Niepewny los Helge Ingstad

/ wikipedia.eng / public domain

  

Naprawa należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret) fregaty KNM Helge Ingstad, która zatonęła w fiordzie Hjeltefjorden 13 listopada 2018 roku ma kosztować trzykrotnie więcej niż koszt zakupu nowej jednostki - informuje resort obrony Norwegii.

8 listopada 2018 roku doszło do zderzenia fregaty KNM „Helge Ingstad” typu Fridtjof Nansen z tankowcem w fiordzie Hjeltefjorden. Kilka dni później okręt spoczął na dnie. W marcu przeprowadzono operacje podniesienia z dna KNM Helge Ingstad. Następnie przeprowadzono dogłębną analizę strat i uszkodzeń, jakie zostały spowodowane zatonięciem jednostki.

Inspektor generalny Królewskiej Norweskiej Marynarki Wojennej admirał Haakon Bruun-Hanssen poinformował że naprawa fregaty, która była prawie całkowicie zanurzona kosztowałaby około 1.6 mld dolarów i potrwałaby pięć lat. Warto przy tym podkreślić, że na podstawie umowy z 2000 roku z hiszpańską stocznią Navantia do Sjøforsvaret trafiło pięć fregat rakietowych typu Fridtjof Nansen z których każda kosztowała około 500 mln dolarów. Z kolei wyprodukowanie nowego okrętu o podobnych parametrach co wyłowiony KNM Helge Ingstad kosztować ma od 1.2 do 1.5 mld dolarów, a jego budowa ma potrwać również około pięciu lat. Ostateczna decyzja w sprawie dalszego losu fregaty KNM „Helge Ingstad”  zostanie podjęta jeszcze w tym roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

MOCNE! „Korzenie sitw akademickich sięgają stalinizmu. Do dziś wrogów eliminują bezwzględnie”

kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza / fot. Telewizja Republika

  

Tak mocno o akademickich sitwach nie mówił jeszcze nikt! – Na uniwersytetach nie było mowy o rozliczeniu z komunizmem. Odwrotnie, u progu transformacji uniwersytety oczyszczono z nonkonformistów. Nowe kadry rekrutowane są od bardzo wielu lat na bazie „ustawianych” konkursów. I ta rekrutacja dokonuje się nie z powodów merytorycznych, a genetycznych i towarzyskich – mówi dr Józef Wieczorek, autor bloga akademickiego nonkonformisty. ZOBACZ ROZMOWĘ, KTÓRA OTWIERA OCZY! (FILM).

Ta rozmowa powinna wstrząsnąć wszystkimi, którzy decydują o stanie polskiej nauki. Dr Józef Wieczorek, geolog wyrzucony w 1986 r. Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu „negatywnego oddziaływania na młodzież akademicką”, wie o patologiach na polskich uczelniach więcej niż ktokolwiek inny w Polsce. Jest on autorem bloga akademickiego nonkonformisty, a także blogów poświęconych mobbingowi na uczelniach oraz lustracji – „Lustro nauki”.

Sprawa zawieszenia prof. Aleksandra Nalaskowskiego przez władze Uniwersytetu Toruńskiego za felieton o LGBT, to wierzchołek góry lodowej. Wcześniej rektor Uniwersytetu Poznańskiego Andrzej Lesicki oficjalnie potępił abp Marka Jędraszewskiego, b. wykładowcę tej uczelni. Co najbardziej szokujące, poparcie dla stanowiska Lesickiego ogłosiła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jej prezydium decyzję podjęło JEDNOGŁOŚNIE.

Kto naprawdę rządzi na polskich uniwersytetach?

Dlaczego mówi się o czystce na uczelniach w stanie wojennym, a milczy się o ważniejszej czystce z roku 1986, która stworzyła podwaliny pod obecny akademicki establishment?

Jak dyktatura tego establishmentu szkodzi krytyce naukowej, przez co polskie uczelnie zajmują katastrofalne miejsca w światowych rankingach?

Dlaczego uniwersytety budują setki olbrzymich budynków, a w żaden sposób nie przekłada się na poziom polskiej nauki?

Jak ustawia się konkursy na uczelniane stanowiska?

Jak niszczeni są ci, którzy ujawniają plagiaty ważnych osób?

Jak mobbingowani są doktoranci?

Jak to możliwe, że w 2019 r. historycy boją się pisać nawet o czasach stalinowskich, jeśli dotyczy to osób zatrudnionych na ich uniwersytecie?

Cała rozmowa w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl