Znany muzyk z nagrodą ministra kultury. "Przyjmę ją wbrew polskiemu piekiełku"

Adam Strug / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska/

  

Muzyk i śpiewak folkowy Adam Strug został laureatem dorocznej nagrody ministra kultury w dziedzinie kultury ludowej. Twórca wyraził zaskoczenie i jednoczesną wdzięczność za odznaczenie na swoim Facebooku: "Okazuje się, że - używając słów klasyka - można u nas "pięknie się różnić". Dziękuję za tę nagrodę i przyjmę ją wbrew polskiemu piekiełku" - zapowiedział artysta.

Adam Strug to jeden z najpopularniejszych współczesnych krzewicieli muzyki tradycyjnej w Polsce. Jego spotkania śpiewacze gromadzą rzesze miłośników folku, a coroczne listopadowe śpiewy tradycyjnych pieśni żałobnych trwale wpisały się w kulturalny harmonogram stolicy. 

Mój pradziadek był śpiewakiem pogrzebowym i przez kilkadziesiąt lat prowadził śpiewy w swojej wsi. Repertuar po nim przejęła moja babka, która w czasie prac domowych śpiewała kilkudziesięciozwrotkowe pieśni nabożne, a ja śpiewałem za nią. Ten rodzaj muzyki zawładnął mną na tyle, że stało się to przedmiotem moich studiów i pracy, a z czasem i sposobem na życie – oczywiście w jakiejś mierze, bo poza muzyką tradycyjną uprawiam też twórczość autorską.

- mówił Strug w rozmowie z "Gazetą Polską".

W tej samej rozmowie na pytanie naszej dziennikarki o to, co na miejscu ministra kultury zmieniłby w kwestii popularyzacji muzyki tradycyjnej, powiedział:

[zaapelowałbym] o reformę edukacji muzycznej. Postuluję o powołanie wspólnego zespołu trzech resortów – kultury, edukacji i szkolnictwa wyższego, który wypracowałby nowy plan edukacji muzycznej, nie tylko w szkołach ogólnokształcących, ale i tych artystycznych, w których muzyka tradycyjna jest traktowana marginalnie. 

Pod koniec 2017 r. ukazała się nowa płyta Struga pt. "Leśny Bożek":

„Leśny bożek” łączy w sobie z sukcesem różne światy – folkową prostoduszność z poetycką głębią, a brzmieniowo wychodzi poza słowiańskie ramy, sięgając do stylistyki bałkańskiej, a nawet - jeśli dobrze się wsłuchać - klezmerskiej.

- pisała o płycie Magdalena Fijołek.

W piątek artysta otrzymał informację o tym, że zostanie mu przyznana doroczna nagroda ministra kultury w dziedzinie kultury ludowej. Zaskoczony muzyk podziękował na swoim Facebooku i oświadczył, że ma zamiar przyjąć nagrodę "wbrew polskiemu piekiełku":

Sądownictwo „zainfekowano sowieckim HIV-em”. Muzyk w ostrych słowach o rządach PO! WIDEO


Sądownictwo „zainfekowano sowieckim HIV-em”. Muzyk w ostrych słowach o rządach PO! WIDEO

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szlaki na Śnieżkę nadal zamknięte

Restauracja i obserwatorium na szczycie / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101479

  

Z powodu silnego wiatru i zagrożenia zerwania poszycia dachu obserwatorium meteorologicznego, we wtorek nadal zamknięte są szlaki prowadzące od polskiej strony na Śnieżkę.

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego poinformowały w poniedziałek w południe, że w sytuacji utrzymującego się silnie wiejącego wiatru oraz zagrożenia wichurą w nadchodzących dniach istnieje ryzyko zerwania metalowego poszycia dachu górnego dysku budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce.

Jak podano, z uwagi na względy bezpieczeństwa turystów zamknięte zostały następujące trasy na Śnieżkę: szlak czerwony i czarny tzw. zakosy oraz szlak czerwony, biegnący Czarnym Grzbietem, na odcinku od skrzyżowania ze szlakiem niebieskim (Drogą Jubileuszową) na szczyt Śnieżki. Komunikat obowiązuje do odwołania.

W komunikacie opublikowanym we wtorek na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku, władze KPN przypominają, że na wniosek IMGW, właściciela budynku, nadal zamknięte są szlaki prowadzące na szczyt Śnieżki. Obecnie wiatr osiąga tam prędkość 90 km/h, a w porywach 130 km/h.

"Awaria zostanie usunięta, jak zapowiada właściciel, kiedy tylko warunki atmosferyczne pozwolą na prowadzenie prac" - czytamy w komunikacie.

Władze KPN poinformowały też, że szlaki od strony czeskiej nie zostaną zamknięte "z uwagi na odmienne niż w Polsce uwarunkowanie prawne".

"Koledzy z KRNAP podali jednak komunikat o zamknięciu szlaków prowadzących na szczyt od strony polskiej, zakosami i od strony Sowiej Przełęczy oraz wydali ostrzeżenie: +nalegamy, aby odwiedzający góry odłożyli podróż na Śnieżkę, dopóki niebezpieczeństwo nie zostanie usunięte. Na szczyt wchodzisz na własne ryzyko+" – podano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts