Europa wybiera 751 posłów. Czemu?

zdjęcie ilustracyjne / Capri23auto CC0

  

Wybory do Parlamentu Europejskiego, które już się zaczęły, a w większości krajów unijnych odbędą się w niedzielę, mają wyłonić 751 europosłów. Tylu deputowanych będzie do czasu zapowiadanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

W każdym z 28 państw członkowskich eurowybory przeprowadzane są według krajowego systemu. Nie wszędzie są progi wyborcze, czy taki sam wiek uprawniający do głosowania, ale przede wszystkim nie każdy kraj ma taką samą liczbę eurodeputowanych. Ta zależy bowiem od wielkości danego państwa.

Największą reprezentację do PE wysyłają Niemcy - 96 europosłów, na drugim miejscu są Francuzi - 74, a później Włosi i Brytyjczycy - po 73 deputowanych. Hiszpania i Polska są w kolejnej grupie - mają odpowiednio 54 i 51 przedstawicieli w PE.

Wśród krajów ze średnią liczbą europosłów są Rumunia (32), Holandia (26), Belgia, Czechy, Grecja, Węgry i Portugalia (po 21), a także Szwecja (20), Austria (18) i Bułgaria (17). Pozostałe kraje mają od 13 (np. Słowacja) do 6 deputowanych (Malta czy Luksemburg).

Żaden kraj w pojedynkę nie jest w stanie przeforsować swojego stanowiska, a europosłowie zbierają się w grupy polityczne, nazwane również frakcjami.

Na sali plenarnej można spotkać reprezentantów skrajnej lewicy - komunistów, czy skrajnej prawicy - polityków otwarcie nawiązujących do rozwiązania UE. Polityczne centrum od lat skupia się wokół dwóch największych ugrupowań: chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz lewicowych Socjalistów i Demokratów (S&D).

Sondaże przewidują zwycięstwo EPL. W tej grupie, która ma obsadzić około 1/4 wszystkich miejsc w PE (około 170-180), największą cześć mają stanowić Niemcy (ostatnia, kwietniowa projekcja PE sugerowała, że będzie ich 30). Na drugim miejscu mają być eurodeputowani PO i PSL z Polski - 17 osób (w prognozie PE założono, że reszta przedstawicieli Koalicji Europejskiej trafi do innych grup politycznych).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włosi mówią kategorycznie "nie"

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com/geralt/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z 42 migrantami, których 12 czerwca uratowano na Morzu Śródziemnym, stoi naprzeciwko portu na wyspie Lampedusa w oczekiwaniu na zgodę na zawinięcie do niego. Władze Włoch wykluczają taką możliwość.

W środę wieczorem pływająca pod banderą Holandii jednostka, łamiąc zakaz wydany przez władze w Rzymie, wpłynęła na włoskie wody terytorialne i nie zatrzymała się mimo takiego rozkazu wydanego przez włoskie służby, których łodzie patrolowe podpłynęły do niej. Następnie, gdy statek zbliżył się do wyspy, na pokład weszli funkcjonariusze Gwardii Finansowej, by wylegitymować załogę.

W czternastym dniu na morzu oświetlony statek czeka na zgodę, by wpłynąć na Lampedusę. Jego kapitan, 31-letnia Carola Rackete z Niemiec oświadczyła wcześniej, że podjęła decyzję o tym, by płynąć w kierunku włoskiej wyspy, ponieważ migranci znajdujący się na pokładzie są "u kresu sił".

"Nie zejdą na ląd" - oświadczył szef MSW, wicepremier Matteo Salvini, który zapowiedział, że zaangażuje siły porządkowe, by nie dopuścić do zejścia migrantów w porcie. "To prowokacja i akt wrogości" - ocenił.

Włoskie porty od roku są zamknięte dla jednostek organizacji pozarządowych ratujących migrantów na morzu. Salvini zarzuca NGO, że są "wspólnikami przemytników" ludzi z Afryki.

Media informują, że sytuację wokół Sea Watch 3 omówił rząd Giuseppe Contego, który szuka rozwiązania kryzysu. Komisja Europejska jest zaś w kontakcie z krajami członkowskimi Unii oczekując od nich deklaracji przyjęcia 42 migrantów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl