Ważna informacja dla poszkodowanych. „Pieniądze będą jutro na kontach”

zdjęcie ilustracyjne / fot. Piotr Łuczuk/niezalezna.pl

  

Już w czwartek na konta poszkodowanych przez trąbę powietrzną mieszkańców Stasina na Lubelszczyźnie trafią pierwsze pieniądze na doraźną pomoc. Jeszcze w środę do zniszczonych gospodarstw zostanie doprowadzony prąd.

Gdyby nie szybka reakcja władz gminnych i wyższego szczebla, na pewno szkody byłyby wyższe.
- powiedział radny gminy Wojciechów i mieszkaniec Stasina Andrzej Twardowski.

Wichura uszkodziła należące do niego budynki gospodarcze, zerwała duży fragment dachu na stodole i chlewni. Porwane przez potężny wiatr kawały blachy podziurawiły poszycie dachowe na budynku mieszkalnym.

Z wielką pomocą przyszło nam wojsko i straż. Już we wtorek wieczorem hodowcy zwierząt dostali agregaty prądotwórcze ze straży i wojska. Bez prądu, a tym samym i bez wody, zwierzęta by padły.
- podkreślił Twardowski.

Także we wtorek wieczorem udało się zabezpieczyć budynki, z których wichura pozrywała dachy.

Raz po raz przechodzą kolejne ulewy, gdyby dachy nie były zabezpieczone, to pozalewałoby ludziom mieszkania, straciliby resztę dobytku, który mają.
- powiedziała sołtys Stasina Anna Wójcik.

W akcję pomocy poszkodowanym przez wichurę w Stasinie włączyli się jeszcze we wtorek urzędnicy gminy.

Sama dwa razy obracałam swoim samochodem i woziłam plandeki.
- powiedziała sekretarz Urzędu Gminy Wojciechów Agata Gliwka.

Podkreśliła, że w Stasinie pracują już komisje gminne, które szacują szkody.

Już jutro każdy poszkodowany będzie miał na koncie 6 tys. zł. Wytypowaliśmy 4 rodziny, które dostaną po 20 tys. zł. One straciły niemal wszystko, zostały im jedynie budynki mieszkalne i to mocno uszkodzone.
- wyjaśniła Gliwka.

Dodała, że to pomoc doraźna, na zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Przypomniała też, że pieniądze te, pochodzące ze środków rządowych, obiecał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Żołnierze z II Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej pracują w Stasinie od wtorku popołudnia. Łącznie przez dwa dni było ich ponad 180.

Dziś wciąż porządkują wieś. Usuwają powalone drzewa.
- relacjonuje kap. Konrad Woźny. A rzecznik II Lubelskiej Brygady WOT kap. Damian Stanula zapewnia, że żołnierze wrócą do Stasina jeszcze w czwartek.

- Jest jeszcze co robić.
- podkreśla.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

British Airways. Szykuje się strajk pilotów

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Piloci British Airways zamierzają strajkować przez trzy dni we wrześniu - 9., 10. i 27. dnia miesiąca. Poinformował o tym związek zawodowy pilotów brytyjskich linii lotniczych. W zeszłym miesiącu zdecydowana większość pilotów British Airways opowiedziała się za akcją strajkową w sporze płacowym.

Związek napisał w wydanym w piątek oświadczeniu, że powiadomił British Airways, iż wezwie swych członków do strajku we wrześniu. Podkreślono, że oferta płacowa złożona przez British Airways nie zostanie zaaprobowana przez większość pilotów.

Linie British Airways uznały, że akcja strajkowa jest nieuzasadniona, twierdząc, że ich oferta płacowa jest godziwa, i ostrzegając, że strajki naraziłyby na kłopoty dziesiątki tysięcy pasażerów.

Poinformowano, że wprowadzane są zmiany do rozkładu lotów.

"Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić podróże tak wielu ludziom, jak to będzie możliwe"

- napisano w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że "jest prawdopodobne, iż wielu pasażerów nie będzie się mogło udać w podróż".

Zapewniono, że pasażerom, których loty zostaną odwołane, oferowany będzie zwrot pieniędzy za bilety bądź zmiana rezerwacji. Rozważany jest też leasing samolotów i załóg innych linii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl