Prorosyjscy Finowie? "Gra rosyjską kartą działa w dwie strony"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Dla wielu partii na zachodzie Europy stosunki z Rosją kształtują się poprzez taktykę polityczną albo ekonomiczną. Dla Finlandii zaś, ze względu na geograficzne sąsiedztwo z Rosją, jest to zawsze kwestia bezpieczeństwa – oceniają dziś fińskie media.

Media w Finlandii analizują stosunek do Rosji eurosceptycznej partii Finowie (F) w kontekście skandalu w Austrii - ujawnionych kontaktów polityków Austriackiej Partii Wolności (FPOe) z rosyjskim biznesem, co doprowadziło do kryzysu rządowego.

Prasa zwraca uwagę, że partia Finowie, która przed eurowyborami, pozostaje według wielu sondaży na czele rankingów popularności z poparciem oscylującym w granicach 17-19 proc., zamierza w nowym europarlamencie współpracować z "prorosyjskimi partiami", takimi jak włoska Liga Północna Matteo Salviniego, francuskie Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen czy austriacka FPOe.

Lider partii Finowie Jussi Halla-aho w wypowiedziach dla głównych fińskich mediów – "Helsing Sanomat" i publicznego nadawcy Yle - wyraża opinię, że choć związki z Rosją innych europejskich partii narodowych stawiają je w "kłopotliwym świetle", to nie jest to przeszkodą do współpracy w Unii Europejskiej.

Według niego wspólne są: "krytyczny stosunek do migracji" i dążenie do zahamowania obecnego procesu integracji UE na rzecz wizji Unii jako "organu współpracy" przynoszącego "realną wartość dodaną jego członkom oraz obywatelom". Różny jest natomiast stosunek do Rosji.

Komentatorzy wskazują, że relacje ze środowiskami prorosyjskimi z perspektywy Finlandii (długa granica i doświadczenia historyczne) są zawsze inaczej oceniane i mają inne konsekwencje niż np. w przypadku Włoch czy Francji, dla których Rosja jest odległym krajem.

”Gra rosyjską kartą działa w dwie strony"

- oceniła redakcja "Helsing Sanomat".

Po pierwsze, Rosji bardzo odpowiada, gdy "ktoś wbija klin w Unię Europejską", a po drugie grający do tej samej bramki może "zyskać polityczne, a czasem i gospodarcze korzyści".

Halla-aho konsekwentnie podkreśla jednak swój (jak i całej partii) "krytyczny" i "niezmienny od lat" stosunek do Rosji, który jest różny od wielu europejskich partii narodowych, a także innych fińskich ugrupowań.

Halla-aho odpiera także ostatnie zarzuty m.in. fińskich liberalnych polityków, że sojusz partii Finowie z prorosyjskimi partiami mogącymi dążyć do osłabienia sankcji wobec Rosji jest "zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Finlandii". Według niego to inne "tradycyjne partie" w Europie "działają na korzyść Putina i Kremla", m.in. przez to, że zezwalają na "szkodliwą migrację", która "wywołuje polityczny chaos".

W ostatnich dniach w fińskich mediach zwrócono także uwagę na wywiad, którego udzielił rosyjskim mediom Olli Kotro, jeden z kandydatów partii Finowie do Parlamentu Europejskiego. Z opublikowanej informacji wynikało, że partia ta zamierza dążyć do tego, aby Finlandia wystąpiła ze strefy Schengen i wprowadziła ruch bezwizowy z Rosją. Zarówno Kotro, jak i Halla-aho zdementowali te twierdzenia.

Lider partii Finowie przypomniał, że już przed kryzysem na Ukrainie jego partia była przeciwna zmianom w ruchu granicznym z Rosją. Zaznaczył, że jest za reformą Schengen ułatwiającą wewnętrzne kontrole. Oświadczył przy tym, że "nie warto udzielać wywiadów rosyjskim mediom, ponieważ wypowiedzi są zwykle wykorzystywane do realizacji rosyjskiej agendy".

W upływającej kadencji europarlamentu dwóch z trzynastu fińskich posłów reprezentuje partię Finowie, wchodzącą w skład Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Halla-aho jest jednym z nich, ale nie kandyduje w obecnych eurowyborach. W kwietniowych fińskich wyborach zebrał największą liczbę głosów. Prawdopodobnie jego ugrupowanie pozostanie w opozycji do tworzonego obecnie lewicowo-liberalnego rządu pod przewodnictwem Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), która wygrała wybory z minimalną przewagą nad partią Finowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

XIV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” już za nami! Przeżyjmy to jeszcze raz - FOTO i WIDEO

XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" / Andrzej Piekarski

  

Dziś zakończył się XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej", który jak co roku odbył się w Spale. Wśród gości znaleźli się między innymi ministrowie, a także premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" jak zwykle cieszył się ogromną frekwencją klubowiczów, którzy mogli wysłuchać wystąpień między innymi przedstawicieli polskiego rządu. Wśród gości był także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

[polecam:https://niezalezna.pl/275941-wynik-eurowyborow-sojusz-z-usa-propozycje-na-kampanie-nasz-wywiad-z-j-kaczynskim]

Swoje wystąpienie zaczął on od podziękowań.

- Państwa aktywność, determinacja, zaangażowanie - to wieloletnie i to skoncentrowane najbardziej wokół ostatniego czasu, w ciągu kampanii wyborczej - bardzo pomogły polskiej sprawie

- powiedział do zgromadzonych w Spale Kaczyński.

- Pomagacie Polsce, by ten kierunek, który przynosi jej sukcesy i to już dzisiaj jest ewidentne i przyznawane przez naprawdę wielu, żeby ten kierunek najpierw mógł zacząć realne funkcjonować, nie tylko jako zapowiedź, tylko jako program, ale jako coś realnego, jako realna polityka i by miał szansę na kontynuację - kontynuację w następnej kadencji i daj Boże w kolejnych, bo przebudowa naszej ojczyzny, taka przebudowa, która pozwoli jej wykorzystać wszystkie szanse, wszystkie możliwości, cały potencjał, to jest naprawdę ogromne, herkulesowe zadanie, ale jesteśmy wspólnie w stanie to zadanie wykonać, tylko na to trzeba lat i od was w niemałej mierze zależy to, czy te lata otrzymamy"

- podkreślił.

- Jeżeli zapytać o rolę Klubów "GP" w tej kampanii, to odpowiem: dotrzeć do ludzi. Dotarcie do każdego człowieka, do każdej parafii, do każdej gminy, to jest nasze ogromne zadanie

- zaznaczył lider partii rządzącej.

[polecam:https://niezalezna.pl/275938-jaroslaw-kaczynski-w-spale-o-zadaniu-dla-klubow-gazety-polskiej-dotrzec-do-ludzi-wideo]

Zgromadzonych w Spale swoją obecnością zaszczycił również premier Mateusz Morawiecki.

[polecam:https://niezalezna.pl/275963-kampania-do-parlamentu-mlody-elektorat-i-sojusz-z-usa-premier-morawiecki-dla-niezaleznapl]

Szef rządu, nawiązując do konwencji "trochę piłkarskiej i narodowej" oraz miejsca spotkania w Centralnym Ośrodku Sportu, gdzie "często trenuje kadra narodowa, żeby osiągać zwycięstwa", podkreślił, że dla niego "kluby Gazety Polskiej, środowiska patriotyczne, są taką kadrą narodową, kadrą, która ma zwyciężać, i kadrą, która będzie zwyciężać".

- Nie miejmy żadnych złudzeń. Teraz ten bój będzie - wczoraj mówiłem, że jak bitwa pod Grunwaldem - to dzisiaj (podam) może jakąś inną bitwę, jak bitwa pod Salaminą. To my jesteśmy spadkobiercami tamtych starożytnych Greków, Greków wolności, greckiej demokracji

- zaznaczył Morawiecki.

- Dlatego właśnie bronimy konstytucji przed tymi, którzy chcą ją łamać, nie bacząc na to, że są zapisane tam: artykuł 20 o społecznej gospodarce rynkowej, o tym na czym polega małżeństwo, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety

- przypomniał i zaapelował: "nie dajmy łamać konstytucji".

Wyjątkowa atmosfera zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" udzieliła się nawet premierowi, który chwycił za gitarę.

[polecam:https://niezalezna.pl/275967-wspaniala-atmosfera-na-zjezdzie-klubow-gp-premier-morawiecki-chwycil-za-gitare-zdjecia-i-wideo]

Wśród gości znaleźli się również szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Marek Suski, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

[polecam:https://niezalezna.pl/275893-minister-suski-do-klubow-gazety-polskiej-dzieki-tej-dzialalnosci-odbudowala-sie-polska]

[polecam:https://niezalezna.pl/275933-antoni-macierewicz-w-spale-nie-ma-formacji-patriotycznej-ktora-wspieralaby-opcje-rosyjska]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl