Bułgarski problem z uchodźcami

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Około 40 nielegalnych migrantów, głównie z Afganistanu, zatrzymano w ostatnich dwóch dniach w Bułgarii niedaleko granicy z Turcją. Trzy grupy mężczyzn przekroczyły zieloną granicę; na terytorium bułgarskim czekali na nich przemytnicy z samochodami.

Migrantów zatrzymano w pojazdach w pobliżu leżącego na południowym wschodzie miasta Haskowo, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od granicy. Jechali do Sofii, skąd zamierzali udać się dalej na zachód. 36 osób podało się za Afgańczyków, a dwie za Pakistańczyków. Czterech przemytników zatrzymano.

Od początku maja w kraju zatrzymano łącznie 64 nielegalnych migrantów. Według policji granicznej od początku bieżącego roku odnotowano na granicy z Turcją 390 nieudanych prób przedostania się do Bułgarii. W przypadku granicy z Grecją było 4,6 tys. prób w ubiegłym roku i 305 w bieżącym. 85 osób próbowało z kolei nielegalnie przedostać się w tym roku z Bułgarii do Serbii.

W ubiegłym roku odnotowano ponad 5,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy między Turcją a Bułgarią i zatrzymano 761 osób.

Według bułgarskich władz w porównaniu z sytuacją sprzed 3-4 lat presja migracyjna od strony Turcji jest prawie zerowa. Władze podkreślają, że jest to wynik m.in. bardzo ścisłej ochrony, w tym zbudowania wzdłuż granicy z Turcją urządzenie ochronnego z drutu kolczastego, a także wsparcia finansowego Unii Europejskiej dla Turcji. W niedzielę w Sofii czołowy kandydat Europejskiej Partii Ludowej w wyborach do Parlamentu Europejskiego Manfred Weber chwalił politykę migracyjną premiera Bojko Borisowa i zapewnianą przez jego rząd ochronę granic.

Tymczasem Borisow, przemawiając w kampanii przed wyborami do PE, wypowiedział się przeciwko zwiększeniu liczebności sił unijnej agencji ochrony granic Frontex do 10 tys. osób. Jego zdaniem ochrona przed nielegalną migracją powinna być powierzona miejscowym siłom każdego kraju granicznego, a UE powinna udzielać im wsparcia finansowego. Bułgaria otrzymała w tym celu od Unii ponad 160 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zarzuty dla Anny M. To ona miała rzucić się z nożem na dzieci

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa usłyszała 37-letnia mieszkanka Kramska, która na początku czerwca dźgnęła nożem swoje dzieci i siebie. Kobieta nie przyznała się do winy.

W wyniku ciosów nożem zmarł ośmioletni chłopiec, pięciomiesięczny trafił do szpitala z ranami ciętymi. Do szpitala została przewieziona również 37-latka. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Marek Kasprzak poinformował, że kobieta została przesłuchana w ub. tygodniu, po uzyskaniu zgody biegłych psychiatrów.

"Prokurator przedstawił Annie M. zarzut zabójstwa ośmioletniego Miłosza i usiłowania zabójstwa pięciomiesięcznego Patryka. Kobieta nie przyznała się do zarzucanych jej czynów"

– powiedział prok. Kasprzak.

Prokuratura nie ujawnia, jakie wyjaśnienia złożyła Anna M. Decyzją sądu kobieta trafiła na oddział psychiatryczny aresztu śledczego jako tymczasowo aresztowana na trzy miesiące. Rzecznik podał, że Anna M. zostanie prawdopodobnie przebadana przez biegłych psychiatrów, którzy m.in. ocenią, czy w chwili popełnienia czynu była poczytalna.

Przeprowadzona przed tygodniem sekcja zwłok ośmiolatka wykazała, że śmierć chłopca nastąpiła z powodu masywnego krwotoku wewnętrznego, spowodowanego ranami kłutymi klatki piersiowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl