Polacy skorzystali na Planie Junckera

/ klimkin

  

Już prawie 26 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw zyskało prawie 5 mld zł wsparcia w ramach Planu Junckera. W I kwartale 2019 r. zanotowano największy przyrost pod względem liczby zawartych umów od początku wdrażania Planu w Polsce - poinformowało Ministerstwo Inwestycji.

„Na koniec 2018 r. mieliśmy prawie 20 tysięcy umów zawartych w ramach tzw. małego okna, czyli środków dedykowanych małym i średnim firmom. Od początku stycznia do końca marca 2019 r. podpisano ponad 6 tysięcy umów. Oznacza to, że przez trzy miesiące liczba inwestycji finansowanych z tego źródła wzrosła o ponad 30 proc. 

– poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie resortu inwestycji i rozwoju. Ministerstwo Inwestycji koordynuje wdrażanie Planu Junckera w Polsce.

Szef Ministerstwa Inwestycji wskazał, że z kwartału na kwartał rośnie zainteresowanie firm Planem Junckera. "To dobre wieści z dwóch powodów. Po pierwsze, pokazuje to jak duży apetyt na nowe inwestycje mają firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Po drugie, mamy dobry prognostyk na kolejne perspektywy finansowe. Fundusze zwrotne w przyszłości zyskają zdecydowanie większe znaczenie niż obecnie. Polskie firmy pokazują, że potrafią dostosować się do zmieniających się realiów” – ocenił Kwieciński.

Według Ministerstwa Inwestycji Polska jest także w czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie środków z całego Planu Junckera. Z godnie z najnowszymi danymi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Polska nadal utrzymuje wysoką piątą pozycję w UE, jeśli wziąć pod uwagę wysokość zatwierdzonego wsparcia, czyli w tej chwili prawie 17 mld zł. Ta kwota obejmuje zarówno tak zwane małe okno (zwrotne finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw), jak i duże (finansowanie długoterminowych projektów infrastrukturalnych o wartości co najmniej 100 mln zł oraz projektów innowacyjnych o wartości powyżej 30 mln zł). Jak poinformował resort, Polskę wyprzedzają jedynie Francja, Włochy, Hiszpania i Niemcy. W Planie Junckera pieniądze nie są dzielone na państwa. Inwestycje z Polski konkurują o te same pieniądze, co inwestycje z innych krajów.

Plan Junckera to odpowiedź Komisji Europejskiej na spowolnienie gospodarcze i jednocześnie sposób na pobudzenie inwestycji w Europie. Plan ma kilka filarów. Najważniejszy z nich to filar finansowy, w ramach którego Europejski Bank Inwestycyjny (duże inwestycje rządowe, samorządowe i prywatne) i banki krajowe (mniejsze projekty małych i średnich firm) udzielają atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek opartych o gwarancje Unii Europejskiej. Łączna wartość inwestycji, które ma uruchomić Plan Junckera w Europie do 2020 r. to 500 mld euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Polska i Rumunia jako "szczypce" dla Rosji. "Wojskowo, politycznie - to wszystko ma sens"

Zdjęcie ilustracyjne / screen z TVP Info

  

Polska i Rumunia to "szczypce" dla Rosji - tak uważa amerykański politolog George Friedman. Mówił o tym w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem w programie "Minęła 20". Rozmowa dotyczyła m.in. roli Polski, Węgier i Rumunii we współczesnej Europie.

"Rumuni i Polacy mają swoje interesy narodowe, tak jak Amerykanie, żeby ostatecznie doprowadzić do tego, by Europa nie została zdominowana militarnie przez żadną konkretną pojedynczą siłę. W Rumunii tego typu problematyka się mocno uwidoczniła w poprzednich latach. Węgrzy nie są z nami zgodni pod tym względem. Polska broni Niziny Środkowoeuropejskiej, a Rumunia Karpat i Morza Czarnego"

- podkreślił.

Jak uważa Friedman, Polska i Rumunia odgrywają tu szczególną rolę. Chodzi o bycie "szczypcami" dla Rosji.

"Karpaty przeszkadzają Rosjanom w rejonie Morza Czarnego, a Nizina Środkowoeuropejska to przeszkoda w drodze na zachód. Polska i Rumunia trzymają swego rodzaju szczypce wobec Rosjan, którzy nie mogą w ten sposób posunąć się na zachód. Wojskowo, politycznie - to wszystko ma sens"

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl