Nauka ma wspierać budowanie państwa

/ Twitter/ Prezydent.pl

  

To bardzo ważne, aby polska nauka wspierała budowę nowoczesnego państwa, które będzie miało innowacyjny przemysł oparty na zrodzonej tutaj myśli technicznej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 100-lecia wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu.

Prezydent podkreślił, że ogromnie zależy mu, by pracujący na Politechnice Poznańskiej naukowcy wspierali rozwój polskiej nauki, a zwłaszcza nauk technicznych.

"To bardzo ważne, żeby polska nauka wspierała, a jednocześnie miała możliwości działania w budowie nowoczesnego państwa. Państwa, które będzie miało innowacyjny przemysł oparty na wynalazkach, oparty na myśli technicznej zrodzonej tutaj"

- stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że pozwoli to, "żebyśmy nie byli tylko tymi, którzy kupują, żebyśmy nie byli tylko tymi, którzy naśladują, żebyśmy nie byli tylko tymi, którzy pobierają inne wzorce", ale "żebyśmy byli tymi, którzy są sami kreatywni".

"Jesteśmy inteligentnym narodem, jesteśmy ludźmi, którzy wiele zrobili dla świata na przestrzeni historii właśnie, jeżeli chodzi o rozwój naukowo-techniczny, jesteśmy ludźmi i społeczeństwem, które potrafi. Trzeba tylko dokonać pewnej korelacji działań, stworzyć efekt synergii"

- zaznaczył prezydent Duda.

Jak wspomniał, wśród związanych z uczelnią naukowców znajduje się kilkoro laureatów prestiżowej Nagrody Fundacji na rzecz nauki Polskiej, określanej mianem "polskiego Nobla". "Życzę, żeby ktoś z państwa przyniósł (...) Nagrodę Nobla - tą prawdziwą Nagrodę Nobla - za działalność badawczą zrealizowaną w naszym kraju" - podkreślił Andrzej Duda, zwracając się do uczestników uroczystości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wykluczono wątek przestępczy. Katedra Notre Dame mógła spłonąć przez… papierosa

płonąca katedra Notre-Dame / Wandrille de Préville CC BY-SA 4.0

  

Co było przyczyną pożaru jednej z najsłynniejszych budowli sakralnych świata? Źle ugaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej – twierdzą paryscy śledczy. Wykluczają jednocześnie, by Notre Dame mieli podpalić przestępcy. Milionerzy nadal nie śpieszą się z pomocą. Z zadeklarowanych setek milionów wpłynęło ułamek sumy…

Paryska prokuratura ogłosiła wyniki wstępnego dochodzenia w sprawie pożaru światowej sławy katolickiej świątyni. Jak pisze agencja AFP przesłuchano setki osób, zbadano różne hipotezy. Teraz sprawę ma przejąć trzech sędziów śledczych, którzy wyposażeni w nadzwyczajne prerogatywy będą starali się ustalić konkretny powód zaprószenia ognia w Notre-Dame.

Na obecnym etapie dochodzenia wykluczono, że pożar z 15 kwietnia mógł być efektem działania celowego.

„Nie ma dowodów na poparcie hipotezy, że pożar był wynikiem działania przestępczego”

- poinformowała prokuratura w komunikacie. Śledczy wyjaśniają, że najbardziej prawdopodobne wydają się być teorie o źle zagaszonym papierosie któregoś w pracowników firmy remontującej katedrę lub o awarii instalacji elektrycznej.

[polecam:https://niezalezna.pl/267795-pozar-katedry-notre-dame-w-paryzu-glowna-struktura-budynku-zostala-zachowana-wideo]

Prokuratura podkreśla, że w przypadku wykrycia szczególnego zaniedbania, które mogło doprowadzić do pożaru, w pewnością postawione zostaną zarzuty osobom odpowiedzialnym za takie wykroczenie. Teraz jednak akt oskarżenia nie jest brany pod uwagę.

Obecnie w Notre-Dame pracuje od 60 do 150 osób, które nadal sprzątają teren po pożarze, usuwają gruz i zajmują się stabilizacją całej struktury. Te prace mogą potrwać jeszcze kilka tygodni, a następnie nastąpi długi i złożony proces opracowywania ekspertyzy w zakresie prac renowacyjnych.

[polecam:https://niezalezna.pl/273507-odbudujmy-katedre-notre-dame-bez-zadnych-zmian-francuski-senat-sprzeciwia-sie-macronowi]

Niedługo po pożarze prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że Notre-Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Projekt ustawy o odbudowie utknął jednak w parlamencie, bowiem mieszana komisja wspólna nie zdołała wypracować zbliżenia stanowisk obu izb i ustawa nie zostanie przyjęta przed końcem lipca.

Fundacja Przyjaciół Notre Dame de Paris nadal oczekuje na darowizny od francuskich miliarderów, którzy zaoferowali łącznie 850 mln euro na odbudowę katedry. Jak poinformował francuski minister kultury Franck Riester do tej pory z obiecanej sumy wpłynęło zaledwie 80 mln euro, czyli ok. 9 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl