Nowy świadek przed komisją ds. VAT

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Komisja śledcza ds. VAT przesłucha dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Leszka Wieciecha. Wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS) liczy na informacje dotyczące pism kierowanych przez świadka do administracji państwa.

Smoliński przypomniał, że w środę zeznawała prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Halina Pupacz. Zdaniem posła wynika z nich, "że praktycznie przez całe osiem lat nie zrobiono nic w zakresie poprawy sytuacji przedsiębiorców uczciwie działających na rynku paliw, którzy (...) zmagali się z mafiami VAT-owskimi, z nieuczciwymi przedsiębiorcami".

Smoliński uważa, że zmiany, które wprowadzano w początkowym okresie rozszczelniały system, a późniejsze w ogóle nie działały. Dlatego, zdaniem wiceprzewodniczącego komisji, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, jako kolejny przedstawiciel organizacji branżowej, będzie miał wiele do powiedzenia.

"Pan dyrektor Wieciech też setki pism kierował do administracji. Myślę, że w dużej mierze potwierdzi to, co kiedyś w pismach zawierał" - powiedział Smoliński. "Na posiedzeniu niejawnym dowiemy się więcej - ale o tym nie będę mógł mówić" - dodał.

W czwartek odbędą się też dwa posiedzenia niejawne sejmowej komisji śledczej ds. VAT - planowane na godz. 12 w sprawie wniosków formalnych i planowane na godz. 14 zamknięte przesłuchanie Leszka Wieciecha. Po jego zakończeniu świadek zostanie przesłuchany na posiedzeniu jawnym, które ma się zacząć o godz. 15.

Do tej pory komisja śledczą ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ub. roku, zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992-96 Witold Modzelewski, ostatnimi - w środę - były wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska Elżbieta Chojna-Duch i prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Halina Pupacz.

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Zapadło się molo! Ranni nastolatkowie

zdjęcie ilustracyjne / Panek - Praca własna; https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

  

Czworo nastolatków trafiło z obrażeniami do szpitala po tym, jak w środę wieczorem zapadła się część molo na zalewie w Siemiatyczach (Podlaskie) - poinformowała policja, która bada okoliczności wypadku. Strażacy sprawdzają, czy nikt nie utonął.

Według wstępnych informacji siemiatyckiej policji, na molo (długim pomoście) na zalewie nr 2 w tym mieście siedziała grupa młodzieży. Końcówka konstrukcji jest zadaszona, całość z jednej strony ma barierki. Nastolatkowie prawdopodobnie siedzieli również na barierkach na końcu zadaszonej części pomostu tuż nad wodą.

W pewnym momencie ostatnia część konstrukcji zapadła się w stronę wody, kilka osób wpadło do zalewu, który w tym miejscu - według ocen policji - ma ponad 2 metry głębokości. Część poszkodowanych młodych ludzi wydostała się z wody sama, część z pomocą innych.

Straż pożarna sprawdza, czy nikt nie utonął, a policja ustala, w jakich okolicznościach doszło do wypadku.

Cztery osoby w wieku od 14 do 17 lat z ogólnymi potłuczeniami trafiły do szpitala. Teren został zabezpieczony, na miejscu pracują służby.(PAP)

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl