W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny Warszawa przygotowuje projekt poświęcony materialnym śladom działań zbrojnych w stolicy.

Wspólnie z mieszkańcami chcemy opracować mapę zachowanych do dziś postrzelin na elewacjach budynków i murach, dziur po kulach, uszkodzeń elewacji, murów, krat, ogrodzeń oraz napisów. Jeśli w swojej najbliższej okolicy lub podczas codziennych spacerów natrafią Państwo na takie ślady, zapraszamy do wypełnienia formularza geoankiety. 

– informuje wydział prasowy stołecznego ratusza.

W formularzu należy podać typ obiektu (postrzeliny/dziury po kulach, napis, uszkodzenie), jego lokalizację (adres i oznaczenie na mapie) i krótki opis ułatwiający lokalizację. Jest także miejsce na dodatkowe informacje (bibliografia, historia związana z miejscem) oraz zdjęcie. Wszystkie zgłoszenia można obejrzeć na zbiorczej mapie po kliknięciu informacji na dole formularza.

Projekt ma zostać podsumowany podczas drugiej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta, która odbędzie się 26-27 września.

Największe dotychczas podsumowanie polskich strat w II wojnie światowej – Raport o stratach wojennych Warszawy przygotował zespół historyków i architektów na zlecenie prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego w 2004 r.

Raport wylicza m.in.:

Zniszczenia ogólnej kubatury zabudowy przekroczyły 70 proc. Szkolnictwo powszechne, średnie i zawodowe uległo zniszczeniu w ok. 75 proc., szkolnictwo wyższe i instytuty naukowe w ok. 70 proc. Zniszczenia w dziedzinie przemysłu przekroczyły 75 proc. całości, natomiast w handlu ponad 90 proc. Budynki zabytkowe uległy zniszczeniu w 90 proc., a szpitale i kliniki w 80 proc. Mosty – 100 proc., dworce – 100 proc. Warszawa poniosła podczas II wojny światowej najwyższe procentowo straty spośród wszystkich miast europejskich.