Rzeki przekroczyły stany alarmowe

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/BielskieDrogi

  

Rzeki na południu województwa śląskiego przekroczyły nocą z środy na czwartek w kilku miejscach stany alarmowe. To m.in. Wisła, Biała i Koszarawa. Z informacji strażaków wynika, że najwięcej interwencji podjęli w rejonie Bielska-Białej. Deszcz wciąż pada.

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej powiedział, że od środowego rana do godz. 4.30 w czwartek strażacy zanotowali 154 zdarzenia związane z pogodą. Mieli 41 interwencji dotyczących przyborów wód – najwięcej w powiatach: cieszyńskim (20), żywieckim (11) i bielskim (5). 43 razy strażacy byli wzywani do pompowania wody – najwięcej pracy mają w tych samych powiatach. 35 zgłoszeń było związanych z silnym wiatrem, także w centralnej części województwa.

Strażacy byli wzywani do usuwania powalonych drzew i ułamanych konarów.

"Nie było sytuacji, w której konieczna byłaby ewakuacja, na tę chwilę takie akcje nie były podejmowane"

– powiedział strażak. Zaznaczył, że wiele interwencji jeszcze trwa i ciągle pojawiają się nowe.

Strażacy podali, że w Soli Kiczorze na Żywiecczyźnie podmyty został fragment drogi. Policjanci poinformowali jednak, że jest ona przejezdna.

Po wielogodzinnych opadach w czwartek nad ranem stany alarmowy przekroczone zostały na Białej Wisełce w Wiśle Czarnem o 7 cm (107 cm), Wiśle w Ustroniu o 7 cm (237 cm), Białej w Bielsku-Białej o 34 cm (234 cm) i w Bestwinie o 78 cm (338 cm), Koszarawie w Pewli Małej o 17 cm (247 cm), a także na Sole o 26 cm (486 cm). Tendencja jest wzrostowa.

Poziomy ostrzegawcze przekroczone zostały m.in. na Olzie w Cieszynie, Wiśle w Skoczowie i Jawiszowicach, a także Sole w Czańcu.

Od środy obowiązuje ogłoszone przez wojewodę śląskiego pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim, a także w Bielsku-Białej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Polska i Słowacja wspierają Ukrainę

/ https://twitter.com/MSZ_RP

  

- Polska i Słowacja wyrażają zaniepokojenie działaniami Rosji na Ukrainie i będą udzielać wsparcia reformom prowadzonym przez władze Ukrainy - mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Słowacji Miroslavem Lajczakiem.

Czaputowicz podkreślał na konferencji prasowej, że Polska i Słowacja wypracowały stabilną podstawę dla wielowymiarowej współpracy. Przypominał w tym kontekście o regularnych spotkaniach na szczeblu prezydenckim oraz rządowym.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że poza współpracą polityczną solidnym fundamentem dwustronnych relacji jest współpraca gospodarcza oraz samorządowa. Przywoływał wspólne projekty, w tym połączenia transportowe takie jak droga Via Carpatia czy polsko-słowacki interkonektor gazowy.

Minister Czaputowicz zaznaczył, że Polska i Słowacja podobnie patrzą na współpracę w UE w ramach Grupy Wyszehradzkiej i podkreślają potrzebę utrzymania solidarności i wypracowania podobnego spojrzenia na kluczowe kwestie z bieżącej agendy UE.

Szef MSZ wśród tematów rozmów z Lajczakiem wymienił także konflikt rosyjsko-ukraiński.

"Wyraziliśmy zaniepokojenie działaniami Rosji na Ukrainie. Podzielamy pozytywną ocenę prezydenta Zełenskiego, rządu Ukrainy. Umówiliśmy się, że oba nasze kraje będą udzielać wsparcia reformom prowadzonym przez władze Ukrainy" 

- mówił szef polskiego MSZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl