Podpisany przez Zełenskiego dekret w tej sprawie ukazał się na stronie internetowej urzędu prezydenckiego we wtorek wieczorem.

42-letni Bohdan pochodzi ze Lwowa, gdzie ukończył Uniwersytet Państwowy im. Iwana Franki. W latach 2007-2010 był wiceministrem sprawiedliwości Ukrainy. Od grudnia 2010 do marca 2014 roku pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. polityki antykorupcyjnej.

Media ukraińskie przypominają, że po zwycięstwie rewolucji na Majdanie Niepodległości w 2014 roku Bohdan został doradcą Kołomojskiego, który był wówczas szefem administracji państwowej obwodu dniepropietrowskiego, a potem jego adwokatem.

Zełenski, showman i producent programów kabaretowych w należącej do Kołomojskiego stacji telewizyjnej 1+1, utrzymuje, że wiążą go z biznesmenem jedynie interesy. W kampanii wyborczej wytykano mu jednak, że poruszał się samochodami należącymi do grupy oligarchy i korzystał z usług jego prawników.

Zełenski w ciągu ostatnich dwóch lat miał także odbyć 11 podróży do Genewy, gdzie mieszkał Kołomojski, a po przeprowadzce oligarchy do Izraela miał tam być dwukrotnie. Według dziennikarzy w tych podróżach towarzyszył mu Bohdan.