„Poszkodowani nie zostaną sami”

zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/BeataSzydlo/

  

Mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego nie zostaną sami i otrzymają pomoc - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która razem z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem odwiedziła dziś miejscowość Suchy Grunt w Małopolsce.

- Tak jak obiecałam mieszkańcom, przyjechałam dzisiaj powtórnie na Powiśle Dąbrowskie – powiedziała Beata Szydło. Wicepremier odwiedziła sztab kryzysowy w Dąbrowie Tarnowskiej i miejscowość Suchy Grunt, gdzie lokalna droga łączy się z drogą w woj. podkarpackim i zalewana jest przez dopływ rzeki Breń - Łoś.

- Sytuacja jest pod kontrolą. Wszystkie służby pracują. Trwa zabezpieczanie posesji, które są w pobliżu najbardziej newralgicznych punktów. Wał, który był wczoraj zagrożony przerwaniem, jest cały czas ratowany - są strażacy, wojsko i pracownicy Wód Polskich – mówiła wicepremier. - Wszyscy spodziewają się, że fala kulminacyjna będzie przechodzić dzisiaj od późnych godzin wieczornych i przez dzień jutrzejszy – dodała.

Szydło podkreśliła, że sytuacja w miejscowości Suchy Grunt „ciągle nie jest łatwa”. - Na ten moment mieszkańcy są bezpieczni, wszystkie służby są i pracują, ale należy się spodziewać, że poziom wody może jeszcze wzrastać – mówiła. - Tak jak zadeklarowaliśmy, mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego nie zostaną sami i otrzymają pomoc – podkreśliła.

Mieszkańcy prosili o przyśpieszenie szacowania szkód i wypłacanie odszkodowań. Jak powiedziała wicepremier, „to oczywiści robi się, kiedy woda już opadnie i jest to możliwe”. Zadeklarowała, że będzie rozmawiać z ministrem rolnictwa, „żeby maksymalnie skrócić procedury i żeby jak najszybciej odszkodowania trafiły do poszkodowanych osób".

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że liczy na to, iż powiaty dąbrowski i mielecki porozumieją się i wspólnie złożą wniosek o środki z Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej biegnącej przez Suchy Grunt, która podczas kolejnych powodzi regularnie jest zalewana. - Ta droga stale jest zagrożona i zalana, kiedy są wezbrania wód, kiedy są powodzie. Wreszcie życie mieszkańców – po przebudowie tej drogi - byłoby łatwiejsze – powiedział Adamczyk.

Z Powiśla Dąbrowskiego wicepremier Szydło i minister Adamczyk udali się do Ciężkowic (powiat tarnowski). Wieczorem mają uczestniczyć w posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska i Słowacja wspierają Ukrainę

/ https://twitter.com/MSZ_RP

  

- Polska i Słowacja wyrażają zaniepokojenie działaniami Rosji na Ukrainie i będą udzielać wsparcia reformom prowadzonym przez władze Ukrainy - mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Słowacji Miroslavem Lajczakiem.

Czaputowicz podkreślał na konferencji prasowej, że Polska i Słowacja wypracowały stabilną podstawę dla wielowymiarowej współpracy. Przypominał w tym kontekście o regularnych spotkaniach na szczeblu prezydenckim oraz rządowym.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że poza współpracą polityczną solidnym fundamentem dwustronnych relacji jest współpraca gospodarcza oraz samorządowa. Przywoływał wspólne projekty, w tym połączenia transportowe takie jak droga Via Carpatia czy polsko-słowacki interkonektor gazowy.

Minister Czaputowicz zaznaczył, że Polska i Słowacja podobnie patrzą na współpracę w UE w ramach Grupy Wyszehradzkiej i podkreślają potrzebę utrzymania solidarności i wypracowania podobnego spojrzenia na kluczowe kwestie z bieżącej agendy UE.

Szef MSZ wśród tematów rozmów z Lajczakiem wymienił także konflikt rosyjsko-ukraiński.

"Wyraziliśmy zaniepokojenie działaniami Rosji na Ukrainie. Podzielamy pozytywną ocenę prezydenta Zełenskiego, rządu Ukrainy. Umówiliśmy się, że oba nasze kraje będą udzielać wsparcia reformom prowadzonym przez władze Ukrainy" 

- mówił szef polskiego MSZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl