Wygrana albo śmierć - odwieczni rywale skrzyżują kije na mistrzostwach świata

/ Matt Boulton [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

  

W czwartek wieczorem ulice fińskich i szwedzkich miast opustoszeją, a bary i puby będą wypełnione do ostatniego miejsca z powodu ćwierćfinału hokejowych mistrzostw świata Szwecja - Finlandia, nazywanego w Skandynawii pojedynkiem odwiecznych rywali. W tym spotkaniu, które rozegrane zostanie w Koszycach, chodzi nie tylko o wynik, ale o prestiż narodowy i zaszłości historyczne.

Los dał nam nieoczekiwany prezent, hokejowy klasyk, kolejny sąsiedzki horror i wielką hokejową ucztę, w której stawką jest wygrana albo śmierć i na której zarobią pokaźne sumy restauratorzy i sklepy monopolowe, a oba narody przeżyją ekstazę nerwową

- oceniły media obu krajów.

Fińska policja stwierdziła z kolei, że z powodu nieoczekiwanie dobrej gry Finlandii podczas meczów nie miała zbyt dużo pracy, natomiast zaraz po nich narastała gwałtownie fala interwencji, więc tym razem przygotowała specjalne posiłki w całym kraju na „pomeczowe szaleństwo”.

Kanał fińskiej telewizji YLE przypomniał, że ostatni raz, kiedy „Trzy Korony” spotkały się z „Lwami” w ćwierćfinale MŚ i to w „meczu o absolutnie wszystko” w 1993 roku w Helsinkach. Finowie prowadzili 5:1 i przegrali 5:6.

Było to bezgraniczne i nieopisane upokorzenie i kraj do dzisiaj nie doszedł do siebie po tym poniżeniu i istnej rzeźni

- skomentowano.

W ostatnich dwóch meczach MŚ ze Szwecją Finlandia przegrała w półfinałach, w 2017 roku w Kolonii (1:4) i w Sztokholmie w 2013 roku (0:3).

Tym razem będzie to spotkanie Dawida z Goliatem, Szwecji z 21 zawodnikami z NHL i Finlandii z zaledwie dwoma hokeistami z tej ligi. Licząc w zarobkach i wartości drużyn różnica jest kosmiczna, lecz w Finlandii chyba wszyscy są pewni zwycięstwa

- powiedziano w YLE.

Stacja podkreśliła, że jak w każdych MŚ wyniki są nieco nieoczekiwane. Aktualny mistrz świata napakowany gwiazdami NHL zajął dopiero trzecie miejsce w grupie, a skazana na porażki Finlandia z drużyną opartą na zawodnikach krajowej ligi zaskakująco dobrze sobie radzi. Szwecja z kolei nie może dojść do siebie po wtorku, kiedy przeżyła swoją "masakrę", gdyż prowadziła z Rosją 1:0, a później wpuściła sześć bramek w ciągu 17 minut w drugiej tercji.

Skrót spotkania Szwecji z Rosją

Teraz musimy odreagować i najlepszym sposobem na to będzie załatwienie Finów

- grzmiał w studio STV selekcjoner „Trzech Koron” Rikard Groenborg. Później ku zdumieniu komentatorów i widzów stracił nad sobą kontrolę - wykrzykiwał zaprzeczające sobie opinie oraz oceny gry swoich podopiecznych, aż w końcu przerwano spotkanie.

Jak ocenił kanał szwedzkiej telewizji SVT dla Finów mecz ten jest nawet ważniejszy niż ewentualny finał i zawsze wygrana ze Szwecją podczas czempionatu globu jest najważniejsza.

Poza tym anonimowa reprezentacja „Lwów” walczy nie tylko o wynik sportowy, lecz o kontrakty w NHL. Oni też chcą zarabiać i najlepszą okazją będzie pokonanie butnych, bogatych i zarozumiałych Szwedów

- skomentowały fińskie media.

YLE przypomniał, że ostatni raz kiedy Finlandia wygrała ze Szwecją w MŚ, i to aż 6:1, wydarzył się „nomen omen” w finale turnieju w Bratysławie w 2011 roku: "nieoczekiwanie będziemy mieli powtórkę z hokejowej rozrywki i to w tym samym kraju”.

Ślepy los dał nam ponownie Finlandię, najgorszego i najkoszmarniejszego przeciwnika ze wszystkich możliwych w ćwierćfinale. Przegrana z Rosją nie zostanie szybko zapomniana. Przypominała porażki z ZSRR i trudno po czymś takim podnieść się z kolan w zaledwie dwa dni. Finowie natomiast nie spodziewali się ze swoją bezimienną drużyną dojść aż do ćwierćfinału i teraz jak rasowi myśliwi poczuli zapach krwi i niewątpliwie są zmotywowani

- napisał szwedzki dziennik „Aftonbladet”

Gazeta jednak chcąc dodać czytelnikom wiary w swój zespół podkreśliła, że „Finowie w tym spotkaniu nie mają żadnych szans”.

Dla fińskich mediów wygrana ze Szwecją będzie trudna, lecz nie jest niemożliwa i Finowie muszą uruchomić swój system „3xS”, czyli „Suomi, sauna i sisu”.

Spotkania motywacyjne w saunie odbyły się już we wtorek i w środę, a „Sisu” czyli fińska umiejętność wpadania w nastrój niezwyciężoności, pomimo przeciwności losu oraz rodzaj psychicznego amoku, pełnego odwagi, uporu i dumy, jak zwykle narasta z godziny na godzinę

- powiedział selekcjoner fińskiej drużyny narodowej Jukka Jalonen.

Podkreślił, że oglądając porażkę Szwedów z Rosją czuł się z minuty na minutę coraz lepiej i nie tylko dlatego, że ćwierćfinałowi rywale tracili głupie i szkolne bramki, tylko zauważał poważne luki w ich grze.

Mecz Szwecja - Finlandia rozpocznie się w czwartek o 20.15 w Koszycach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oburzone akcją „Nie świruj, idź na wybory”. „Oczekujemy wsparcia – nie szyderstwa”

Screeny z filmików "Nie świruj, idź na wybory" / twitter.com

  

Wystartowała kampania „Nie świruj, idź na wybory”. W krótkich filmikach występują celebryci znani z niechęci do rządu Prawa i Sprawiedliwości. Na jednym z klipów aktor udaje osobę chorą psychicznie. „Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo” – czytamy w oświadczeniu, do którego dotarł portal niezalezna.pl.

Rozpoczęto akcję „Nie świruj, idź na wybory”. Biorą w niej udział artyści otwarcie deklarujący poparcie dla opozycji, m.in. Zbigniew Hołdys, Grzegorz Turnau, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Gajos, Anna Nehrebecka, Wojciech Pszoniak, Szymon Majewski, Andrzej Chyra, Robert Janowski, Anna Cieślak.

[polecam:https://niezalezna.pl/288794-tak-celebryci-chca-namowic-do-udzialu-w-wyborach-ich-akcja-nieswiruj-budzi-niesmak]

Szczególne poruszenie wywołał filmik z Wojciechem Pszoniakiem, który udaje osobę chorą psychicznie.

„Podobne ruchy mogą dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym, czyli często niewinnych, marzących o akceptacji”

– zauważył europoseł PiS Patryk Jaki.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika prasowego Towarzystwa, dr. n. med. Sławomira Murawca, od samego rana spływały różne informacje dotyczące tej kampanii. Wypracowano stanowisko PTP na temat akcji „Nie świruj, idź na wybory”.

Portal niezalezna.pl dotarł do oświadczenia w tej sprawie.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stoi na straży poszanowania praw i godności osób z zaburzeniami psychicznymi. ZG PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji - świadomej lub nieświadomej - tych osób. To nie są osoby inne - wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo.

Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwy. Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy - po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko. Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego.

Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji  zrozumienia, życzliwości i wsparcia – nie szyderstwa.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

[polecam:https://niezalezna.pl/288803-ta-akcja-pokazuje-desperacje-opozycji-posel-pis-o-kampanii-nie-swiruj-idz-na-wybory]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl