Ważna informacja dla poszkodowanych. „Pieniądze będą jutro na kontach”

zdjęcie ilustracyjne / fot. Piotr Łuczuk/niezalezna.pl

  

Już w czwartek na konta poszkodowanych przez trąbę powietrzną mieszkańców Stasina na Lubelszczyźnie trafią pierwsze pieniądze na doraźną pomoc. Jeszcze w środę do zniszczonych gospodarstw zostanie doprowadzony prąd.

Gdyby nie szybka reakcja władz gminnych i wyższego szczebla, na pewno szkody byłyby wyższe.
- powiedział radny gminy Wojciechów i mieszkaniec Stasina Andrzej Twardowski.

Wichura uszkodziła należące do niego budynki gospodarcze, zerwała duży fragment dachu na stodole i chlewni. Porwane przez potężny wiatr kawały blachy podziurawiły poszycie dachowe na budynku mieszkalnym.

Z wielką pomocą przyszło nam wojsko i straż. Już we wtorek wieczorem hodowcy zwierząt dostali agregaty prądotwórcze ze straży i wojska. Bez prądu, a tym samym i bez wody, zwierzęta by padły.
- podkreślił Twardowski.

Także we wtorek wieczorem udało się zabezpieczyć budynki, z których wichura pozrywała dachy.

Raz po raz przechodzą kolejne ulewy, gdyby dachy nie były zabezpieczone, to pozalewałoby ludziom mieszkania, straciliby resztę dobytku, który mają.
- powiedziała sołtys Stasina Anna Wójcik.

W akcję pomocy poszkodowanym przez wichurę w Stasinie włączyli się jeszcze we wtorek urzędnicy gminy.

Sama dwa razy obracałam swoim samochodem i woziłam plandeki.
- powiedziała sekretarz Urzędu Gminy Wojciechów Agata Gliwka.

Podkreśliła, że w Stasinie pracują już komisje gminne, które szacują szkody.

Już jutro każdy poszkodowany będzie miał na koncie 6 tys. zł. Wytypowaliśmy 4 rodziny, które dostaną po 20 tys. zł. One straciły niemal wszystko, zostały im jedynie budynki mieszkalne i to mocno uszkodzone.
- wyjaśniła Gliwka.

Dodała, że to pomoc doraźna, na zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Przypomniała też, że pieniądze te, pochodzące ze środków rządowych, obiecał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Żołnierze z II Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej pracują w Stasinie od wtorku popołudnia. Łącznie przez dwa dni było ich ponad 180.

Dziś wciąż porządkują wieś. Usuwają powalone drzewa.
- relacjonuje kap. Konrad Woźny. A rzecznik II Lubelskiej Brygady WOT kap. Damian Stanula zapewnia, że żołnierze wrócą do Stasina jeszcze w czwartek.

- Jest jeszcze co robić.
- podkreśla.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Trwa biologiczna walka z komarami tygrysimi

/ bella67

  

W Bolonii na północy Włoch rozpoczyna się biologiczna walka z komarami tygrysimi. Władze miasta angażują do niej prawie pół miliona wysterylizowanych samców komarów, które trafią do jednej z dzielnic.

Wypuszczenie na wolność genetycznie zmodyfikowanych osobników jako sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się owadów - nie tylko uciążliwych, ale także przenoszących choroby - uważane jest przez naukowców za jedną z najbardziej obiecujących metod.

Zmodyfikowane samce komara, wysterylizowane genetycznie mieszają się w środowisku naturalnym z normalnymi okazami owadów, co sprawia, że duża część jajeczek składanych przez kąsające ludzi samice nie jest zapładniana. W ten sposób udaje się znacznie zredukować populację komarów.

Boloński eksperyment w położonej nad kanałem dzielnicy Navile potrwa, jak zapowiedziały władze miejskie, 16 tygodni na obszarze o powierzchni 40 hektarów.

Co tydzień wypuszczanych będzie po 30 tysięcy wysterylizowanych komarów tygrysich.

O pomoc w tej operacji poproszeni zostali także mieszkańcy dzielnicy. Po to, aby zmniejszyć populację płodnych samców i podnieść skuteczność tej nowej formy walki urząd miejski zaapelował do właścicieli prywatnych terenów o stosowanie środków owadobójczych.

Jednocześnie zapewniono, że wypuszczenie wysterylizowanych komarów nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na środowisko naturalne. Jeśli rezultaty tej operacji będą zadowalające, ma ona zostać rozszerzona.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl