Dekret Zełenskiego odrzucony

Wołodymyr Zełenski / Адміністрація Президента України [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

Dekret prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o rozwiązaniu parlamentu i przedterminowy wyborach 21 lipca został zaskarżony w Sądzie Najwyższym – poinformował dziś Ołeksandr Danyluk z organizacji społecznej Spilna Sprawa (Wspólna Sprawa).

„Spilna Sprawa zaskarżyła nielegalny dekret Zełenskiego o rozwiązaniu Rady Najwyższej (parlamentu) w Sądzie Najwyższym Ukrainy” – napisał Danyluk na Facebooku.

„Panie Zełenski, wybory powinny odbywać się w systemie otwartych list wyborczych, a kandydaci powinni przedstawiać deklaracje majątkowe. Nie trzeba traktować Ukraińców jak durniów, którzy nie rozumieją waszych układów”

– podkreślił Danyluk, który startował w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Zełenski poinformował o zamiarze rozwiązania parlamentu w poniedziałek, w dniu swojego zaprzysiężenia. Dekret w tej sprawie nowy prezydent wydał już we wtorek. W środę na prośbę Zełenskiego parlament zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu, by rozpatrzyć prezydencki projekt zmian w ordynacji wyborczej.

Szef państwa chciał, by wcześniejsze wybory przebiegały według proporcjonalnego systemu wyborczego, a próg wyborczy został obniżony z 5 do 3 procent. Deputowani nie tylko nie rozpatrzyli jego projektu, lecz odrzucili jeszcze na etapie głosowania nad włączeniem go do porządku obrad.

Oznacza to, że lipcowe wybory odbędą się na starych zasadach; Ukraińcy wybiorą połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a drugą połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Zełenski w odpowiedzi zaapelował do obywateli, by w przedterminowych wyborach „załatwili” deputowanych obecnej Rady Najwyższej. Przekonywał, że pozostawili oni stary system wyborczy, by utrzymać się przy władzy. „To co? Załatwimy ich razem? 21 lipca!” - napisał Zełenski w sieciach społecznościowych.

Zełenski zwyciężył w kwietniowych wyborach prezydenckich uzyskując w drugiej turze ponad 73 proc. głosów i teraz zamierza powtórzyć ten sukces w wyborach parlamentarnych. Chce wprowadzić do niego partię Sługa Narodu, której nazwa wywodzi się od serialu komediowego o tym samym tytule. Obecny prezydent, który jest z zawodu showmanem i producentem telewizyjnym, zagrał w nim główną rolę.

Najnowsze sondaże przed wyborami parlamentarnymi dają Słudze Narodu pierwsze miejsce; ma ona ponad 33 proc. poparcia. Partia ta została założona w 2017 r. i nie ma struktur ani zaplecza politycznego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szydło podczas konwencji PiS w Katowicach: Z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy

/ PrtSc/ TVP Info

  

- Polskie górnictwo musi trwać, musi być nowoczesne i dofinansowane - mówiła w trakcie panelu gospodarczego podczas konwencji PiS w Katowicach była premier Beata Szydło. - Z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania - dodała.

W Katowicach trwa druga z pięciu konwencji tematycznych Prawa i Sprawiedliwości a podczas niej - panel gospodarczy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło, Piotra Glińskiego i Jerzego Kwiecińskiego.

Wcześniej szef rządu przedstawił pięć punktów "Pakietu dla Przedsiębiorców" skierowanego do małych i średnich polskich firm. Jak mówił, jest on kontynuacją Konstytucji dla Biznesu. 

Nie boimy się odważnych, dobrych, mądrych rozwiązań, które wiemy, że będą służyły polskiemu kapitałowi, polskiej własności

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/289093-kolejna-propozycja-pis-zobacz-zalozenia-paktu-dla-przedsiebiorcow]

Polskie górnictwo musi trwać, musi być nowoczesne i dofinansowane

- mówiła była premier Beata Szydło.

Jak podkreśliła, "z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy, bez względu na to, gdzie mieszka. Gospodarka ma być dla ludzi i im służyć".

Przypomniała również, że "programy społeczne stały się motorem napędowym polskiej gospodarki".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl