Obchody 71. rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego

  

W tym roku wspominamy 71. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. Z tej okazji zapraszamy na Warszawski Marsz Pileckiego, który odbędzie się 25 maja. Uroczystości odbędą się również w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Spotkanie rozpocznie się zbiórką pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu o godz. 15:00.

O godzinie 15:30 wyrusza Marsz Pamięci do byłego aresztu śledczego, a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37.

Na godzinę 17:30 zaplanowane są oficjalne uroczystości na terenie Muzeum.

O godzinie 18:00 zostanie odprawiona Msza święta, a dla wszystkich uczestników będzie możliwość uczestniczenia w uroczystościach organizowanych tego dnia przez Muzeum.

Organizator Marszu: Fundacja Służba Niepodległej
Współorganizatorzy: KoLiber Warszawa, Młodzi dla Polski
Partner: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Marsz objął Honorowym Patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesor Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL:

12:00 – 15:00 – zwiedzanie więziennej celi rtm. Witolda Pileckiego i innych historycznych przestrzeni Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
13:00 – spotkanie wokół albumu „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948” z udziałem: Zofii Pileckiej-Optułowicz, autora Jacka Pawłowicza i Pawła Kurtyki (Biblioteka im. Janusza Kurtyki - Rakowiecka 37)
15:00 – 16:00 – prezentacja i pokaz sprzętu 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
16:00 – 17:00 – inscenizacja walk Powstania Warszawskiego „Obrona Reduty Witolda”, przygotowanej przez Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław”
17:30 – 18:00 – powitanie uczestników Warszawskiego Marszu Pileckiego
18:00 – 19:00 – uroczysta Msza Święta w intencji rtm. Witolda Pileckiego i jego podkomendnych 
19:00 – 20:00 – pokaz odnowionej cyfrowo wersji pierwszego filmu dokumentalnego o Witoldzie Pileckim pt. „Witold” z 1990 r. w reż. Tadeusza Pawlickiego, po filmie wspomnienie dzieci rtm. Witolda Pileckiego o Ojcu
20:00 – 21:15 – koncert „W hołdzie Rotmistrzowi” Tadeusza „Tadka” Polkowskiego i kwintetu fortepianowego, który poprzedzi występ „Myczkinsa” i „Karata” 
21:30 (godzina śmierci Witolda Pileckiego) – złożenie kwiatów pod Ścianą śmierci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oburzone akcją „Nie świruj, idź na wybory”. „Oczekujemy wsparcia – nie szyderstwa”

Screeny z filmików "Nie świruj, idź na wybory" / twitter.com

  

Wystartowała kampania „Nie świruj, idź na wybory”. W krótkich filmikach występują celebryci znani z niechęci do rządu Prawa i Sprawiedliwości. Na jednym z klipów aktor udaje osobę chorą psychicznie. „Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo” – czytamy w oświadczeniu, do którego dotarł portal niezalezna.pl.

Rozpoczęto akcję „Nie świruj, idź na wybory”. Biorą w niej udział artyści otwarcie deklarujący poparcie dla opozycji, m.in. Zbigniew Hołdys, Grzegorz Turnau, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Gajos, Anna Nehrebecka, Wojciech Pszoniak, Szymon Majewski, Andrzej Chyra, Robert Janowski, Anna Cieślak.

[polecam:https://niezalezna.pl/288794-tak-celebryci-chca-namowic-do-udzialu-w-wyborach-ich-akcja-nieswiruj-budzi-niesmak]

Szczególne poruszenie wywołał filmik z Wojciechem Pszoniakiem, który udaje osobę chorą psychicznie.

„Podobne ruchy mogą dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym, czyli często niewinnych, marzących o akceptacji”

– zauważył europoseł PiS Patryk Jaki.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika prasowego Towarzystwa, dr. n. med. Sławomira Murawca, od samego rana spływały różne informacje dotyczące tej kampanii. Wypracowano stanowisko PTP na temat akcji „Nie świruj, idź na wybory”.

Portal niezalezna.pl dotarł do oświadczenia w tej sprawie.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami psychicznymi. ZG PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo.

Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwy. Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy - po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko. Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego.

Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji  zrozumienia, życzliwości i wsparcia – nie szyderstwa.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

[polecam:https://niezalezna.pl/288803-ta-akcja-pokazuje-desperacje-opozycji-posel-pis-o-kampanii-nie-swiruj-idz-na-wybory]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl