Podwójne standardy Niemiec w stosunkach z Rosją. „Interesy po cichutku są realizowane”

Zdjęcie ilustracyjne / By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30392874

  

- Z całą pewnością jest to siatka interesów wiążących różne grupy polityczne i gospodarcze. Nord Stream 1 i Nord Stream 2 jest najbardziej spektakularnym przykładem tego, że nawet przy najbardziej emocjonalnej retoryce, interesy po cichutku są realizowane. - mówiła Anna Fotyga, eurodeputowana PiS i "jedynka" tej partii w okręgu pomorskim, oceniając podwójne standardy Niemiec w stosunkach z Moskwą.

Prowadzący audycję Michał Rachoń wskazał na liczne protesty przeciwników przekopu Mierzei Wiślanej, którzy są bardzo dobrze zorganizowani i działają w sprawnych i wpływowych grupach lobbystycznych, podkreślając, że na tego rodzaju działanie konieczne są środki finansowe. Rachoń przypomniał, że media wskazywały na możliwe powiązania eko-lobbystów z przeróżnymi fundacjami i wymienił m.in. fundację im. Heinricha Bölla, która działa pod kuratelą niemieckiego rządu. 

- Dostrzegam dwa kierunki takich takich wpływów. Jeżeli ktoś śledzi ton i treści zawarte w mediach rosyjskich, to również dostrzeże, że od bardzo dawna toczy się ta kampania – powiedziała Fotyga, wskazując na portal sputnik, który wg. niej „od wielu miesięcy jest klaką głosów, które odzywają się w Polsce, w tym również władz województwa pomorskiego".

- Jeśli chodzi o sprawy niemieckie jest to tym bardziej dziwne, bo kiedy mamy do czynienia z blokadą portów na Morzu Azowskim, to zdanie niemieckie jest całkowicie racjonalne. Rosja i jej metody działania są krytykowane. A tutaj na Zalewie Wiślanym, bliżej swoich granic, już woleliby [Niemcy – red.] milczeć – mówiła europoseł PiS, podkreślając, że Niemcy „nie chcą drażnić niedźwiedzia

- mówiła Fotyga.

Prowadzący dopytywał o powód takiego stanowiska naszego zachodniego sąsiada.

- Z całą pewnością jest to siatka interesów wiążących różne grupy polityczne, gospodarcze, bo wiele się też dzieje pod presją interesów gospodarczych z Federacją Rosyjską. Nord Stream 1 i Nord Stream 2 jest najbardziej spektakularnym przykładem tego, że nawet przy najbardziej emocjonalnej retoryce, interesy po cichutku są realizowane.

- oceniła europoseł PiS.

Anna Fotyga podkreśliła ogromną wagę presji amerykańskiej w ramach transatlantyckiego sojuszu z Polską

- Wzmocnieniem dla nas jest sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, bo ciągle, jeżeli działamy tylko w obrębie Europy, to nasza sytuacja jest niezwykle trudna. Z jednej strony trzeba wzmacniać partnerstwo w Europie Środkowej i Wschodniej, wzmacniać partnerstwo transatlantyckie i związki z Wielką Brytanią i równoważyć te wpływy, protestować, ujawniać. My to robimy od zawsze.

- podkreśliła polityk PiS wskazując, że w „retoryce” w wielu miejscach stanowisko Polski i Niemiec wobec Rosji jest zbieżne, ubolewając, że niestety - jest to tylko retoryka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pentagon pomoże Ukrainie

Pentagon / pixabay.com/12019

  

Pentagon ogłosił, że udzieli Ukrainie pomocy militarnej w wysokości 250 mln dolarów; środki mają zostać przeznaczone przede wszystkim na szkolenia, zakup uzbrojenia i radarów, służąc wzmocnieniu zdolności ukraińskiej armii na morzu oraz lądzie.

Dzisiejsza decyzja oznacza, że w sumie pomoc USA dla ukraińskiej armii od 2014 roku wyniesie już 1,5 mld USD.

Ta współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa jest możliwa poprzez stały postęp Ukrainy w realizowaniu kluczowych reform instytucjonalnych w dziedzinie obrony, w celu dostosowania ukraińskiej architektury bezpieczeństwa narodowego do reguł euroatlantyckich 

- napisano w oświadczeniu amerykańskiego resortu obrony.

Agencja AFP przypomina, że Unia Europejska i NATO od aneksji Krymu przez Rosję oraz rozpoczęcia konfliktu w Donbasie w 2014 roku wspierają Ukrainę, jednocześnie domagając się od Kijowa reform politycznych i gospodarczych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl