"Zgodnie z komunikatem Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy o zwiększeniu zrzutu wody z zapory spływy turystyczne będą w piątek wstrzymane. Jeżeli prognozy się potwierdzą, od soboty znowu będzie można korzystać ze spływu przełomem Dunajca" – powiedział PAP szef pienińskich flisaków Jerzy Regiec.

Regulamin flisacki określa bezpieczny poziom wody w Dunajcu dla organizowania spływów turystycznych. Jeżeli na przystani flisackiej w Sromowcach woda sięga powyżej 225 cm, to spływ jest zawieszany.

Do zbiornika czorsztyńskiego dopływa teraz niemal trzy razy więcej wody niż z niego odpływa, dlatego konieczne jest zwiększenie zrzutów

– podano Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy.

"W związku z tym, że dopływy są duże, nie będziemy w stanie utrzymać odpływu na takim poziomie jak dotychczas. Dlatego usługi turystyczne na Dunajcu poniżej zapory będą wstrzymane, bo zrzut wody będzie trzy razy większy niż obecnie. Zawiadomiliśmy już organizatorów spływów po polskiej i słowackiej stronie. Od soboty planujemy przywrócenie zwykłej przepustowości zapory" – powiedział PAP pracownik elektrowni.

Po opadnięciu wody przystanie flisackie będą czyszczone z naniesionego rumoszu skalnego. Przed uruchomieniem spływu przepłyną łodzie kontrolne, a flisacy spenetrują dno i koryto Dunajca. Ewentualne przeszkody zostaną usunięte.

Spływ przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji Małopolski.