Wieś potrzebuje infrastruktury

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

- Mieszkańcy obszarów wiejskich potrzebują rozwoju infrastruktury, by móc konkurować pod względem jakości życia z mieszkańcami dużych miast - powiedział prezydent Andrzej Duda, podsumowując cykl konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”.

"Mieszkańcy obszarów wiejskich potrzebują rozwoju infrastruktury, dostępu do dobrej edukacji, do szerokopasmowego internetu, krótko mówiąc: potrzebują stworzenia takich warunków, by móc konkurować pod względem jakości życia z mieszkańcami dużych miast"

– mówił prezydent Duda, cytowany w komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta.

Prezydent zastrzegł, że "na wsi nigdy nie będzie tak, jak w dużym mieście". Ale - jak zauważył - konkurowanie polega na tym, że obszar wiejski jest w stanie zaoferować takie pozytywne elementy, których nie jest w stanie zaoferować obszar miejski: więcej spokoju, więcej ciszy, więcej czystego powietrza, większy dostęp do rekreacji.

W spotkaniu uczestniczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który zaznaczył, że wieś jest nie tylko miejscem życia i pracy rodzin rolniczych, ale także miejsce, gdzie chcą się coraz częściej osiedlać ludzie niezajmujący się rolnictwem.

"Jednocześnie determinacją naszego rządu jest to, abyśmy utrzymali jak największą ilość rodzin rolniczych zajmujących się rolnictwem" – podkreślił Ardanowski cytowany w komunikacie resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia programu aktywizacji zawodowej na terenach po byłych PGR-ach (Państwowych Gospodarstwach Rolnych), na których "mieszkańcy zostali pozostawieni sami sobie po zmianach ustrojowych".

Jak mówił minister, ułatwienia w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej są dowodem, że podejmowane przez resort działania sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości na wsi.

Dodał, że dzięki wprowadzonym w życie przepisom również małe gospodarstwa mogą uczestniczyć w rynku, sprzedając swoje produkty bez zbędnej biurokracji i obciążeń fiskalnych. Zaznaczył, że są to najlepsze rozwiązania w tym zakresie wśród państw Unii Europejskiej.

"Ważne jest, żeby w wyborach do Parlamentu Europejskiego wieś wybrała takich przedstawicieli, którzy wiedzą, jak dobrze reprezentować w Brukseli interesy naszych rolników. Przecież to tam zapadają istotne decyzje, które dotyczą nas bezpośrednio"

– podkreślił minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa podziękował prezydentowi Dudzie za udzielane cały czas wsparcie i pomoc, np. w promocji polskiej żywności, informowaniu o jej wysokiej jakości czy też przy wdrażaniu nowej ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich.

Cykl siedmiu konferencji skierowanych do mieszkańców wsi, które zorganizowano w ostatnich miesiącach w pięciu województwach (wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim), został zainicjowany przez Andrzeja Dudę. W przedsięwzięcie zaangażowało się trzynaście ministerstw oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Głównym celem spotkań było przekazanie informacji o działaniach podejmowanych przez rząd oraz o inicjatywach przedstawianych przez prezydenta. Zaprezentowanych zostało ponad sto inicjatyw służących poprawie jakości życia na wsi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Zapadło się molo! Ranni nastolatkowie

zdjęcie ilustracyjne / Panek - Praca własna; https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

  

Czworo nastolatków trafiło z obrażeniami do szpitala po tym, jak w środę wieczorem zapadła się część molo na zalewie w Siemiatyczach (Podlaskie) - poinformowała policja, która bada okoliczności wypadku. Strażacy sprawdzają, czy nikt nie utonął.

Według wstępnych informacji siemiatyckiej policji, na molo (długim pomoście) na zalewie nr 2 w tym mieście siedziała grupa młodzieży. Końcówka konstrukcji jest zadaszona, całość z jednej strony ma barierki. Nastolatkowie prawdopodobnie siedzieli również na barierkach na końcu zadaszonej części pomostu tuż nad wodą.

W pewnym momencie ostatnia część konstrukcji zapadła się w stronę wody, kilka osób wpadło do zalewu, który w tym miejscu - według ocen policji - ma ponad 2 metry głębokości. Część poszkodowanych młodych ludzi wydostała się z wody sama, część z pomocą innych.

Straż pożarna sprawdza, czy nikt nie utonął, a policja ustala, w jakich okolicznościach doszło do wypadku.

Cztery osoby w wieku od 14 do 17 lat z ogólnymi potłuczeniami trafiły do szpitala. Teren został zabezpieczony, na miejscu pracują służby.(PAP)

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl