Pracodawcy recenzują Bieńkowską

/ Piotr Drabik from Poland [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Stanowcza, zbyt zasadnicza, niewyróżniająca się na tle poprzedników - tak oceniają komisarz UE Elżbietę Bieńkowską organizacje pracodawców. Dostrzegają jej zasługi ws. ułatwień dla firm i wytykają, że nie zdołała wpłynąć na zmiany szkodliwych dla polskich firm transportowych regulacji.

Eksperci organizacji pracodawców wskazali również, że priorytetem dla polskiej komisarz było m.in. usprawnienie rynków materiałów wtórnych. Zwrócili uwagę, że czas jej urzędowania przypadł na okres trudny politycznie.

Dobiega końca pięcioletnia kadencja obecnych komisarzy unijnych, m.in. Elżbiety Bieńkowskiej, która od 2014 r. była komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja. W Polsce ma zostać wybranych 52 europosłów, o 1 więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów. Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty.

Marcin Tumanow z Business Centre Club (BCC) uważa, że komisarz Bieńkowska nie wyróżniała się na tle swoich poprzedników. "Od początku swojej kariery w Komisji Europejskiej dała się poznać jako osoba stanowcza w relacjach, jednak w niektórych przypadkach była odbierana jako zbyt zasadnicza" - ocenił.

Przypomniał, że Bieńkowska była członkiem sześciu grup zadaniowych. Zaprezentowała kilkanaście stanowisk, głównie podczas głosowań w Parlamencie Europejskim.

Do zadań komisarz należało m.in. ukończenie procesu tworzenia jednolitego rynku towarów i usług; prowadzenie działań na rzecz pobudzania inwestycji w nowe technologie; znalezienie nowych źródeł wzrostu gospodarczego; zachęcanie krajów UE do zwiększenia wydajności swoich rynków obrony; stworzenie otoczenia regulacyjnego dla rozwoju zastosowań technologii kosmicznej. "W ocenie BCC pani komisarz zostanie zapamiętana głównie poprzez udział w ustanawianiu dyrektywy o pracownikach delegowanych, gdzie - jak sama przyznała - nie przeforsowała swojej wizji" - podkreślił ekspert BCC.

Dobrze współpracę z komisarz Elżbietą Bieńkowską i jej zespołem ocenia natomiast Konfederacja Lewiatan. "Nie zawsze się zgadzamy, ale widać otwartość na spotkania z nami i nasze argumenty" - powiedziała Kinga Grafa, dyrektor biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli, stały przedstawiciel przy BusinessEurope.

Grafa wyjaśniła, że komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami m.in. branży motoryzacyjnej, osobami, które brały udział w wizycie studyjnej w Brukseli poświęconej unijnej agendzie cyfrowej oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Brała też udział w spotkaniach z przedsiębiorcami podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w latach 2017 i 2018, organizowanych przez Lewiatana w Sopocie.

"Dzięki takiemu podejściu udało się przyjąć SPC MW (dodatkowe świadectwa ochronne dla produktów leczniczych), tak ważne dla polskich firm farmaceutycznych. Lewiatan zabiegał o to od samego początku - zarówno w Komisji Europejskiej, jak i Parlamencie Europejskim oraz Radzie"

- wskazała przedstawicielka Konfederacji Lewiatan. Dodała, że propozycja legislacyjna KE z maja 2018 r. zainicjowała ten proces, ale organizacja mogła liczyć na wsparcie komisarz Bieńkowskiej na każdym etapie prac. Grafa podkreśliła, że przyjęcie tego prawa umożliwiło polskim firmom farmaceutycznym konkurowanie na rynkach krajów trzecich na równi z firmami z USA, Chin czy Ameryki Południowej, szybsze wprowadzenie leków w UE, nowe miejsca pracy oraz znaczne oszczędności narodowych funduszy zdrowia.

Zasługi komisarz, której kończy się kadencja, w zakresie ułatwień dla przedsiębiorców, podkreślili także Pracodawcy RP. W tym kontekście wskazali na zmiany w prawie, które zostały uchwalone podczas sprawowania funkcji przez Bieńkowską.

"Przede wszystkim uzgodniono zasady prawodawstwa tak, aby przepisy krajowe nie tworzyły niepotrzebnych przeszkód dla swobodnego przepływu specjalistów wewnątrz Unii. Przygotowano podstawy do utworzenia tzw. Single Digital Gateway, czyli Pojedynczego Punktu Informacyjnego, który ułatwi obywatelom i firmom w UE zarządzanie swoją dokumentacją online

- wyjaśnili eksperci tej organizacji. Zakazano też - jak dodali - nieuzasadnionego blokowania geograficznego (tzw. geo-blocking) w sieci oraz innych form dyskryminacji ze względu na obywatelstwo, miejsce zamieszkania lub siedzibę klienta.

"Od maja 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ws. transgranicznego doręczania paczek, co jest ważne dla handlu internetowego. Udało się też zabezpieczyć w przyszłym budżecie unijnym 4 mld euro na nowy program, który ma wzmocnić i chronić konsumentów oraz umożliwić europejskim małym i średnim przedsiębiorstwom pełne wykorzystanie dobrze funkcjonującego jednolitego rynku"

- podkreślili Pracodawcy RP.

Przypomnieli, że w 2017 r. KE zaktualizowała też strategię polityki przemysłowej dla Unii Europejskiej. Jednym z jej kluczowych elementów jest utrzymanie przez UE pozycji lidera w dziedzinie gospodarki niskoemisyjnej i o obiegu zamkniętym.

Dla Komisarz Bieńkowskiej priorytetem było usprawnienie rynków materiałów wtórnych. Z sukcesem zreformowała przepisy o półproduktach oraz o kryteriach "końca fazy odpadu" dotyczących odzyskiwania surowców wtórnych. Dzięki strategii ds. tworzyw sztucznych wymogi co do opakowań zmienią się tak, aby do 2020 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mogły być odzyskiwane w sposób opłacalny

- ocenili Pracodawcy RP. Przypomnieli, że na dorocznym Forum Ekonomicznym w Davos, KE została wyróżniona jako najlepsza administracja publiczna promująca gospodarkę o obiegu zamkniętym, "co z pewnością jest w dużej mierze zasługą Elżbiety Bieńkowskiej".

Pracodawcy RP zwrócili uwagę, że czas urzędowania Bieńkowskiej przypadł na okres trudny politycznie. "Z jednej strony rosła bowiem presja ze strony poszczególnych państw członkowskich, by obejmować lokalne rynki pracy oraz firmy szczególną ochroną – przed konkurencją polskich przedsiębiorców. (...). Z drugiej strony pozycja Polski w Radzie UE słabła, co wynikało z polityki zagranicznej i wewnętrznej prowadzonej przez większość rządzącą od końca 2015 r." - wyjaśnili Pracodawcy RP.

Zwrócili uwagę, że wciąż narasta atmosfera protekcjonizmu oraz niechęć do odnoszących sukcesów przedsiębiorstw z krajów, takich jak Polska. "Państwa członkowskie nieustannie ograniczają więc zagraniczną konkurencję, by chronić własnych przedsiębiorców. Sztandarowym przykładem są polskie firmy transportowe, które dzięki wysokiej jakości usług przy umiarkowanych cenach odniosły tak duży sukces, że ich francuscy czy niemieccy konkurenci musieli użyć politycznych nacisków, by wyeliminować przedsiębiorców z Polski" - podkreślili.

Pracodawcy RP przyznali, że w tych warunkach, podczas prac nad legislacją dotyczącą przewoźników drogowych, komisarz Bieńkowskiej nie udało się wpłynąć na KE, by ta zmieniła najbardziej szkodliwe dla polskich firm transportowych regulacje. "Polski rząd również nie był w stanie znaleźć sojuszników, by je zablokować" - dodali.

Docenili oni jednak starania komisarz dotyczące tego, "by swoboda przepływu usług nie była pustą deklaracją". "Przyjęto nowe regulacje, które ułatwiają załatwianie biurokratycznych formalności oraz wytyczne dotyczące kwalifikacji zawodowych; udaje się znosić bariery i granice w świecie cyfrowym, m.in. poprzez regulacje ograniczające geoblokowanie i uniemożliwianie konsumentom nabywania produktów w państwie trzecim - podsumowała organizacja.

Jednym z najważniejszych osiągnięć tej kadencji Komisji Europejskiej - w ocenie organizacji - jest Europejski Fundusz Obronny, czyli pierwsza inicjatywa w historii UE na rzecz wsparcia europejskiego przemysłu obronnego z budżetu Unii. "Będzie on promował współpracę firm z różnych krajów, by unikać kosztownego powielania takich samych projektów, zwiększać pule prywatnych i publicznych pieniędzy na innowacje, a także zbijać ceny za sprawą konkurencji na lepiej działającym rynku sprzętu wojskowego w UE" - wskazali. Ich zdaniem zmiany te powinny pomóc rządom – a także biznesowi, w tym małym i średnim przedsiębiorstwom – w efektywnym wydawaniu pieniędzy na obronność.

"Niezmiernie istotne jest to, że Europejski Fundusz Obronny jest tak skrojony, że kryteria spełniają też firmy z Polski. W projekcie budżetu UE na latach 2021-27 na Europejski Fundusz Obronny przeznaczono aż 13 mld euro"

- wskazali Pracodawcy RP.

Odnieśli się do afery dieselgate, która ujawniła niedoskonałości unijnych przepisów (luki w nich wykorzystywali producenci aut). Podkreślili, że KE za kadencji komisarz Bieńkowskiej poddała gruntownemu przeglądowi cały system regulacyjny. "Dzięki temu KE będzie mogła już wkrótce przeprowadzać kontrole samochodów, nakazać wycofanie pojazdów w całej UE oraz nakładać grzywnę w wysokości do 30 tys. euro za samochód w przypadku łamania przepisów" - podsumowali eksperci Pracodawców RP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Polski autobus wjechał do rowu na Węgrzech! Rannych jest siedem osób

Zdjęcie ilustracyjne / TanteTati CC0

  

Siedem osób zostało rannych, gdy wiozący uczniów autobus na polskich tablicach rejestracyjnych wjechał do rowu na autostradzie M3 na Węgrzech.

Jak poinformowała agencja MTI, do wypadku doszło w pobliżu miejscowości Kal na północnym wschodzie Węgier na pasie prowadzącym do Budapesztu.

W autobusie, który z nieznanych przyczyn zjechał z jezdni, znajdowały się 32 osoby.

Do szpitala w Egerze przewieziono pięć 17-18-letnich dziewcząt, kobietę ok. 40 lat oraz mężczyznę w wieku ok. 60 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl