Polacy skorzystali na Planie Junckera

/ klimkin

  

Już prawie 26 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw zyskało prawie 5 mld zł wsparcia w ramach Planu Junckera. W I kwartale 2019 r. zanotowano największy przyrost pod względem liczby zawartych umów od początku wdrażania Planu w Polsce - poinformowało Ministerstwo Inwestycji.

„Na koniec 2018 r. mieliśmy prawie 20 tysięcy umów zawartych w ramach tzw. małego okna, czyli środków dedykowanych małym i średnim firmom. Od początku stycznia do końca marca 2019 r. podpisano ponad 6 tysięcy umów. Oznacza to, że przez trzy miesiące liczba inwestycji finansowanych z tego źródła wzrosła o ponad 30 proc. 

– poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie resortu inwestycji i rozwoju. Ministerstwo Inwestycji koordynuje wdrażanie Planu Junckera w Polsce.

Szef Ministerstwa Inwestycji wskazał, że z kwartału na kwartał rośnie zainteresowanie firm Planem Junckera. "To dobre wieści z dwóch powodów. Po pierwsze, pokazuje to jak duży apetyt na nowe inwestycje mają firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Po drugie, mamy dobry prognostyk na kolejne perspektywy finansowe. Fundusze zwrotne w przyszłości zyskają zdecydowanie większe znaczenie niż obecnie. Polskie firmy pokazują, że potrafią dostosować się do zmieniających się realiów” – ocenił Kwieciński.

Według Ministerstwa Inwestycji Polska jest także w czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie środków z całego Planu Junckera. Z godnie z najnowszymi danymi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Polska nadal utrzymuje wysoką piątą pozycję w UE, jeśli wziąć pod uwagę wysokość zatwierdzonego wsparcia, czyli w tej chwili prawie 17 mld zł. Ta kwota obejmuje zarówno tak zwane małe okno (zwrotne finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw), jak i duże (finansowanie długoterminowych projektów infrastrukturalnych o wartości co najmniej 100 mln zł oraz projektów innowacyjnych o wartości powyżej 30 mln zł). Jak poinformował resort, Polskę wyprzedzają jedynie Francja, Włochy, Hiszpania i Niemcy. W Planie Junckera pieniądze nie są dzielone na państwa. Inwestycje z Polski konkurują o te same pieniądze, co inwestycje z innych krajów.

Plan Junckera to odpowiedź Komisji Europejskiej na spowolnienie gospodarcze i jednocześnie sposób na pobudzenie inwestycji w Europie. Plan ma kilka filarów. Najważniejszy z nich to filar finansowy, w ramach którego Europejski Bank Inwestycyjny (duże inwestycje rządowe, samorządowe i prywatne) i banki krajowe (mniejsze projekty małych i średnich firm) udzielają atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek opartych o gwarancje Unii Europejskiej. Łączna wartość inwestycji, które ma uruchomić Plan Junckera w Europie do 2020 r. to 500 mld euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Znaleziono zwłoki kobiety w zaawansowanej ciąży. Do zabójstwa przyznał się... jej mąż

zdjęcie ilustracyjne, / policja.pl,

  

Zarzut morderstwa ze szczególnym okrucieństwem 33-letniej bielszczanki w szóstym miesiącu ciąży usłyszał jej mąż. Mężczyzna przyznał się do zabójstwa – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa od rzeczniczki bielskiej prokuratury okręgowej Agnieszki Michulec. Prokuratura nie podaje jeszcze żadnych szczegółów tej sprawy. Mężczyźnie grozi dożywocie.

„Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty, w tym jeden – zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Przyznał się do popełnienia tego czynu. Przed godziną 18 złożyliśmy wniosek do sądu rejonowego w Bielsku-Białej o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Posiedzenie odbędzie się w poniedziałek rano”

– powiedziała prokurator Michulec.

Prokuratura nie podała szczegółów. Wiadomo jedynie, że mężczyzna był funkcjonariuszem bielskiej Straży Miejskiej. Podejrzanemu grozi dożywocie.

Sprawą zajmuje się prokuratura rejonowa Bielsko-Biała Północ.

33-letnia bielszczanka zaginęła w piątek. Wyszła z domu do lekarza i ślad się urwał. Wszczęto poszukiwania. Rzecznik bielskiej policji asp. szt. Roman Szybiak poinformował, że jej ciało zostało znalezione w sobotę na terenie województwa śląskiego, poza powiatem bielskim.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl