Były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest liderem śląskiej listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na Rynku w Katowicach w ramach akcji "Czyste powietrze dla Śląskiego zaczyna się w naszym domu" rozdawał przechodniom skrzydłokwiaty – rośliny, które w szczególny sposób nawilżają i oczyszczają powietrze, filtrując dwutlenek węgla i usuwając toksyny.

Podczas briefingu prasowego Buzek przypomniał, że w referendum w 2003 r. Polacy, decydując się na akcesję do Unii Europejskiej, poparli też ideę wejścia do strefy euro. Jego zdaniem termin wejścia do strefy euro wymaga ogólnopolskiej debaty.

"To nie o to chodzi, żeby wejść za 2 - 3 lata, bo nawet nie możemy wejść, bo nie jesteśmy kompletnie przygotowani. W ogóle nie grozi nam wejście w najbliższych lat, do tego się trzeba przygotować. Z tego punktu widzenia nie ma co straszyć wejściem do strefy euro, bo to w ogóle w tej chwili nie wchodzi w rachubę"

– podkreślił Buzek.

Ocenił, że przyszłość strefy euro była może zagrożona parę lat temu, teraz to wygląda inaczej. "Ja się nie tyle obawiam, co jestem przekonany, że strefa euro się będzie zacieśniać, że będą coraz bliżej współpracować ze sobą, a jak będą coraz bliżej współpracować ze sobą, to ci, którzy będą poza strefą euro, nie będą mieli wpływu na to, jak się kształtuje UE, Europa jako taka, a chcielibyśmy być w środku podejmowania decyzji jako Polska. Dlatego jest ważne, żebyśmy pomyśleli poważnie o możliwości wejścia do euro, ale nie straszyli się euro. To nie jest dobra metoda, żeby ludzi straszyć euro. Raczej informujmy się, jak to mogłoby wyglądać, gdybyśmy się zdecydowali. Skoro przegłosowaliśmy w referendum, że będziemy w euro i zgodziliśmy się na to, nie można tego tak negować, natomiast trzeba dyskutować, zastanowić się kiedy, na jakich warunkach" - powiedział były premier.

Mówiąc o konieczności troski o jakość powietrza, Buzek wskazał, że trzeba stopniowo "wychodzić z tradycyjnego sposobu ogrzewania i produkcji energii elektrycznej". Poruszając temat zamierzeń na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiej, wskazał na wagę projektów społecznych, rewitalizację miast, walkę ze smogiem, edukację i naukę.

W kolejnych dniach akcja "Czyste powietrze dla Śląskiego zaczyna się w naszym domu" odbędzie się także w innych miastach regionu - Chorzowie, Sosnowcu i Częstochowie.