Bielan ocenia szanse PiS w wyborach do europarlamentu. "Wszystko zależy od mobilizacji"

Adam Bielan / By Materiały prasowe biura poselskiego Adama Bielana - Materiały prasowe biura poselskiego Adama Bielana, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29069308

  

Zakładam, że idziemy łeb w łeb z Koalicją Europejską - w ten sposób wicemarszałek Senatu Adam Bielan ocenił szanse wyborcze PiS w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według niego kluczowa dla ostatecznych wyników będzie mobilizacja wyborców.

- Zakładam, że idziemy łeb w łeb z Koalicją Europejską, wszystko będzie zależeć od mobilizacji

 - powiedział we wtorek Bielan w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info.

Przypomniał, że w wyborach do PE w 2014 r. Platforma Obywatelska pokonała Prawo i Sprawiedliwość 0,35 procenta głosów (PO otrzymała 32,13 proc. poparcia; PiS - 31,78 proc. - PAP).

Według niego podobnie może być w tegorocznych wyborach europejskich.

- Naprawdę bardzo niewielką przewagą głosów jedno albo drugie ugrupowanie, jeden albo drugi obóz, może rozstrzygnąć te wybory na swą korzyść i być na tej uprzywilejowanej pozycji przed wyborami do Sejmu

- powiedział wicemarszałek Senatu, który sam ubiega się o mandat europosła w okręgu mazowieckim.

Zwrócił ponadto uwagę, że przed pięcioma laty w wyborach do PE frekwencja była niska (według danych PKW 23,82 proc.), a dodatkowo różniła się w zależności od okręgu wyborczego - najwyższa była wówczas w Warszawie, niższa w mniejszych miastach.

- Jeżeli będziemy mieć takie duże różnice frekwencyjne, jeżeli mieszkańcy mniejszych miejscowości, mieszkańcy wsi nie pójdą tłumnie do wyborów to Koalicja Europejska absolutnie może te wybory wygrać i możemy jesienią mieć już rząd Grzegorza Schetyny i Roberta Biedronia

 - powiedział polityk.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemiecka polityk przyznaje: „Polska zapłaciła najwyższą cenę za pakt Ribbentrop-Mołotow”

/ By Mikhail Mikhaylovich Kalashnikov - http://mtdata.ru/u25/photo72FB/20634308905-0/original.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77825023

  

23 sierpnia mija 80. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Nawet niemiecka polityk Zielonych Marieluise Beck oświadczyła, że to Polska zapłaciła najwyższą cenę za ten pakt. Zdaniem ekspertki ds. Europy Wschodniej również dziś widać w polityce resztki ówczesnego myślenia. "Najwyższą cenę za wspólną zbrodnię dwóch totalitarnych państw zapłaciła Polska" - powiedziała była wieloletnia poseł Zielonych.

"Już w poprzednich wiekach carska Rosja, Prusy i Habsburgowie dzielili między siebie ten kraj. Pakt Hitler-Stalin (jak w RFN nazywa się pakt Ribbentrop-Mołotow) był czwartym lub nawet piątym rozbiorem Polski"

- mówiła polityk na antenie rozgłośni informacyjnej "Inforadio".

Beck, która jest obecnie dyrektorem organizacji pozarządowej Zentrum Liberale Moderne, zastrzegła, że współudział Stalina w żadnym wypadku nie zmniejsza winy Niemiec za napaść na Polskę.

"Ale marsz Wehrmachtu był możliwy również dlatego, że po 17 dniach otworzył się w Polsce drugi front za sprawą armii sowieckiej. Pakt Hitler-Stalin był największą historyczną i dyplomatyczną bombą, która kiedykolwiek w Europie eksplodowała"

- uważa była deputowana.

Zdaniem polityk w dzisiejszej polityce wciąż można dostrzec sposób myślenia, który doprowadził do zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow.

"Wojna na Ukrainie ożywia debatę na temat stref wpływów, które należałoby przyznać imperium (rosyjskiemu). Tym razem nie chodzi już o rozbiór Polski czy Rumunii. Pojawiają się głosy mówiące, że nie można się było spodziewać, że Rosja zaakceptuje otwarcie się Ukrainy na Unię Europejską. Ponieważ leży - rzekomo - w strefie jej wpływów"

- podsumowała Beck.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl