Rozbito międzynarodową grupę przestępczą. Narkotyki przemycali tirami

Zdjęcie ilustracyjne / cbsp.policja.pl

  

Funkcjonariusze polskiego CBŚP wraz ze służbami z Litwy, Estonii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która mogła przemycić z Kolumbii do Europy co najmniej 2 tony narkotyków i wyprać nie mniej niż 680 mln euro pochodzących z ich sprzedaży.

O sukcesie polskich i europejskich służb poinformował dzisiaj rano dział prasowy Prokuratury Krajowej (PK). Jak wyjaśniono w rozesłanym mediom komunikacie, ze strony polskiej śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami gdańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

Prokuratura poinformowała, że postępowanie dotyczy międzynarodowej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zajmującej się przemytem narkotyków, produkcją papierosów oraz praniem pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami na terenie Unii Europejskiej.

Jak wyjaśniono, w ramach śledztwa na terenie Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii zatrzymano w sumie 22 osoby, obywateli Polski, Litwy i Estonii, w tym podejrzanego o kierowanie działaniami grupy 48-letniego Litwina. Przeprowadzono też około 40 przeszukań i zarekwirowano też blisko 8 mln euro, głównie w gotówce, biżuterii i diamentach.

Zatrzymania i przeszukania miały miejsce w minionym tygodniu. Działania pod kryptonimem "Lodołamacz" przeprowadzono równocześnie w kilku krajach, a brało w nich udział w sumie ponad 450 funkcjonariuszy.

PK poinformowała, że na terenie Polski zatrzymano 9 osób. Prokuratura Regionalna w Gdańsku postawiła im zarzuty dotyczące m.in. działanie w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, przemytu narkotyków, handlu nimi i prania pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych. Za takie przestępstwa polski kodeks karny przewiduje kary do 15 lat więzienia. Osiem z zatrzymanych osób zostało – na wniosek prokuratury, decyzją sądu tymczasowo aresztowanych.

Jak poinformowała PK, polskie organa ścigania w czasie swoich działań zarekwirowały gotówkę o wartości ponad 9 milionów złotych, w rożnej walucie, w tym m.in.: euro, funty, dolary, złote, korony szwedzkie i norweskie.

"Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych, m.in. pojazdy, monety kolekcjonerskie oraz biżuterię"

– poinformowano.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza, wykorzystując TIR-y przemycała do różnych krajów Unii Europejskiej tytoń oraz narkotyki. Pracując nad sprawą CBŚP w 2017 r. udaremniła przemyt z Hiszpanii do Polski ponad 200 kg haszyszu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w 2016 r. członkowie grupy przemycili z Kolumbii do Rumunii ponad 2 tony kokainy (docelowo miały one trafić do Holandii) i wprowadzili do obrotu na terenie Wielkiej Brytanii ponad 150 kg kokainy. W 2017 r. grupa usiłowała przemycić do Polski ponad 200 kg haszyszu. "Grupa zajmowała się też nielegalną produkcją i przemytem do Wielkiej Brytanii wyrobów tytoniowych" – poinformowała PK.

Dodała, że pochodzące z przestępczej działalności pieniądze były transportowane z Wielkiej Brytanii do Polski, a stąd m.in. przez Holandię do Kolumbii. "Gotówka transportowana różnymi metodami, drogą lotniczą, a także w samochodach ciężarowych. Jednorazowo w transporcie mogło być przemycanych nawet do 50 mln funtów" – poinformowała PK.

Według prokuratury w Polsce pieniądze trafiały do współpracujących z grupą kantorów, gdzie odbywał się proceder prania pieniędzy. "Z ustaleń śledczych wynika, że w okresie od 2017 do 2019 r. członkowie grupy mogli w ten sposób +wyprać+ nie mniej niż 680 mln euro" – poinformowała PK.

Jak dodała, nad sprawą pracowały prokuratury i służby policyjne z Polski, Litwy, Estonii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl