Węgrzy krytykują Brukselę. "Skarga komisji - w interesie zagranicznych spekulantów"

Siedziba węgierskiego Ministerstwa Rolnictwa / Készítette: redoctober - Indafotó, CC BY-SA 2.5 hu, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17149690

  

Węgierskie ministerstwo rolnictwa oznajmiło dzisiaj, że w interesie zagranicznych spekulantów Bruksela zaskarżyła węgierską ustawę o ziemi. Była to reakcja na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

„Brukselska komisja zaskarżyła węgierską ustawę o ziemi w Trybunale Europejskim, broniąc interesów zagranicznych spekulantów

– napisał resort w komunikacie.

Wcześniej we wtorek TSUE orzekł, że uchwalone w 2013 r. na Węgrzech przepisy odbierające niektórym osobom prawo użytkowania gruntów rolnych łamały przepisy unijne. Regulacje ograniczały prawa obcokrajowców, co według Komisji Europejskiej stoi w sprzeczności ze swobodą przepływu kapitału w UE.

Według węgierskiego ministerstwa obowiązująca od 2014 r. ustawa o ziemi położyła kres „lewicowo-liberalnej polityce zrzekającej się interesów narodowych”, w ramach której - jak ocenił resort - węgierskimi gruntami dysponowano na korzyść zagranicznych spekulantów.

Zdaniem resortu ustawa podobnie jak ustawodawstwo wielu innych krajów członkowskich UE ogranicza nabywanie i używanie przez cudzoziemców gruntów rolnych oraz „uratowała wiele setek hektarów węgierskiej ziemi przed trafieniem po moratorium w ręce spekulantów”.

Ministerstwo dodało, że studiuje wyrok TSUE i wykorzysta „wszelkie możliwości prawne”, by na Węgrzech można było użytkować grunty rolne, przestrzegając prawa, a nie je przechytrzając.

„Rząd uczyni wszystko w obronie węgierskiej ziemi i węgierskich gospodarzy, bo zależy mu na tym, by węgierska ziemia pozostała w węgierskich rękach”

– napisał resort.


W 2013 r. Węgry przyjęły nowe przepisy przewidujące, że prawa użytkowania gruntów rolnych mogą zostać ustanowione lub utrzymane wyłącznie na rzecz osób mających bliską więź rodzinną z właścicielem danych gruntów. Zakładały, że prawa użytkowania na rzecz osób niemających takiej więzi z właścicielem zostaną zniesione od 1 maja 2014 r.

Przepisy zaskarżyła KE. Według niej przepisy naruszyły zarówno zasadę swobodnego przepływu kapitału, jak i art. 17 Karty praw podstawowych, dotyczący prawa własności. Zdaniem KE przepisy dyskryminują inwestorów z innych państw unijnych.

W ogłoszonym we wtorek wyroku TSUE podzielił opinię Komisji. Stwierdził, że przepisy stanowią ograniczenie swobodnego przepływu kapitału. Wskazał, że ich wprowadzenie nie może być uzasadnione przez Budapeszt faktem, że "Węgry zamierzały zastrzec grunty rolne dla osób, które na nich gospodarują, i zapobiec nabywaniu gruntów w celach spekulacyjnych". Węgierski rząd argumentował też, że chce karać za naruszenia przepisów krajowych dotyczących nabywania gruntów rolnych, których dopuszczali się zagraniczni nabywcy praw użytkowania. Z tą argumentacją nie zgodził się też Parlament Europejski.

TSUE stwierdził, że zniesienie praw użytkowania spowodowane zakwestionowanymi przepisami stanowi "pozbawienie własności". Podkreślił w tym kontekście, że choć Karta praw podstawowych pozwala na pozbawienie własności w interesie publicznym - za słusznym odszkodowaniem za utratę tej własności, wypłaconym we właściwym czasie - zniesienie praw użytkowania w niniejszym wypadku nie spełnia tych warunków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Cyrkowa inauguracja kampanii przez KO

/ Twitter/Platforma Obywatelska

  

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu "alarmowo" zainaugurowali w Szczecinie kampanię wyborczą w zachodniej części województwa. KO nie wskazała jeszcze kandydata na senatora z okręgu koszalińskiego – ma to nastąpić "w ciągu kilku dni".

"Bijemy na alarm, bo od czterech lat obecna władza podpala nam Polskę" – mówił w Szczecinie poseł Platformy Obywatelskiej, szef zachodniopomorskich struktur tej partii i lider listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu 41 Arkadiusz Marchewka, uruchamiając na rozpoczęcie konferencji z dziennikarzami... sygnał syreny alarmowej.

Zaznaczył, że rzeczy, które należy zmienić, "jest wiele". Wskazał, że "nie do zaakceptowania" są m.in. wyższe opłaty na ZUS dla przedsiębiorców. 

Odnosząc się do sytuacji w edukacji, zaznaczył, że za 10 dni uczniowie wrócą do szkół "pełnych niepewności, chaosu".

Jak wskazał szef zachodniopomorskich struktur PO, na liście do Sejmu są oprócz polityków, także "przedsiębiorcy, lekarze, nauczyciele".

Drugi na liście w okręgu 41 jest poseł, były senator i marszałek województwa zachodniopomorskiego w latach 2006-2008 Norbert Obrycki. Z miejsca trzeciego startować będzie posłanka Zofia Ławrynowicz. Na liście znalazła się też – z numerem piątym – przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji Magdalena Filiks. Wśród kandydatów jest też senator Grzegorz Napieralski. Listę w okręgu 41 zamyka poseł Piotr Misiło (w wyborach w 2015 r. startował jako lider listy Nowoczesnej).

W okręgu 40 (koszalińskim) listę otwiera poseł Sławomir Nitras, za nim, na miejscu drugim, znalazł się sekretarz Koszalina Tomasz Czuczak, kolejny jest poseł Marek Hok. Ostatni na liście jest były burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

O mandat senatora z okręgu szczecińsko-polickiego ubiegać się będzie ponownie Tomasz Grodzki, a z okręgu obejmującego m.in. Stargard i Świnoujście – posłanka Magdalena Kochan. Kandydatem do Senatu z okręgu 99 (m.in. powiaty choszczeński, kołobrzeski i wałecki) będzie były prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. Nie ma jeszcze decyzji co do kandydata z okręgu koszalińskiego. Jak powiedział Arkadiusz Marchewka, "trwają w tej sprawie rozmowy" i ma się to wyjaśnić "w ciągu kilku dni".

Zapytany, czy szanse na poparcie KO ma poseł Stanisław Gawłowski, Marchewka odpowiedział, że "to zależy od rozmów, między innymi z koalicjantami".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl