Polacy coraz chętniej jeżdżą do Egiptu

/ LorettaLynn

  

W porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowujemy obecnie 30-procentowy wzrost zainteresowania Polaków wyjazdami do Egiptu - powiedziała Ewa Kubaczyk z Polskiej Izby Turystyki. Największą popularnością rodaków cieszą się tradycyjnie Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam.

"Zdecydowany powrót Egiptu na wysokie miejsca w rankingach popularności można było zauważyć już przed zeszłorocznym sezonem zimowym. Niektóre tamtejsze kurorty cieszą się bowiem zainteresowaniem również w okresie ferii jako ciepła alternatywa dla wyjazdów narciarskich"

- wyjaśniła rzeczniczka Polskiej Izby Turystyki.

Kubaczyk powołała się na raporty Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, opracowywane na podstawie danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX. "Wynika z nich, że w porównaniu ze sprzedażą sprzed roku w chwili obecnej notujemy około 30-procentowy wzrost zainteresowania wyjazdami do Egiptu" - powiedziała.

Najbardziej popularne egipskie kurorty to, jak zaznaczyła, Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam. "Są tam hotele o wysokim standardzie - cztero-, pięciogwiazdkowe i zachwalane tereny do nurkowania" - wyjaśniła.

Przypomniała, że w rekordowym roku 2010 kraj ten odwiedziło ponad 14,5 mln turystów. "Natomiast w najsłabszym 2016 r. było ich 4,5 mln. Loty do Egiptu wstrzymała np. Wielka Brytania, wszelkie wyjazdy turystyczne zablokowała też Rosja" - powiedziała.

Od 2017 r. - jak podała Kubaczyk - zainteresowanie Egiptem znów zaczęło rosnąć - również, jeśli chodzi o polskich turystów. "W tym sezonie, jeśli patrzeć na systemy rezerwacyjne, prym wiedzie Turcja. Ale Egipt trafił już do pierwszej piątki" - wskazała.

W niedzielę co najmniej 17 osób zostało rannych w wyniku ataku na autokar turystyczny, do którego doszło w pobliżu budowanego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie.

Autokarem jechało 25 turystów z RPA. Był to drugi atak wymierzony w zagranicznych turystów w pobliżu piramid w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W grudniu zeszłego roku zaatakowany został - również przy użyciu pozostawionego przy drodze ładunku wybuchowego - autokar wiozący 15 turystów z Wietnamu.

Polakom planującym wakacje w Egipcie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez certyfikowane biura podróży, "posiadające własne plany zarządzania kryzysowego oraz rezydentów".

Resort odradza wszelkie podróże: na Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk); na Pustynię Zachodnią, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią oraz przy granicy z Sudanem. "Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności" - czytamy na stronie MSZ.

Jak przypomniano, w Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem. "Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe). Nie można wykluczyć ataków także na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów" - podkreśla MSZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Zarzuty dla Anny M. To ona miała rzucić się z nożem na dzieci

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa usłyszała 37-letnia mieszkanka Kramska, która na początku czerwca dźgnęła nożem swoje dzieci i siebie. Kobieta nie przyznała się do winy.

W wyniku ciosów nożem zmarł ośmioletni chłopiec, pięciomiesięczny trafił do szpitala z ranami ciętymi. Do szpitala została przewieziona również 37-latka. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Marek Kasprzak poinformował, że kobieta została przesłuchana w ub. tygodniu, po uzyskaniu zgody biegłych psychiatrów.

"Prokurator przedstawił Annie M. zarzut zabójstwa ośmioletniego Miłosza i usiłowania zabójstwa pięciomiesięcznego Patryka. Kobieta nie przyznała się do zarzucanych jej czynów"

– powiedział prok. Kasprzak.

Prokuratura nie ujawnia, jakie wyjaśnienia złożyła Anna M. Decyzją sądu kobieta trafiła na oddział psychiatryczny aresztu śledczego jako tymczasowo aresztowana na trzy miesiące. Rzecznik podał, że Anna M. zostanie prawdopodobnie przebadana przez biegłych psychiatrów, którzy m.in. ocenią, czy w chwili popełnienia czynu była poczytalna.

Przeprowadzona przed tygodniem sekcja zwłok ośmiolatka wykazała, że śmierć chłopca nastąpiła z powodu masywnego krwotoku wewnętrznego, spowodowanego ranami kłutymi klatki piersiowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl