Znany muzyk z nagrodą ministra kultury. "Przyjmę ją wbrew polskiemu piekiełku"

Adam Strug / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska/

  

Muzyk i śpiewak folkowy Adam Strug został laureatem dorocznej nagrody ministra kultury w dziedzinie kultury ludowej. Twórca wyraził zaskoczenie i jednoczesną wdzięczność za odznaczenie na swoim Facebooku: "Okazuje się, że - używając słów klasyka - można u nas "pięknie się różnić". Dziękuję za tę nagrodę i przyjmę ją wbrew polskiemu piekiełku" - zapowiedział artysta.

Adam Strug to jeden z najpopularniejszych współczesnych krzewicieli muzyki tradycyjnej w Polsce. Jego spotkania śpiewacze gromadzą rzesze miłośników folku, a coroczne listopadowe śpiewy tradycyjnych pieśni żałobnych trwale wpisały się w kulturalny harmonogram stolicy. 

Mój pradziadek był śpiewakiem pogrzebowym i przez kilkadziesiąt lat prowadził śpiewy w swojej wsi. Repertuar po nim przejęła moja babka, która w czasie prac domowych śpiewała kilkudziesięciozwrotkowe pieśni nabożne, a ja śpiewałem za nią. Ten rodzaj muzyki zawładnął mną na tyle, że stało się to przedmiotem moich studiów i pracy, a z czasem i sposobem na życie – oczywiście w jakiejś mierze, bo poza muzyką tradycyjną uprawiam też twórczość autorską.

- mówił Strug w rozmowie z "Gazetą Polską".

W tej samej rozmowie na pytanie naszej dziennikarki o to, co na miejscu ministra kultury zmieniłby w kwestii popularyzacji muzyki tradycyjnej, powiedział:

[zaapelowałbym] o reformę edukacji muzycznej. Postuluję o powołanie wspólnego zespołu trzech resortów – kultury, edukacji i szkolnictwa wyższego, który wypracowałby nowy plan edukacji muzycznej, nie tylko w szkołach ogólnokształcących, ale i tych artystycznych, w których muzyka tradycyjna jest traktowana marginalnie. 

Pod koniec 2017 r. ukazała się nowa płyta Struga pt. "Leśny Bożek":

„Leśny bożek” łączy w sobie z sukcesem różne światy – folkową prostoduszność z poetycką głębią, a brzmieniowo wychodzi poza słowiańskie ramy, sięgając do stylistyki bałkańskiej, a nawet - jeśli dobrze się wsłuchać - klezmerskiej.

- pisała o płycie Magdalena Fijołek.

W piątek artysta otrzymał informację o tym, że zostanie mu przyznana doroczna nagroda ministra kultury w dziedzinie kultury ludowej. Zaskoczony muzyk podziękował na swoim Facebooku i oświadczył, że ma zamiar przyjąć nagrodę "wbrew polskiemu piekiełku":

Sądownictwo „zainfekowano sowieckim HIV-em”. Muzyk w ostrych słowach o rządach PO! WIDEO


Sądownictwo „zainfekowano sowieckim HIV-em”. Muzyk w ostrych słowach o rządach PO! WIDEO

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Awaria w Jaworznie. Co z wodą?

Urząd Miejski w Jaworznie / Beemwej - Praca własna; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

W poniedziałek rano ma rozpocząć się naprawa rozszczelnionego zbiornika w przepompowni ścieków w Jaworznie (Śląskie). Do awarii doszło w sobotę, w jej wyniku część ścieków trafia do rzeki Przemszy. Spółka wodociągowa zapewnia, że awaria nie zagraża mieszkańcom.

"Ścieki są przewożone beczkowozami do oczyszczalni i wieczorem zostanie uruchomione ich ozonowanie, którego celem jest usuwanie zanieczyszczeń biologicznych. Jutro rano rozpocznie się spawanie i wzmocnienie zbiornika"

– powiedział PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Jak dodał, do awarii doszło w sobotę po południu w przepompowni przy ul. Batorego.

"Na skutek awarii część ścieków trafiła do przelewu burzowego i do rzeki Przemszy. Już teraz wypompowujemy te ścieki z pompowni do beczkowozów i przewozimy bezpośrednio do oczyszczalni, gdzie będą oczyszczane. Jeżeli jakaś niewielka część będzie trafiała dalej do przelewu burzowego i do Przemszy, będzie ozonowana” – powiedział rzecznik spółki Wodociągi Jaworzno Sławomir Grucel.

Do ozonowania ścieków będzie używana aparatura, którą spółka z Jaworzna użyczyła kolegom z Warszawy podczas awarii oczyszczalni Czajka. Prace nad naprawą zbiornika mają ruszyć w poniedziałek rano. W usuwaniu samej awarii ma pomóc firma zewnętrzna, z doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem spawalniczym.

„Jutro też będziemy wiedzieli, ile te prace naprawcze potrwają. Do chwili całkowitego uruchomienia pompowni będziemy ozonować i wywozić ścieki, aby tylko niewielki ich procent trafiał do przelewu burzowego” – zaznaczył rzecznik.

Grucel zapewnił, że awaria w żaden sposób nie zagraża mieszkańcom, nie ma też wpływu na jakość produkowanej przez jego firmę wody.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl