Niepewny los Helge Ingstad

/ wikipedia.eng / public domain

  

Naprawa należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret) fregaty KNM Helge Ingstad, która zatonęła w fiordzie Hjeltefjorden 13 listopada 2018 roku ma kosztować trzykrotnie więcej niż koszt zakupu nowej jednostki - informuje resort obrony Norwegii.

8 listopada 2018 roku doszło do zderzenia fregaty KNM „Helge Ingstad” typu Fridtjof Nansen z tankowcem w fiordzie Hjeltefjorden. Kilka dni później okręt spoczął na dnie. W marcu przeprowadzono operacje podniesienia z dna KNM Helge Ingstad. Następnie przeprowadzono dogłębną analizę strat i uszkodzeń, jakie zostały spowodowane zatonięciem jednostki.

Inspektor generalny Królewskiej Norweskiej Marynarki Wojennej admirał Haakon Bruun-Hanssen poinformował że naprawa fregaty, która była prawie całkowicie zanurzona kosztowałaby około 1.6 mld dolarów i potrwałaby pięć lat. Warto przy tym podkreślić, że na podstawie umowy z 2000 roku z hiszpańską stocznią Navantia do Sjøforsvaret trafiło pięć fregat rakietowych typu Fridtjof Nansen z których każda kosztowała około 500 mln dolarów. Z kolei wyprodukowanie nowego okrętu o podobnych parametrach co wyłowiony KNM Helge Ingstad kosztować ma od 1.2 do 1.5 mld dolarów, a jego budowa ma potrwać również około pięciu lat. Ostateczna decyzja w sprawie dalszego losu fregaty KNM „Helge Ingstad”  zostanie podjęta jeszcze w tym roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Atak na sędziego KRS?! Śruby poluzowane, koło odpadło podczas jazdy

/ @KastaWatch/tvp.info

  

Było o krok od tragedii! W samochodzie sędziego KRS Dariusza Drajewicza odpadło - podczas jazdy - koło. Na szczęście, nikomu nic złego się nie stało.

O niepokojącym zdarzeniu poinformowano na twitterze na profilu KastaWatch, na którym od dawna piętnowane są nieprawidłowości w "nadzwyczajnej kaście".

"Autem jechała żona sędziego. Na szczęście jechała wolno i nic jej się nie stało" – powiedział portalowi tvp.info prowadzący KastaWatch.

"Samochód był serwisowany, nowy. Policjant, który wykonywał czynności na miejscu twierdzi, że wszystkie śruby były odkręcone" – dodał.

"Dariusz Drajewicz pełni obecnie funkcję wiceprezesa ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie. Uchwałą Sejmu RP z 6 marca 2018 r. został wybrany w skład Krajowej Rady Sądownictwa na czteroletnią kadencję, która rozpoczęła się 7 marca 2018 r. Od 27 kwietnia 2018 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego KRS" - przypomina portal tvp.info.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl, twitter


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl