Z OSTATNIEJ CHWILI

Polskie siatkarki wygrały w Łodzi z Kanadą 3:2 w meczu drugiej rundy mistrzostw świata • • •

Sąd znowu uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej. Kaleta: „Duchy mogą mieć kamienice w Warszawie”

To trzecie już merytoryczne rozstrzygnięcie komisji weryfikacyjnej, które zostało uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tym razem chodzi o decyzję dotyczącą nieruchomości przy ul. Smolnej 32. "Ręce nie mają gdzie opadać, duchy mogą mieć kamienice w Warszawie" - komentuje wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta na Twitterze.

Sebastian Kaleta
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wcześniej - w początkach kwietnia - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej dotyczące nieruchomości przy ul. Otwockiej 10 i Łomżyńskiej 44.

Dzisiejsze orzeczenie sądu dotyczyło zaś rozstrzygnięć zapadłych przed komisją weryfikacyjną 17 września ub.r. Wówczas komisja stwierdziła nieważność decyzji zwrotowej ws. nieruchomości przy ul. Smolnej 32.

Wydając decyzję reprywatyzacyjną, w której jako stronę wskazano osobę nieżyjącą, organ uchybił elementarnemu obowiązkowi polegającemu na poprawnym ustaleniu stanu faktycznego. Mówimy o przypadku Smolnej 32, gdzie znów reprywatyzowana była ona na prawie 150-letnie "duchy" 

- mówił wtedy przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Skargi na rozstrzygnięcie komisji złożyli do WSA beneficjanci decyzji zwrotowej i - w zakresie uzasadnienia decyzji - m.st. Warszawa.

Sąd wskazał w uzasadnieniu orzeczenia zapadłego po kilkugodzinnej rozprawie, że w sprawie tej nie doszło do "rażącego naruszenia prawa".

W sprawie Smolnej 32 w 1948 r. jeden z przedwojennych współwłaścicieli nieruchomości złożył wniosek o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu. Orzeczeniem administracyjnym z 1955 r. Prezydium Rady Narodowej odmówiło ustanowienia prawa wieczystego użytkowania do gruntu. Powyższe orzeczenie zostało utrzymane w mocy decyzją Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z 1955 r. Ostatecznie decyzja Ministra Infrastruktury wydana w 2004 r. stwierdziła nieważność powyższych rozstrzygnięć.

Prezydent Warszawy w październiku 2008 r., po ponownym rozpoznaniu wniosku dekretowego, wydał decyzję reprywatyzacyjną ustanawiając prawo użytkowania wieczystego. Jednak dwoje z beneficjentów decyzji reprezentowanych było wtedy przez kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, przy czym osoby te od wielu lat już nie żyły. Dopiero w sierpniu 2015 r. prezydent stolicy wydał decyzję zmieniającą, w której jako beneficjentów w miejsce osób zmarłych wskazano ich spadkobierców.

Jak wskazywała komisja, w związku z tym decyzja z 2008 r. - jako wydana wobec osób zmarłych - musiała zostać uznana za nieważną.

"Żeby mówić o rażącym naruszeniu prawa, to nie wystarczy, żeby został naruszony przepis, bo niewątpliwie w tej sprawie został naruszony, ale trzeba też brać pod uwagę, jakie skutki to naruszenie wywołało: społeczne, gospodarcze, ekonomiczne. W ocenie sądu te skutki (...) są do zaakceptowania zgodnie z zasadami praworządnego państwa"

- powiedziała uzasadniając wyrok sędzia WSA Jolanta Dargas. Orzeczenie WSA jest nieprawomocne, a sprawę skomentował Sebastian Kaleta na swoim profilu na Twitterze:

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji #Sebastian Kaleta #Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo