Gowin komentuje list biskupów

zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/GowinJaroslaw

  

Cieszę się, że taki list powstał, jest rzeczą bezdyskusyjną, że nie wystarczą słowa, potrzebne są działania - powiedział dziś w Łodzi wicepremier Jarosław Gowin, komentując list biskupów ws. problemu wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

W środę w Warszawie odbyło się zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, poświęcone ochronie małoletnich w Kościele. Po obradach biskupi wydali komunikat, który zostanie odczytany w kościołach 26 maja. „Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem zgorszenia i domagają się potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców i osób skrywających takie czyny” – napisali biskupi po posiedzeniu Rady Stałej KEP.

Gowin liczy na to, że księża biskupi – i jak podkreślił w rozmowie z mediami - nie mówi tego, jako przedstawiciel rządu, tylko, jako członek Kościoła, powołają specjalną komisję, w skład której wejdą również osoby świeckie, eksperci i ta komisja "przypadek po przypadku wyjaśni wszelkie wątpliwości".

Według niego, sankcje, które nastąpią, powinny mieć charakter nie tylko kościelny, ale też prawny. - Te sankcje powinny objąć zarówno sprawców zbrodni pedofilskich, jak i tych, którym udowodni się, że tuszowali te przypadki - dodał.

Pytany, czy list, który będzie odczytany w niedzielę, w dzień wyborów do PE, może mieć wpływ na ich wynik, powiedział, że nie.

- Oczywiście sprawa przypadków pedofilskich w Kościele jest bardzo wstrząsająca. Sądzę, że Polacy potrafią jednak rozdzielić te dylematy moralne, przed którymi stanął Kościół od kwestii bieżącej polityki

- zaznaczył.

Biskupi odnieśli się m.in. do filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, który – jak wskazują – jest przede wszystkim dokumentem upubliczniającym "wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych". Jak ocenili, film zawiera przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. "Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia" – podkreślili.

Rada Stała KEP przyznała, że dla „młodych szczerze szukających Boga skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia”.

„Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech” – napisali autorzy listu.

Biskupi zaznaczyli, że chcą zjednoczyć wysiłki ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, żeby chronić najmłodszych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

USA popierają decyzję Bułgarii o wydaleniu rosyjskich dyplomatów

Flagi Rosji i Bułgarii / pixabay.com

  

USA zdecydowanie popierają Bułgarię w związku z decyzją o wydaleniu rosyjskich dyplomatów, którym prokuratura w Sofii zarzuca działalność szpiegowską, oraz z powodu oskarżenia trzech Rosjan o próbę zabójstwa bułgarskiego biznesmena - podała ambasada USA w Sofii.

W komunikacie wydanym w sobotę ambasada napisała, że Waszyngton "pochwala kroki podjęte niedawno przez bułgarski rząd, mające na celu obronę niezależności i suwerenności kraju przed szkodliwymi wpływami".

Amerykańska placówka dyplomatyczna oceniła, że Sofia dostarczyła dowodów na to, iż Rosja przez lata wspierała "szkodliwą działalność" w Bułgarii i że ci sami rosyjscy agenci, którzy byli odpowiedzialni za próbę otrucia w tym kraju, byli zaangażowani w podobną działalność w całej Europie.

Bułgaria jest ważnym sojusznikiem w NATO oraz partnerem w Unii Europejskiej i posiada niezbywalne prawo do decydowania o własnej przyszłości

 - głosi komunikat.

W piątek ambasador Rosji w Sofii Anatolij Makarow został wezwany do bułgarskiego resortu dyplomacji, gdzie wręczono mu notę z żądaniem opuszczenia w ciągu 48 godzin kraju przez dwóch rosyjskich dyplomatów, którym prokuratura zarzuca działalność szpiegowską. Ambasador oświadczył, że strona rosyjska zastrzega sobie prawo do analogicznej odpowiedzi.

MSZ Rosji oznajmiło w sobotę, że Bułgaria, podejmując decyzję o wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów, nie przedstawiła jasnego uzasadnienia; krok Bułgarii resort ocenił jako "prowokacyjny" i ostrzegł, że Moskwa pozostawia sobie prawo do podjęcia działań w odpowiedzi.

Według prokuratury dyplomaci zbierali informacje objęte tajemnicą państwową, ale nie mogą być ścigani ze względu na immunitet dyplomatyczny.

Jeden z nich to pierwszy sekretarz wydziału konsularnego ambasady Rosji w Sofii, który od 2017 r. gromadził informacje na temat mechanizmów wyborczych w Bułgarii. Drugi jest pracownikiem przedstawicielstwa handlowego Federacji Rosyjskiej w Sofii. Zarzuca mu się, że od października 2018 r. prowadził działania wywiadowcze dotyczące m.in. bezpieczeństwa energetycznego Bułgarii.

W czwartek bułgarska prokuratura zarzuciła trzem rosyjskim obywatelom próbę zabójstwa biznesmena z branży zbrojeniowej Emiliana Gebrewa, jego syna i partnera biznesowego, których próbowano otruć za pomocą niezidentyfikowanego środka fosforoorganicznego. Sofia poinformowała, że oprócz wydania nakazów aresztowania złożyła podania o międzynarodowy list gończy z ekstradycją.

Według Gebrewa, który jest właścicielem dużych zakładów zbrojeniowych Emko i Dunarit, przyczyną próby otrucia go przez rosyjski wywiad wojskowy GRU mógł być eksport broni dla Ukrainy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts