Bielan ocenia szanse PiS w wyborach do europarlamentu. "Wszystko zależy od mobilizacji"

Adam Bielan / By Materiały prasowe biura poselskiego Adama Bielana - Materiały prasowe biura poselskiego Adama Bielana, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29069308

  

Zakładam, że idziemy łeb w łeb z Koalicją Europejską - w ten sposób wicemarszałek Senatu Adam Bielan ocenił szanse wyborcze PiS w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według niego kluczowa dla ostatecznych wyników będzie mobilizacja wyborców.

- Zakładam, że idziemy łeb w łeb z Koalicją Europejską, wszystko będzie zależeć od mobilizacji

 - powiedział we wtorek Bielan w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info.

Przypomniał, że w wyborach do PE w 2014 r. Platforma Obywatelska pokonała Prawo i Sprawiedliwość 0,35 procenta głosów (PO otrzymała 32,13 proc. poparcia; PiS - 31,78 proc. - PAP).

Według niego podobnie może być w tegorocznych wyborach europejskich.

- Naprawdę bardzo niewielką przewagą głosów jedno albo drugie ugrupowanie, jeden albo drugi obóz, może rozstrzygnąć te wybory na swą korzyść i być na tej uprzywilejowanej pozycji przed wyborami do Sejmu

- powiedział wicemarszałek Senatu, który sam ubiega się o mandat europosła w okręgu mazowieckim.

Zwrócił ponadto uwagę, że przed pięcioma laty w wyborach do PE frekwencja była niska (według danych PKW 23,82 proc.), a dodatkowo różniła się w zależności od okręgu wyborczego - najwyższa była wówczas w Warszawie, niższa w mniejszych miastach.

- Jeżeli będziemy mieć takie duże różnice frekwencyjne, jeżeli mieszkańcy mniejszych miejscowości, mieszkańcy wsi nie pójdą tłumnie do wyborów to Koalicja Europejska absolutnie może te wybory wygrać i możemy jesienią mieć już rząd Grzegorza Schetyny i Roberta Biedronia

 - powiedział polityk.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef Boeinga przyznaje się do błędu

Zdjęcie ilustracyjne / By Crashy - Fotografia własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14187225

  

Szef Boeinga Dennis Muilenburg przyznał, że jego firma "popełniła błąd" przy wdrażaniu w samolotach Boeing 737 MAX systemu automatycznie zapobiegającemu przeciągnięciu. Zapowiedział dążenie do odzyskania zaufania klientów.

Kłopoty z tym systemem są prawdopodobną przyczyną dwóch katastrof tych maszyn - w Indonezji i w Etiopii - w których zginęło łącznie 346 ludzi.

Muilenburg powiedział dziennikarzom w Paryżu przed rozpoczynającym się tam w poniedziałek Międzynarodowym Salonem Lotniczym, że komunikacja Boeinga "nie była spójna" i że jest to "nie do przyjęcia". Zarazem brał w obronę generalne podejście inżynieryjne do opracowania systemu MCAS zapobiegającego przeciągnięciu.

AP odnotowuje, że amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) zarzuciła Boeingowi, iż przez ponad rok nie informował o wadliwym wskaźniku bezpieczeństwa w kokpicie 737 Max.

Muilenburg, zapytany, jak to możliwe, że procedury nie wychwyciły oczywistych wad w oprogramowaniu systemu MCAS i w budowie czujników, odpowiedział: "To jasne, że możemy wprowadzać poprawki, rozumiemy to i będziemy je wprowadzać".

Wyraził przekonanie, że samoloty Boeing 737 Max, uziemione po wypadkach w Indonezji i w Etiopii, powrócą do latania w tym roku, po zaakceptowaniu przez organy sprawujące nadzór nad bezpieczeństwem lotnictwa. Przyznał zarazem, że odzyskanie zaufania klientów będzie wymagało czasu. Wyrażał przekonanie, że poprawione oprogramowanie systemu MCAS nie dopuści do takich katastrof, jak w Indonezji i w Etiopii. Podkreślił, że poprawione oprogramowanie systemu MCAS bęzie korzystało z danych z dwóch czujników, a nie z jednego. Poinformował, że 90 proc. linii lotniczych mających boeingi 737 Max korzysta już z symulatora lotów z aktualnym oprogramowaniem.

Agencja dpa zwraca uwagę, że planowane modyfikacje systemu MCAS w samolotach Boeing 737 Max są analizowane przez różne organy nadzorcze, w tym przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Dpa wskazuje, że dotychczas zdawano się przede wszystkim na ekspertyzy FAA, ale amerykańska agencja jest krytykowana w związku z dopuszczeniem maszyn 737 Max do lotów.

Boeingi 737 Max uziemiono w rezultacie dwóch katastrof - w Indonezji w październiku ub.r. i w Etiopii w marcu br. - w których łącznie zginęło 346 ludzi. Przyczyną tych katastrof było najprawdopodobniej oprogramowanie kontrolujące system MCAS automatycznie zapobiegający przeciągnięciu (utracie siły nośnej). Wszystkie samoloty 737 Max, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego je do lotów z pasażerami.

Boeing poinformował w zeszłym miesiącu, że zakończył pracę nad aktualizacją tego oprogramowania. Wprowadzono też poprawki w oprogramowaniu symulatora lotów dla maszyn 737 Max.

Na początku maja FAA zapowiadała, że proces certyfikacji oprogramowania systemu MCAS może potrwać kilka miesięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl