Kamień Pomorski - malowniczo położone jedno z najstarszych miast Pomorza

Konkatedra św. Jana Chrzciciela / Halina E. Ciszewska-Czyż; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

  

Kamień Pomorski to nieduże uzdrowisko (solanki i borowina) i jednocześnie, jedno z najciekawszych miasteczek Pomorza.

Miejscowość położona jest na wschodnim brzegu Dziwny i posiada unikalny średniowieczny układ zabudowy. Do ciekawych zabytków należy romańsko-gotycka konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyny. We wnętrzu zachowały się romańskie malowidła, portale do zakrystii, późnogotycki tryptyk i wiele innych elementów. Nieopodal katedry znajduje się pałac biskupi z pięknym, ozdobnym szczytem. Budowlą dominującą na rynku jest gotycki ratusz z podcieniem. W jego ścianę wmurowana jest kuna – średniowieczne narzędzie tortur. W mieście zachowały się także średniowieczne obwarowania – Brama Wolińska i Wieża Piastowska, które dziś są siedzibą Muzeum Kamieni.

Ceglane mury i świątynie, port morski, widoki na zatokę, skarby natury, uzdrowisko oraz sporty wodne – trudno o lepszą propozycję na udany wyjazd. 

Chociaż od Bałtyku miasto dzieli 8 kilometrów, można się tu poczuć jak nad samym morzem. A to dzięki nietuzinkowemu położeniu. Zaledwie 9-tysięczny Kamień Pomorski rozłożył się na Pobrzeżu Szczecińskim, nad dwiema zatokami Zalewu Kamieńskiego na Dziwnie. Doskonałe warunki naturalne sprawiają, że jest to popularny kierunek dla fanów sportów wodnych, szczególnie żeglarzy, windsurferów i kajakarzy. To także raj wędkarski. Natomiast leczniczy mikroklimat, źródła solanek oraz pokłady torfu czynią z tego miejsca cenione uzdrowisko. Tutejsze sanatoria pomagają zarówno dorosłym jak i dzieciom. Leczy się tu m.in. schorzenia reumatyczne, problemy kardiologiczne, nadciśnienie, choroby neurologiczne czy układu oddechowego. Jednak wielu gości przybywa to przede wszystkim dla zabytkowych budowli i ciekawych atrakcji turystycznych.

Bez wątpienia najważniejszym zabytkiem Kamienia jest konkatedra NMP i św. Jana Chrzciciela. Jej najstarsze elementy pochodzą z XII wieku. Trójnawowa bazylika kryje wewnątrz kilka perełek. Uwagę przykuwają barokowe, przepiękne organy. W 1945 roku uległy niemal całkowitej dewastacji, jednak udało się je odbudować i dziś zdobią wnętrza świątyni. Poza tym grają na nich wirtuozi podczas słynnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Zdaje się, iż najciekawszą atrakcją Kamienia Pomorskiego pozostaje obecnie zielony labirynt, usytuowany przy obwodnicy miasta. Założyło go małżeństwo ogrodników. Wyjątkową trasę, wyznaczoną przez drzewka iglaste, niełatwo pokonać, bo to największy tego typu obiekt w Polsce. Co więcej, założyciele planują rozbudowę (a właściwie rozrost) labiryntu, by stał się największym na kontynencie. Lecz już dziś robi niesamowite wrażenie. No i można się w nim zagubić nie tylko w sezonie, ale nawet zimą (o ile, rzecz jasna, warunki na to pozwalają). 
Wszystkie atrakcje dostępne są w obrębie jednego miasta. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Cenzura prewencyjna?!! Kolporter obsługujący Empik żąda wizualizacji nalepki "Gazety Polskiej"

/ Misiarz [Public domain]

  

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Empik chce ocenzurować naklejki "Gazety Polskiej" dołączone do najnowszego numeru tygodnika. Kolporter dostarczający sieci prasę zażądał bowiem od wydawcy "GP" pełnej wizualizacji naklejki.

Jak już informowaliśmy, do kolejnego wydania tygodnika "Gazeta Polska", który ukaże się w środę 28 sierpnia, dołączony będzie dodatek w formie naklejki, KTÓREJ ZŁO PRZESTRASZY SIĘ NAPRAWDĘ! O tym, jak wyglądać będzie naklejka, dowiemy się dopiero w dniu ukazania się pisma w kioskach.

Tymczasem Polperfect - kolporter dostarczający prasę do sieci Empik - zażądał dzisiaj od wydawcy "Gazety Polskiej"... przedstawienia wizualizacji naklejki, która ma być dołączona do najnowszego numeru. Może to świadczyć o tym, że sieć uzależnia sprzedaż tygodnika z nalepką od jej wyglądu.

[polecam:https://niezalezna.pl/281035-dzis-mozna-uderzyc-w-gazete-polska-a-jutro-w-inne-media-gosiewska-komentuje-blokade-empiku]

Czyżby Empik po raz kolejny próbował zastosować cenzurę prewencyjną? Przypomnijmy, że w lipcu w sklepach Empiku nie można było kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką o LGBT, o czym poinformowała na Twitterze rzecznik sieci, Monika Marianowicz, pisząc:

Potwierdzam. W Empiku nie będzie można kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką „Strefa wolna od LGBT”. Nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. Empik jest strefą pełną tolerancji, każdy jest u nas mile widziany wszystkich traktujemy z szacunkiem.

Do sprawy odniosło się wówczas Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP), które uznało działania Empiku za naruszenia zasady wolności słowa. 

[polecam:https://niezalezna.pl/280931-w-empiku-nie-kupisz-gazety-polskiej-z-naklejka-sakiewicz-odpowiada-mielismy-racje-w-100-procentach]

Czy i tym razem "Gazeta Polska" nie zostanie dopuszczona do sprzedaży? O to, dlaczego kolporter (Polperfect) dostarczający prasę do Empiku zażądał przedstawienia wyglądu i treści naklejki, która ma być dołączona do najbliższego numeru tygodnika "Gazeta Polska" i czy od przedstawienia tych informacji Empik uzależnia przyjęcie najbliższego numeru "GP" do sprzedaży chcieliśmy zapytać rzecznik Empiku Monikę Marianowicz. Niestety, nie odbierała telefonu. Gdy tylko uda nam się skontaktować z biurem prasowym sieci, przedstawimy jej stanowisko.

[polecam:https://niezalezna.pl/281162-trwa-zmasowany-atak-na-tygodnik-gazeta-polska-nie-dajmy-sie-zastraszyc]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl