PKW wciąż bez przewodniczącego

Zdjęcie ilustracyjne / Piotr Galant / Gazeta Polska

  

Ubiegający się o funkcję przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Zbigniew Cieślak nie uzyskał w głosowaniu wymaganego poparcia sędziów. Do czasu wyborów do Parlamentu Europejskiego stanowisko szefa PKW nie zostanie obsadzone.

PKW na dzisiejszym posiedzeniu miała wybrać swojego przewodniczącego. Jak poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego i sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Pietrzak na to stanowisko zgłoszono trzy kandydatury: dwóch wiceprzewodniczących Komisji: sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwestra Marciniaka i sędziego Sądu Najwyższego Wiesława Kozielewicza oraz sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Zbigniewa Cieślaka.

Sędziowie Marciniak i Kozielewicz nie wyrazili zgody na kandydowanie ze względu na panującą w PKW tradycję, zgodnie z którą przewodniczący Komisji wyłaniany jest spośród sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W związku z tym Komisja przeprowadziła jedno głosowanie - nad wyborem sędziego Cieślaka na przewodniczącego PKW. Pietrzak przekazała, że Komisji nie udało się wybrać nowego przewodniczącego - za kandydaturą Cieślaka opowiedziało się 4 sędziów, 4 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Jak dodała, do czasu wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w najbliższą niedzielę, stanowisko przewodniczącego PKW pozostanie nieobsadzone, zaś obowiązki przewodniczącego Komisji będzie pełnił wiceprzewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz.

Pietrzak uspokajała, że PKW wypełnia na bieżąco wszystkie swoje zadania, a brak przewodniczącego nie zagraża zbliżającym się wyborom do Parlamentu Europejskiego.

"PKW to 9 sędziów, którzy podejmują decyzje kolegialnie. Przewodniczący Komisji nie ma uprawnień do podejmowania samodzielnych decyzji. To jest najważniejsze"

- podkreśliła.

Funkcja przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej pozostaje nieobsadzona od 29 marca. Wtedy dotychczasowy przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński skończył 70 lat, a jego członkostwo w Komisji wygasło (kadencja członka PKW wynosi 9 lat; wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska i Słowacja wspierają Ukrainę

/ https://twitter.com/MSZ_RP

  

- Polska i Słowacja wyrażają zaniepokojenie działaniami Rosji na Ukrainie i będą udzielać wsparcia reformom prowadzonym przez władze Ukrainy - mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Słowacji Miroslavem Lajczakiem.

Czaputowicz podkreślał na konferencji prasowej, że Polska i Słowacja wypracowały stabilną podstawę dla wielowymiarowej współpracy. Przypominał w tym kontekście o regularnych spotkaniach na szczeblu prezydenckim oraz rządowym.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że poza współpracą polityczną solidnym fundamentem dwustronnych relacji jest współpraca gospodarcza oraz samorządowa. Przywoływał wspólne projekty, w tym połączenia transportowe takie jak droga Via Carpatia czy polsko-słowacki interkonektor gazowy.

Minister Czaputowicz zaznaczył, że Polska i Słowacja podobnie patrzą na współpracę w UE w ramach Grupy Wyszehradzkiej i podkreślają potrzebę utrzymania solidarności i wypracowania podobnego spojrzenia na kluczowe kwestie z bieżącej agendy UE.

Szef MSZ wśród tematów rozmów z Lajczakiem wymienił także konflikt rosyjsko-ukraiński.

"Wyraziliśmy zaniepokojenie działaniami Rosji na Ukrainie. Podzielamy pozytywną ocenę prezydenta Zełenskiego, rządu Ukrainy. Umówiliśmy się, że oba nasze kraje będą udzielać wsparcia reformom prowadzonym przez władze Ukrainy" 

- mówił szef polskiego MSZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl