Wyrok dla radcy prawnego

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Wyrok 1,5 roku więzienia oraz 8-letni zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego usłyszał Maciej G. Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła mu zarzut nadużycia uprawnień przysługujących mu z racji pełnienia roli prokurenta dwóch spółek, które reprezentował oraz wyrządzenie im szkody na kwotę 2,4 mln zł.

Pod koniec kwietnia 2018 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Maciejowi G. Mężczyzna współpracował ze spółkami od 2007 r., początkowo jako aplikant radcowski, potem jako radca prawny. Jako ich prokurent zawarł bez wiedzy zarządu spółek umowy o tzw. success fee (wynagrodzenie w przypadku sukcesu, wygranej) z kancelarią prawną z nim związaną.

"Zarzuty aktu oskarżenia dotyczyły nadużycia w okresie od listopada 2011 r. do września 2013 r. oraz w okresie od drugiej połowy września 2013 r. do końca października 2014 r. udzielonych uprawnień przysługujących mu z racji pełnienia funkcji prokurenta samoistnego dwóch spółek prawa handlowego z siedzibą w Warszawie poprzez podpisanie wbrew woli prezesa w/w spółek umów o dodatkowe wynagrodzenie dla kancelarii z nim związanej od sukcesu w postępowaniu administracyjnym, a następnie podpisanie aktu notarialnego, którym poddano w/w spółki dobrowolnej egzekucji roszczeń wynikających z w/w umów oraz uznaniu odsetek od w/w kwot, czym wyrządził spółkom szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w łącznej kwocie ponad 2,4 mln zł"

- poinformował Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Prokurator Łapczyński przekazał również, że przedstawiciele spółek nigdy nie wyrażali zgody na zawarcie tych umów, choć oskarżony wcześniej się o to zwracał.

"Nie mieli wiedzy na temat zawarcia tych umów oraz podjętych w celu ich zabezpieczenia działań aż do końca lipca 2015 r., kiedy to Maciej G. przedstawił spółkom dwie faktury wystawione tytułem tzw. success fee. Dochodzenie roszczeń z tytułu w/w umów oskarżony rozpoczął dopiero po zakończeniu współpracy z pokrzywdzonymi spółkami, które nastąpiło z ich inicjatywy"

- informuje Łapczyński.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Macieja G. za winnego popełniania zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę 1,5 roku pozbawienia wolności. Ponadto orzekł wobec niego 8 letni zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego oraz zajmowania stanowiska prokurenta w jakiejkolwiek działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. Nakazał też obowiązek naprawienia szkody w łącznej kwocie ponad 2,4 mln zł na rzecz pokrzywdzonych spółek. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl