Zmieni się autonomia polskich uczelni? Gowin: Jeśli będą korzystać z niej w sposób dla nich szkodliwy, to nie mam wątpliwości

Jarosław Gowin / By Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - https://www.flickr.com/photos/mnisw/41537217071/in/album-72157665896998307/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68419728

  

Jeśli uczelnie będą korzystać z autonomii w sposób dalekosiężnie dla nich szkodliwy, nie mam wątpliwości, że w następnej kadencji dojdzie do korekty ustawy kosztem zakresu autonomii - ostrzegł dzisiaj w Gdyni szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Otwierając w poniedziałek debatę NKN Forum w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej nt. jakości kształcenia, Gowin przyznał, że ma pewne obawy związane z funkcjonowaniem obszaru kształcenia w realiach obwiązującej od października ub.r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wskazał m.in. położenie przez niektóre uczelnie nacisku na badania naukowe - kosztem procesu kształcenia, oraz tendencję do oceny pracowników tylko w oparciu o ich działalność naukową.

- Nie mam wątpliwości, że jeżeli się okaże, że tego typu zjawiska (...) się będą poszerzały, to w następnej kadencji - ktokolwiek będzie rządził - prawdopodobnie dojdzie do jakiejś racjonalnej korekty ustawy. Ale racjonalnej, niestety, kosztem zakresu autonomii

 - ostrzegł Gowin.

Jak tłumaczył, prawodawca może ograniczyć autonomii uczelni w tych obszarach, jeśli będzie widział, że jest ona "wykorzystywana przynajmniej przez część uczelni, przez część środowiska w sposób dalekosiężnie szkodliwy dla polskich uczelni".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus dalej się rozprzestrzenia. Minister zdrowia Kambodży: Potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@geralt

  

W Kambodży potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem - podał dziś tamtejszy minister zdrowia Mam Bunheng. Wykryto go u obywatela Chin w mieście Preah Sihanuk w południowej części kraju.

Przypadki zarażenia nowym wirusem, który w Chinach zabił 81 osób, odnotowano już w kilkunastu krajach - USA, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Korei Płd., Tajwanie, Nepalu, Malezji, Australii, Kanadzie, Francji.

76 śmiertelnych przypadków zarejestrowano w prowincji Hubei, której stolicą jest miasto Wuhan. Liczba osób zarażonych wzrosła na świecie do 2750, zdecydowana większość w Chinach.

Koronawirus z Wuhan może powodować zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach okazuje się śmiertelne. Nie wiadomo jeszcze, jak łatwo rozprzestrzenia się on między ludźmi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts