowym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Polska i Rumunia jako "szczypce" dla Rosji. "Wojskowo, politycznie - to wszystko ma sens"

Zdjęcie ilustracyjne / screen z TVP Info

  

Polska i Rumunia to "szczypce" dla Rosji - tak uważa amerykański politolog George Friedman. Mówił o tym w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem w programie "Minęła 20". Rozmowa dotyczyła m.in. roli Polski, Węgier i Rumunii we współczesnej Europie.

"Rumuni i Polacy mają swoje interesy narodowe, tak jak Amerykanie, żeby ostatecznie doprowadzić do tego, by Europa nie została zdominowana militarnie przez żadną konkretną pojedynczą siłę. W Rumunii tego typu problematyka się mocno uwidoczniła w poprzednich latach. Węgrzy nie są z nami zgodni pod tym względem. Polska broni Niziny Środkowoeuropejskiej, a Rumunia Karpat i Morza Czarnego"

- podkreślił.

Jak uważa Friedman, Polska i Rumunia odgrywają tu szczególną rolę. Chodzi o bycie "szczypcami" dla Rosji.

"Karpaty przeszkadzają Rosjanom w rejonie Morza Czarnego, a Nizina Środkowoeuropejska to przeszkoda w drodze na zachód. Polska i Rumunia trzymają swego rodzaju szczypce wobec Rosjan, którzy nie mogą w ten sposób posunąć się na zachód. Wojskowo, politycznie - to wszystko ma sens"

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl