Koniec remontu w katedrze na Wawelu

/ Tsadee [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

W katedrze na Wawelu zakończył się kompleksowy remont konserwatorski krypty Wieszczów Narodowych, w której spoczywają Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. W pomieszczeniu wymienione zostały instalacja elektryczna, wentylacja oraz odnowione ściany.

"Ta krypta była nie tylko zaniedbana od strony estetycznej, ale panowały w niej bardzo trudne warunki, jeśli chodzi o wentylację. Otrzymaliśmy zgodę na wykonanie nowej wentylacji dostarczającej świeże powietrze i odprowadzającej wilgoć"

– mówił proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki. Dodał, że dzięki temu w krypcie panuje teraz stała wilgotność i temperatura, a jej wnętrze po wymianie tynków i odnowieniu ścian wygląda jak nowe.

Konserwacji poddany został sarkofag Adama Mickiewicza z wapienia dolomitowego, zaprojektowany przez Sławomira Odrzywolskiego oraz, wykonany z czarnego marmuru według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, sarkofag Juliusza Słowackiego. Powierzchnia kamiennych sarkofagów została oczyszczona, konserwatorzy uzupełnili ubytki. Odnowiona została urna z ziemią z grobu matki Juliusza Słowackiego - Salomei Becu, medalion Chopina i popiersie Norwida oraz cały pozostały wystrój.

Krypta Wieszczów Narodowych została urządzona w 1890 r. z okazji sprowadzenia z Paryża zwłok zmarłego w 1855 r. Adama Mickiewicza. Od XVII wieku w tym miejscu chowani byli kapłani pełniący posługę w katedrze. W 1927 r. ze stolicy Francji sprowadzono szczątki Juliusza Słowackiego i zdecydowano o powiększeniu krypty. W niszy za sarkofagiem poety umieszczono urnę z ziemią z grobu jego matki – Salomei Becu.

W 1993 roku obok wejścia do krypty zamontowana została, zaprojektowana przez krakowskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja, tablica-epitafium poświęcone Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, a w 2001 r. umieszczono tam urnę z ziemią z jego paryskiej mogiły. W 2010 r. w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w krypcie odsłonięty został medalion z wizerunkiem kompozytora.

Remont krypty to kontynuacja wieloletniego projektu konserwacji sarkofagów 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych na Wawelu, który ma zapewnione dofinansowanie ze SKZOK. Prace te jak mówił dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski są zaawansowane w 3/4 zarówno, jeśli chodzi o wnętrza, jak i o sarkofagi i zakończą się w przyszłym roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Trwa biologiczna walka z komarami tygrysimi

/ bella67

  

W Bolonii na północy Włoch rozpoczyna się biologiczna walka z komarami tygrysimi. Władze miasta angażują do niej prawie pół miliona wysterylizowanych samców komarów, które trafią do jednej z dzielnic.

Wypuszczenie na wolność genetycznie zmodyfikowanych osobników jako sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się owadów - nie tylko uciążliwych, ale także przenoszących choroby - uważane jest przez naukowców za jedną z najbardziej obiecujących metod.

Zmodyfikowane samce komara, wysterylizowane genetycznie mieszają się w środowisku naturalnym z normalnymi okazami owadów, co sprawia, że duża część jajeczek składanych przez kąsające ludzi samice nie jest zapładniana. W ten sposób udaje się znacznie zredukować populację komarów.

Boloński eksperyment w położonej nad kanałem dzielnicy Navile potrwa, jak zapowiedziały władze miejskie, 16 tygodni na obszarze o powierzchni 40 hektarów.

Co tydzień wypuszczanych będzie po 30 tysięcy wysterylizowanych komarów tygrysich.

O pomoc w tej operacji poproszeni zostali także mieszkańcy dzielnicy. Po to, aby zmniejszyć populację płodnych samców i podnieść skuteczność tej nowej formy walki urząd miejski zaapelował do właścicieli prywatnych terenów o stosowanie środków owadobójczych.

Jednocześnie zapewniono, że wypuszczenie wysterylizowanych komarów nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na środowisko naturalne. Jeśli rezultaty tej operacji będą zadowalające, ma ona zostać rozszerzona.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl