Polacy coraz chętniej jeżdżą do Egiptu

/ LorettaLynn

  

W porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowujemy obecnie 30-procentowy wzrost zainteresowania Polaków wyjazdami do Egiptu - powiedziała Ewa Kubaczyk z Polskiej Izby Turystyki. Największą popularnością rodaków cieszą się tradycyjnie Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam.

"Zdecydowany powrót Egiptu na wysokie miejsca w rankingach popularności można było zauważyć już przed zeszłorocznym sezonem zimowym. Niektóre tamtejsze kurorty cieszą się bowiem zainteresowaniem również w okresie ferii jako ciepła alternatywa dla wyjazdów narciarskich"

- wyjaśniła rzeczniczka Polskiej Izby Turystyki.

Kubaczyk powołała się na raporty Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, opracowywane na podstawie danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX. "Wynika z nich, że w porównaniu ze sprzedażą sprzed roku w chwili obecnej notujemy około 30-procentowy wzrost zainteresowania wyjazdami do Egiptu" - powiedziała.

Najbardziej popularne egipskie kurorty to, jak zaznaczyła, Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam. "Są tam hotele o wysokim standardzie - cztero-, pięciogwiazdkowe i zachwalane tereny do nurkowania" - wyjaśniła.

Przypomniała, że w rekordowym roku 2010 kraj ten odwiedziło ponad 14,5 mln turystów. "Natomiast w najsłabszym 2016 r. było ich 4,5 mln. Loty do Egiptu wstrzymała np. Wielka Brytania, wszelkie wyjazdy turystyczne zablokowała też Rosja" - powiedziała.

Od 2017 r. - jak podała Kubaczyk - zainteresowanie Egiptem znów zaczęło rosnąć - również, jeśli chodzi o polskich turystów. "W tym sezonie, jeśli patrzeć na systemy rezerwacyjne, prym wiedzie Turcja. Ale Egipt trafił już do pierwszej piątki" - wskazała.

W niedzielę co najmniej 17 osób zostało rannych w wyniku ataku na autokar turystyczny, do którego doszło w pobliżu budowanego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie.

Autokarem jechało 25 turystów z RPA. Był to drugi atak wymierzony w zagranicznych turystów w pobliżu piramid w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W grudniu zeszłego roku zaatakowany został - również przy użyciu pozostawionego przy drodze ładunku wybuchowego - autokar wiozący 15 turystów z Wietnamu.

Polakom planującym wakacje w Egipcie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez certyfikowane biura podróży, "posiadające własne plany zarządzania kryzysowego oraz rezydentów".

Resort odradza wszelkie podróże: na Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk); na Pustynię Zachodnią, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią oraz przy granicy z Sudanem. "Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności" - czytamy na stronie MSZ.

Jak przypomniano, w Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem. "Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe). Nie można wykluczyć ataków także na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów" - podkreśla MSZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Benzyna poniżej 5 złotych za litr? To możliwe!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Analitycy e-petrol prognozują, że na koniec wakacji średnia cena popularnej "95-tki" spadnie poniżej 5 zł za litr, a olej napędowy utrzyma ten poziom. BM Reflex wskazuje, że ceny benzyny i diesla na stacjach są na poziomach sprzed roku. Jak napisali w dzisiejszym komentarzu analitycy portalu e-petrol.pl, koniec wakacji rysuje się raczej spokojnie, jeśli chodzi o rynkowe nastroje.

"Wprawdzie średnia ogólnopolska cena benzyny 95-oktanowej nie obniżyła się jeszcze do poziomu poniżej psychologicznej bariery 5 zł za litr, ale prognozy są tutaj optymistyczne"

- podali.

"Poniżej 5 zł za litr utrzymują się stale ceny oleju napędowego w mijającym tygodniu i tutaj również oczekiwać możemy utrzymywania się poziomu poniżej tej bariery"

- wskazali.

Z prognozy e-petrol wynika, że w okresie między 26 sierpnia i 1 września przewidujemy, że średnia cena benzyny Pb98 ulokuje się w granicach 5,31-5,42 zł/l.

"Dla benzyny 95-oktanowej spodziewamy się zahaczenia na wielu stacjach poziomu 4,99 zł/l, choć na razie tak niska średnia potwierdziła się jedynie na Górnym Śląsku"

- czytamy w komentarzu.

"W przypadku cen oleju napędowego oczekujemy znalezienia się średniej w przedziale 4,97-5,09 zł/l. Niewielkie zmiany dotyczyć będą zapewne autogazu, dla którego prognoza wynosi 1,97-2,04 zł/l"

- dodali analitycy e-petrol.

BM Reflex zwraca uwagę, że ceny benzyny i diesla na stacjach są na poziomach sprzed roku.

"W sumie od początku czerwca, od kiedy rozpoczęła się seria spadków cen na stacjach, benzyny i olej napędowy staniały o 16 – 19 gr za l. W przypadku autogazu korekta spadkowa trwa od początku maja i w tym okresie litr autogazu staniał o 27 gr za l"

- czytamy.

Analitycy BM Reflex wskazują, jednocześnie, że na rynku hurtowym w mijającym tygodniu ceny paliw rosły. To może stanowić sygnał do wyhamowania spadków cen na stacjach. Dodali, że w przyszłym tygodniu za paliwa na stacjach w większości będziemy płacić podobnie jak w tym tygodniu, ale mogą się zdarzyć stacje gdzie odnotujemy podwyżki zwłaszcza oleju napędowego. Wskazali, że diesel w hurcie jest ponownie droższy od benzyny bezołowiowej 95. Według BM Reflex, może to być "zapowiedź sezonowej zmiany relacji ceny benzyny i oleju napędowego, jaką zazwyczaj notujemy jesienią".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl