Nagrodzono Najpiękniejsze Książki Roku

/ ptwk.pl

  

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przyznało po raz 59. doroczne nagrody dla Najpiękniejszych Książek Roku. Nagrodę honorową odebrał Andrzej Dybowski za "najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów".

W 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2018 wzięło udział 108 firm wydawniczych, które nadesłały 204 tytuły. Organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkurs na Najpiękniejsze Książki Roku jest najstarszym polskim konkursem wydawniczym - w tym roku odbył się po raz 59. Oceniane w nim są kompozycja, typografia, dobór elementów technicznych, papier, oprawa - to wszystko, co składa się na urodę książki.

Jury konkursu pod przewodnictwem dr Agaty Szydłowskiej zdecydowało, żeby w tym roku w kategorii "literatura piękna" nagrody nie przyznawać. Wśród humanistycznych książek popularnonaukowych nagrodzono "Art Brut. Różnorodnie" pod redakcją Joanny Daszkiewicz (wyd. przez Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu), a spośród książek przyrodniczych, matematycznych i technicznych - książkę "O drzewach, które wybrały Tatry" Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy (Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego).

W dziale "książki dla dzieci i młodzieży" przyznano dwie równorzędne nagrody. Pierwszą z nich otrzymała "Książka otwarta na świat. Podróż po Muzeum Emigracji i nie tylko" Anny Posłusznej i Katarzyny Witt (wyd. przez Muzeum Emigracji w Gdyni) oraz serię "Pierwsze obrazy" Joanny Merkurii Czerwińskiej (Dwie Siostry). W kategorii "podręczniki" nagroda przypadła serii "Projektowanie informacji wizualnej" Anny Myczkowskiej-Szczerskiej (wyd. przez ASP im. Jana Matejki w Krakowie), a wśród słowników i encyklopedii - książkę "Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words" Mikołaja Glińskiego, Matthew Daviesa i Adama Żuławskiego (Instytut Adama Mickiewicza).

Wśród albumów nagroda przypadła "Polskiemu Teatrowi Tańca 1973–2018" (wyd. przez Polski Teatr Tańca) oraz książce "Wdzięczność" Tamary Pieńko i Alicji Długołęckiej (Drukarnia AKAPIT), a w kategorii "katalogi i wydawnictwa bibliofilskie" - książce "Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku" Małgorzaty Korżel-Kraśnej (wyd. Muzeum Narodowe we Wrocławiu).

Ponadto Jury przyznało Nagrodę Honorową Andrzejowi Dybowskiemu za "najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów".

Także Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie tradycyjnie przyznało swoją Nagrodę Honorową, która przypadła Annie Nałęckiej-Milach, autorce projektu graficznego albumu "Fortepian Chopina /Chopin’s Piano" z fotografiami Wojciecha Grzędzińskiego (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).

Wręczenie nagród odbyło się w czwartek, pierwszego dnia 10. Warszawskich Targów Książki, które do niedzieli odbywają się na Stadionie PGE Narodowym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

MOCNE! „Korzenie sitw akademickich sięgają stalinizmu. Do dziś wrogów eliminują bezwzględnie”

kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza / fot. Telewizja Republika

  

Tak mocno o akademickich sitwach nie mówił jeszcze nikt! – Na uniwersytetach nie było mowy o rozliczeniu z komunizmem. Odwrotnie, u progu transformacji uniwersytety oczyszczono z nonkonformistów. Nowe kadry rekrutowane są od bardzo wielu lat na bazie „ustawianych” konkursów. I ta rekrutacja dokonuje się nie z powodów merytorycznych, a genetycznych i towarzyskich – mówi dr Józef Wieczorek, autor bloga akademickiego nonkonformisty. ZOBACZ ROZMOWĘ, KTÓRA OTWIERA OCZY! (FILM).

Ta rozmowa powinna wstrząsnąć wszystkimi, którzy decydują o stanie polskiej nauki. Dr Józef Wieczorek, geolog wyrzucony w 1986 r. Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu „negatywnego oddziaływania na młodzież akademicką”, wie o patologiach na polskich uczelniach więcej niż ktokolwiek inny w Polsce. Jest on autorem bloga akademickiego nonkonformisty, a także blogów poświęconych mobbingowi na uczelniach oraz lustracji – „Lustro nauki”.

Sprawa zawieszenia prof. Aleksandra Nalaskowskiego przez władze Uniwersytetu Toruńskiego za felieton o LGBT, to wierzchołek góry lodowej. Wcześniej rektor Uniwersytetu Poznańskiego Andrzej Lesicki oficjalnie potępił abp Marka Jędraszewskiego, b. wykładowcę tej uczelni. Co najbardziej szokujące, poparcie dla stanowiska Lesickiego ogłosiła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jej prezydium decyzję podjęło JEDNOGŁOŚNIE.

Kto naprawdę rządzi na polskich uniwersytetach?

Dlaczego mówi się o czystce na uczelniach w stanie wojennym, a milczy się o ważniejszej czystce z roku 1986, która stworzyła podwaliny pod obecny akademicki establishment?

Jak dyktatura tego establishmentu szkodzi krytyce naukowej, przez co polskie uczelnie zajmują katastrofalne miejsca w światowych rankingach?

Dlaczego uniwersytety budują setki olbrzymich budynków, a w żaden sposób nie przekłada się na poziom polskiej nauki?

Jak ustawia się konkursy na uczelniane stanowiska?

Jak niszczeni są ci, którzy ujawniają plagiaty ważnych osób?

Jak mobbingowani są doktoranci?

Jak to możliwe, że w 2019 r. historycy boją się pisać nawet o czasach stalinowskich, jeśli dotyczy to osób zatrudnionych na ich uniwersytecie?

Cała rozmowa w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl