Koniec remontu w katedrze na Wawelu

/ Tsadee [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

W katedrze na Wawelu zakończył się kompleksowy remont konserwatorski krypty Wieszczów Narodowych, w której spoczywają Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. W pomieszczeniu wymienione zostały instalacja elektryczna, wentylacja oraz odnowione ściany.

"Ta krypta była nie tylko zaniedbana od strony estetycznej, ale panowały w niej bardzo trudne warunki, jeśli chodzi o wentylację. Otrzymaliśmy zgodę na wykonanie nowej wentylacji dostarczającej świeże powietrze i odprowadzającej wilgoć"

– mówił proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki. Dodał, że dzięki temu w krypcie panuje teraz stała wilgotność i temperatura, a jej wnętrze po wymianie tynków i odnowieniu ścian wygląda jak nowe.

Konserwacji poddany został sarkofag Adama Mickiewicza z wapienia dolomitowego, zaprojektowany przez Sławomira Odrzywolskiego oraz, wykonany z czarnego marmuru według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, sarkofag Juliusza Słowackiego. Powierzchnia kamiennych sarkofagów została oczyszczona, konserwatorzy uzupełnili ubytki. Odnowiona została urna z ziemią z grobu matki Juliusza Słowackiego - Salomei Becu, medalion Chopina i popiersie Norwida oraz cały pozostały wystrój.

Krypta Wieszczów Narodowych została urządzona w 1890 r. z okazji sprowadzenia z Paryża zwłok zmarłego w 1855 r. Adama Mickiewicza. Od XVII wieku w tym miejscu chowani byli kapłani pełniący posługę w katedrze. W 1927 r. ze stolicy Francji sprowadzono szczątki Juliusza Słowackiego i zdecydowano o powiększeniu krypty. W niszy za sarkofagiem poety umieszczono urnę z ziemią z grobu jego matki – Salomei Becu.

W 1993 roku obok wejścia do krypty zamontowana została, zaprojektowana przez krakowskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja, tablica-epitafium poświęcone Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, a w 2001 r. umieszczono tam urnę z ziemią z jego paryskiej mogiły. W 2010 r. w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w krypcie odsłonięty został medalion z wizerunkiem kompozytora.

Remont krypty to kontynuacja wieloletniego projektu konserwacji sarkofagów 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych na Wawelu, który ma zapewnione dofinansowanie ze SKZOK. Prace te jak mówił dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski są zaawansowane w 3/4 zarówno, jeśli chodzi o wnętrza, jak i o sarkofagi i zakończą się w przyszłym roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

British Airways. Szykuje się strajk pilotów

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Piloci British Airways zamierzają strajkować przez trzy dni we wrześniu - 9., 10. i 27. dnia miesiąca. Poinformował o tym związek zawodowy pilotów brytyjskich linii lotniczych. W zeszłym miesiącu zdecydowana większość pilotów British Airways opowiedziała się za akcją strajkową w sporze płacowym.

Związek napisał w wydanym w piątek oświadczeniu, że powiadomił British Airways, iż wezwie swych członków do strajku we wrześniu. Podkreślono, że oferta płacowa złożona przez British Airways nie zostanie zaaprobowana przez większość pilotów.

Linie British Airways uznały, że akcja strajkowa jest nieuzasadniona, twierdząc, że ich oferta płacowa jest godziwa, i ostrzegając, że strajki naraziłyby na kłopoty dziesiątki tysięcy pasażerów.

Poinformowano, że wprowadzane są zmiany do rozkładu lotów.

"Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić podróże tak wielu ludziom, jak to będzie możliwe"

- napisano w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że "jest prawdopodobne, iż wielu pasażerów nie będzie się mogło udać w podróż".

Zapewniono, że pasażerom, których loty zostaną odwołane, oferowany będzie zwrot pieniędzy za bilety bądź zmiana rezerwacji. Rozważany jest też leasing samolotów i załóg innych linii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl