Trump odpowiada na zarzuty mediów

/ The White House from Washington, DC [Public domain]

  

Donald Trump zaatakował media za informacje, że banki nie ufały mu, a w Deutsche Banku wykryto podejrzane operacje na jego koncie. Prezydent napisał na Twitterze, że wiele banków chciało z nim współpracować, a Deutsche Bank był bardzo profesjonalny.

"Ważnym nowym newsem jest to, że Trump zarobił masę pieniędzy i kupuje wszystko za gotówkę, nie potrzebuje banków (...) Ale gdybym potrzebował, to by się znalazły, Deutsche Bank był bardzo dobry i bardzo profesjonalny... ale gdyby mi się nie podobał, poszedłbym gdzie indziej... Zawsze było dużo pieniędzy i banków do wyboru"

- napisał Trump.

Prezydent dodał, że "największym newsem są FAKE NEWS i są one prawdziwym WROGIEM LUDU!".

Jak wyjaśnia Reuters, Trump zareagował tą serią tweetów w poniedziałek rano na artykuł "New York Timesa", który w niedzielę podał, że specjaliści Deutsche Banku w 2016 i 2017 r. zarekomendowali swoim przełożonym, by zwrócili uwagę amerykańskich władz na podejrzane transakcje na kontach Trumpa oraz jego zięcia i doradcy Jareda Kushnera.

Ponadto "NYT" i inne amerykańskie media podały, że Deutsche Bank był jedynym znaczącym bankiem regularnie robiącym interesy z Trumpem, ponieważ bankructwa i problemy jego firm odstraszały inne instytucje finansowe - relacjonuje AP.

Nowojorski dziennik, powołując się na pięcioro obecnych i byłych pracowników niemieckiego banku, napisał, że eksperci Deutsche Banku odpowiedzialni za wykrywanie takich operacji jak pranie pieniędzy przygotowali raport na temat dziwnych przepływów na kontach prezydenta i jego zięcia. Zarząd banku zignorował raport i nie poinformował amerykańskiego ministerstwa finansów o nieprawidłowościach.

Ponadto transakcje na koncie rozwiązanej już Fundacji Trumpa sprawiły, że oprogramowanie wykrywające oszustwa finansowe włączyło alert systemu komputerowego - podaje "NYT".

Fakt, że na żadne sygnały ze strony pracowników nie zareagowały władze niemieckiego banku, rozmówcy "NYT" tłumaczą ich "liberalnym podejściem do przepisów dotyczących prania pieniędzy", zwłaszcza w sytuacjach, gdy bank chce zatrzymać u siebie lukratywnego klienta.

Zarząd Deutsche Banku wydał komunikat, w którym zaprzecza doniesieniom nowojorskiego dziennika, ale notowania akcji banku spadły na giełdach do najniższego poziomu od grudnia 2018 r. Według Reutera Deutsche Bank może mieć kłopoty na amerykańskim rynku i nie przejść tzw. stress-testów.

Komisje Izby Reprezentantów prowadzą dochodzenie w sprawie finansów i zeznań podatkowych prezydenta, a także powiązań jego przedsiębiorstw z Deutsche Bankiem.

Również prokuratora generalna Nowego Jorku wszczęła śledztwo w sprawie finansowania projektów Trumpa przez Deutsche Bank i Investors Bank. Chodzi m.in. o kredyty na hotele Trumpa w Waszyngtonie i Chicago.

Do uruchomienia kilku śledztw przyczyniły się w pewnej mierze informacje ujawnione przez byłego osobistego prawnika Trumpa Michaela Cohena, który zeznał przed komisją nadzoru Izby Reprezentantów, że jego pracodawca zawyżał wartość swoich aktywów we wnioskach kredytowych i zaniżał w zeznaniach podatkowych.

Na początku maja "NYT" poinformował, że Trump przez blisko dekadę nie płacił podatku, zgłaszając fiskusowi w latach 1985-1994 straty przekraczające 1 mld dol. Prezydent przyznał na Twitterze, że wykazywanie strat było "schronem podatkowym", a takie wybiegi były "sportem deweloperów".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Benzyna poniżej 5 złotych za litr? To możliwe!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Analitycy e-petrol prognozują, że na koniec wakacji średnia cena popularnej "95-tki" spadnie poniżej 5 zł za litr, a olej napędowy utrzyma ten poziom. BM Reflex wskazuje, że ceny benzyny i diesla na stacjach są na poziomach sprzed roku. Jak napisali w dzisiejszym komentarzu analitycy portalu e-petrol.pl, koniec wakacji rysuje się raczej spokojnie, jeśli chodzi o rynkowe nastroje.

"Wprawdzie średnia ogólnopolska cena benzyny 95-oktanowej nie obniżyła się jeszcze do poziomu poniżej psychologicznej bariery 5 zł za litr, ale prognozy są tutaj optymistyczne"

- podali.

"Poniżej 5 zł za litr utrzymują się stale ceny oleju napędowego w mijającym tygodniu i tutaj również oczekiwać możemy utrzymywania się poziomu poniżej tej bariery"

- wskazali.

Z prognozy e-petrol wynika, że w okresie między 26 sierpnia i 1 września przewidujemy, że średnia cena benzyny Pb98 ulokuje się w granicach 5,31-5,42 zł/l.

"Dla benzyny 95-oktanowej spodziewamy się zahaczenia na wielu stacjach poziomu 4,99 zł/l, choć na razie tak niska średnia potwierdziła się jedynie na Górnym Śląsku"

- czytamy w komentarzu.

"W przypadku cen oleju napędowego oczekujemy znalezienia się średniej w przedziale 4,97-5,09 zł/l. Niewielkie zmiany dotyczyć będą zapewne autogazu, dla którego prognoza wynosi 1,97-2,04 zł/l"

- dodali analitycy e-petrol.

BM Reflex zwraca uwagę, że ceny benzyny i diesla na stacjach są na poziomach sprzed roku.

"W sumie od początku czerwca, od kiedy rozpoczęła się seria spadków cen na stacjach, benzyny i olej napędowy staniały o 16 – 19 gr za l. W przypadku autogazu korekta spadkowa trwa od początku maja i w tym okresie litr autogazu staniał o 27 gr za l"

- czytamy.

Analitycy BM Reflex wskazują, jednocześnie, że na rynku hurtowym w mijającym tygodniu ceny paliw rosły. To może stanowić sygnał do wyhamowania spadków cen na stacjach. Dodali, że w przyszłym tygodniu za paliwa na stacjach w większości będziemy płacić podobnie jak w tym tygodniu, ale mogą się zdarzyć stacje gdzie odnotujemy podwyżki zwłaszcza oleju napędowego. Wskazali, że diesel w hurcie jest ponownie droższy od benzyny bezołowiowej 95. Według BM Reflex, może to być "zapowiedź sezonowej zmiany relacji ceny benzyny i oleju napędowego, jaką zazwyczaj notujemy jesienią".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl