Wieś potrzebuje infrastruktury

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

- Mieszkańcy obszarów wiejskich potrzebują rozwoju infrastruktury, by móc konkurować pod względem jakości życia z mieszkańcami dużych miast - powiedział prezydent Andrzej Duda, podsumowując cykl konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”.

"Mieszkańcy obszarów wiejskich potrzebują rozwoju infrastruktury, dostępu do dobrej edukacji, do szerokopasmowego internetu, krótko mówiąc: potrzebują stworzenia takich warunków, by móc konkurować pod względem jakości życia z mieszkańcami dużych miast"

– mówił prezydent Duda, cytowany w komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta.

Prezydent zastrzegł, że "na wsi nigdy nie będzie tak, jak w dużym mieście". Ale - jak zauważył - konkurowanie polega na tym, że obszar wiejski jest w stanie zaoferować takie pozytywne elementy, których nie jest w stanie zaoferować obszar miejski: więcej spokoju, więcej ciszy, więcej czystego powietrza, większy dostęp do rekreacji.

W spotkaniu uczestniczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który zaznaczył, że wieś jest nie tylko miejscem życia i pracy rodzin rolniczych, ale także miejsce, gdzie chcą się coraz częściej osiedlać ludzie niezajmujący się rolnictwem.

"Jednocześnie determinacją naszego rządu jest to, abyśmy utrzymali jak największą ilość rodzin rolniczych zajmujących się rolnictwem" – podkreślił Ardanowski cytowany w komunikacie resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia programu aktywizacji zawodowej na terenach po byłych PGR-ach (Państwowych Gospodarstwach Rolnych), na których "mieszkańcy zostali pozostawieni sami sobie po zmianach ustrojowych".

Jak mówił minister, ułatwienia w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej są dowodem, że podejmowane przez resort działania sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości na wsi.

Dodał, że dzięki wprowadzonym w życie przepisom również małe gospodarstwa mogą uczestniczyć w rynku, sprzedając swoje produkty bez zbędnej biurokracji i obciążeń fiskalnych. Zaznaczył, że są to najlepsze rozwiązania w tym zakresie wśród państw Unii Europejskiej.

"Ważne jest, żeby w wyborach do Parlamentu Europejskiego wieś wybrała takich przedstawicieli, którzy wiedzą, jak dobrze reprezentować w Brukseli interesy naszych rolników. Przecież to tam zapadają istotne decyzje, które dotyczą nas bezpośrednio"

– podkreślił minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa podziękował prezydentowi Dudzie za udzielane cały czas wsparcie i pomoc, np. w promocji polskiej żywności, informowaniu o jej wysokiej jakości czy też przy wdrażaniu nowej ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich.

Cykl siedmiu konferencji skierowanych do mieszkańców wsi, które zorganizowano w ostatnich miesiącach w pięciu województwach (wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim), został zainicjowany przez Andrzeja Dudę. W przedsięwzięcie zaangażowało się trzynaście ministerstw oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Głównym celem spotkań było przekazanie informacji o działaniach podejmowanych przez rząd oraz o inicjatywach przedstawianych przez prezydenta. Zaprezentowanych zostało ponad sto inicjatyw służących poprawie jakości życia na wsi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Mija rok od rezolucji Rady Europy ws. wraku Tu-154M. "Obserwujemy niepokojące działania"

/ fot. arch. GP

  

- Przetrzymywanie wraku Tu-154 M na terytorium Rosji jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - mówił dzisiaj szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawiając stanowisko Polski z raportu o wykonywaniu rezolucji Zgromadzenie Parlamentarnego Rady Europy.

Czaputowicz podkreślił, że dokładnie rok temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą katastrofy samolotu Tu-154M, która zobowiązywała Rosję do zwrotu wraku. Po roku - jak dodał szef MSZ - strona polska przekazała raport z wykonania tej rezolucji.

- Stoimy na stanowisku, że przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154 M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia

 - mówił Czaputowicz.

[polecam:https://niezalezna.pl/228891-rada-europy-po-raz-pierwszy-tak-potepila-rosje-byly-szef-mon-o-przelomowej-rezolucji]

Podkreślił, że Polska jest gotowa na mediacje z Rosją w tej sprawie bezpośrednio lub z udziałem strony trzeciej. Przypomniał, że rezolucja wzywa też do ochrony wraku i powstrzymywanie się od jakichkolwiek działań na terenie katastrofy.

- Mimo postanowień rezolucji obserwujemy niepokojące działania wokół miejsca katastrofy, pojawiające się pomysły budowy gazociągu przebiegającego przez miejsce katastrofy, ograniczony jest dostęp do tego miejsca - mówił szef MSZ. 

[polecam:https://niezalezna.pl/240300-rezolucja-w-sprawie-zwrotu-wraku-tu-154m-przyjeta-to-pierwszy-tak-wazny-dokument-w-tej-sprawie]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl