Zmieni się autonomia polskich uczelni? Gowin: Jeśli będą korzystać z niej w sposób dla nich szkodliwy, to nie mam wątpliwości

Jarosław Gowin / By Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - https://www.flickr.com/photos/mnisw/41537217071/in/album-72157665896998307/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68419728

  

Jeśli uczelnie będą korzystać z autonomii w sposób dalekosiężnie dla nich szkodliwy, nie mam wątpliwości, że w następnej kadencji dojdzie do korekty ustawy kosztem zakresu autonomii - ostrzegł dzisiaj w Gdyni szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Otwierając w poniedziałek debatę NKN Forum w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej nt. jakości kształcenia, Gowin przyznał, że ma pewne obawy związane z funkcjonowaniem obszaru kształcenia w realiach obwiązującej od października ub.r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wskazał m.in. położenie przez niektóre uczelnie nacisku na badania naukowe - kosztem procesu kształcenia, oraz tendencję do oceny pracowników tylko w oparciu o ich działalność naukową.

- Nie mam wątpliwości, że jeżeli się okaże, że tego typu zjawiska (...) się będą poszerzały, to w następnej kadencji - ktokolwiek będzie rządził - prawdopodobnie dojdzie do jakiejś racjonalnej korekty ustawy. Ale racjonalnej, niestety, kosztem zakresu autonomii

 - ostrzegł Gowin.

Jak tłumaczył, prawodawca może ograniczyć autonomii uczelni w tych obszarach, jeśli będzie widział, że jest ona "wykorzystywana przynajmniej przez część uczelni, przez część środowiska w sposób dalekosiężnie szkodliwy dla polskich uczelni".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef irańskiej dyplomacji na szczycie G7

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/1966666

  

Irański samolot rządowy wylądował w Biarritz, gdzie odbywa się szczyt G7 - poinformował portal flightradar24.co. Wkrótce potem rzecznik irańskiego MSZ potwierdził, że szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif przybył do Biarritz.

Prezydent USA Donald Trump, zapytany w Biarritz o doniesienia, że przybywa tam szef irańskiej dyplomacji, odmówił komentarza.

Europejscy przywódcy starają się - jak pisze Reuters - zażegnać zaostrzającą się konfrontację między Iranem i Stanami Zjednoczonymi od czasu, kiedy Trump wycofał USA z porozumienia Teheranu z mocarstwami światowymi z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego i przywrócił sankcje wobec Iranu.

Rzecznik irańskiego MSZ powiedział, że na szczycie G7 nie będzie żadnych negocjacji ani spotkań Zarifa z przedstawicielami USA.

Reuters informuje, powołując się na stronę francuską, że przywódcy G7 uzgodnili, iż prezydent Francji Emmanuel Macron będzie prowadził rozmowy z Iranem. Jednak Trump zdystansował się od tej propozycji, mówiąc, że nawet nie dyskutował na jej temat.

Macron powiedział, że nie ma formalnego mandatu do występowania w imieniu przywódców G7, jeśli chodzi o przesłanie dla Iranu. Według agencji dpa, w przesłaniu tym podkreśla się m.in., że "za wszelką cenę" trzeba uniknąć wejścia Iranu w posiadanie bomby atomowej i że należy znaleźć drogę do dialogu, by uniknąć eskalacji napięć w regionie i konfliktu zbrojnego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl