Bułgarski problem z uchodźcami

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Około 40 nielegalnych migrantów, głównie z Afganistanu, zatrzymano w ostatnich dwóch dniach w Bułgarii niedaleko granicy z Turcją. Trzy grupy mężczyzn przekroczyły zieloną granicę; na terytorium bułgarskim czekali na nich przemytnicy z samochodami.

Migrantów zatrzymano w pojazdach w pobliżu leżącego na południowym wschodzie miasta Haskowo, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od granicy. Jechali do Sofii, skąd zamierzali udać się dalej na zachód. 36 osób podało się za Afgańczyków, a dwie za Pakistańczyków. Czterech przemytników zatrzymano.

Od początku maja w kraju zatrzymano łącznie 64 nielegalnych migrantów. Według policji granicznej od początku bieżącego roku odnotowano na granicy z Turcją 390 nieudanych prób przedostania się do Bułgarii. W przypadku granicy z Grecją było 4,6 tys. prób w ubiegłym roku i 305 w bieżącym. 85 osób próbowało z kolei nielegalnie przedostać się w tym roku z Bułgarii do Serbii.

W ubiegłym roku odnotowano ponad 5,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy między Turcją a Bułgarią i zatrzymano 761 osób.

Według bułgarskich władz w porównaniu z sytuacją sprzed 3-4 lat presja migracyjna od strony Turcji jest prawie zerowa. Władze podkreślają, że jest to wynik m.in. bardzo ścisłej ochrony, w tym zbudowania wzdłuż granicy z Turcją urządzenie ochronnego z drutu kolczastego, a także wsparcia finansowego Unii Europejskiej dla Turcji. W niedzielę w Sofii czołowy kandydat Europejskiej Partii Ludowej w wyborach do Parlamentu Europejskiego Manfred Weber chwalił politykę migracyjną premiera Bojko Borisowa i zapewnianą przez jego rząd ochronę granic.

Tymczasem Borisow, przemawiając w kampanii przed wyborami do PE, wypowiedział się przeciwko zwiększeniu liczebności sił unijnej agencji ochrony granic Frontex do 10 tys. osób. Jego zdaniem ochrona przed nielegalną migracją powinna być powierzona miejscowym siłom każdego kraju granicznego, a UE powinna udzielać im wsparcia finansowego. Bułgaria otrzymała w tym celu od Unii ponad 160 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Budka udzielił wywiadu telewizji TVN. Jego stylizacja wywołała salwy śmiechu! Zobaczcie sami

Borys Budka / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Politycy Platformy Obywatelskiej chętnie udzielają wywiadów telewizji TVN. Jak jednak dobrze wyglądać, gdy żar leje się z nieba, a dziennikarze zaskoczą posła w trakcie wypoczynku? Borys Budka znalazł na to sposób, wsuwając tylko "górę" od garnituru. Ruszyła lawina komentarzy. Według niektórych, to... odzwierciedlenie działań Platformy Obywatelskiej.

Zdjęcie, na którym Borys Budka udziela wywiadu w koszuli, krawacie i marynarce, a także... w krótkich spodenkach i japonkach obiegło już cały internet. Pochwalił się nim sam poseł Budka, licząc chyba na to, że internauci uśmiechną się, widząc jego "stylówkę". Ale niekoniecznie wyszło tak, jak sobie wymarzył.

Zdjęcie wrzucili do sieci także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Sobolewski użył hasła telewizji TVN "Cała prawda całą dobę", pokazując, że jednak niekoniecznie ujawniony został na antenie prawdziwy obraz Borysa Budki. W telewizji nie ma co bowiem liczyć na ujawnienie jego krótkich spodenek, a raczej pokazany będzie od pasa w górę.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że zdjęcie przedstawia obraz propozycji Koalicji Obywatelskiej.

"W wąskim kadrze mają wyglądać poważnie lecz wystarczy nieco tylko oddalić kadr by okazało się, że w istocie to żart i plaża"

- napisał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl