Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów około południa. Największe zniszczenia są w miejscowościach Stasin, Palikije Pierwsze, Cyganówka. Uszkodzonych zostało około 120 budynków gospodarczych i mieszkalnych. Jedna osoba jest lekko ranna.

- Pozrywane są linie energetyczne, połamanych jest dziewięć słupów linii niskiego napięcia

– poinformował rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Adam Rafalski.

Bez prądu pozostaje obecnie 45 gospodarstw w gminie. Rafalski powiedział, że energetycy planują - o ile nie przeszkodzi im pogoda - usunąć wszystkie te awarie i przywrócić dostawy prądu do gospodarstw jeszcze dziś.

Wicepremier Beata Szydło i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek odwiedziły wieś Stasin w Wojciechowie, gdzie oglądały straty wyrządzone przez trąbę powietrzną i rozmawiały z mieszkańcami Stasina. Wcześniej Szydło i Mazurek złożyły wizytę w Palikijach.

Szydło w Stasinie powiedziała dziennikarzom, że rozmawia z mieszkańcami o tym, czego potrzebują.

"Najważniejsze jest to, że nikt nie zginął. Najważniejsze jest to, że bardzo szybko zadziałały służby, za co bardzo serdecznie dziękujemy"

- podkreśliła.

Wskazała, że najważniejsze jest teraz zabezpieczenie mieszkańcom wody, prądu i możliwości mieszkania. Działają też komisje szacunkowe, które obliczają straty. Szydło poinformowała, że mieszkańcy będą mogli występować o zasiłki w wysokości do 6 tysięcy złotych w ramach pierwszej pomocy.

Przypomniała, że po nawałnicach na Pomorzu w 2017 roku rząd wypracował specjalne formy pomocy dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych.

"Są przygotowane już w tej chwili rozporządzenia i akty prawne, które dają możliwość zwiększenia w znaczny sposób tej pomocy"

- powiedziała.

Wicepremier zapowiedziała także, że będzie apelować do premiera o uruchomienie dodatkowych środków w ramach tzw. rezerwy klęskowej. Umożliwi to zwiększenie pomocy w sytuacji, gdy pierwsza pomoc okaże się niewystarczająca.

"Ale żeby to wszystko uruchomić, musimy mieć szacunki, musimy mieć zabezpieczenie"

- dodała.

Miejsca dotknięte trąbą powietrzną odwiedzi dziś również premier Mateusz Morawiecki.