W Waszyngtonie rozmowy o Polsce

/ asteinfest

  

W poniedziałek, 20 maja, w siedzibie amerykańskiego Kongresu w Waszyngtonie odbędzie się ważne spotkanie poświęcone Polsce.

Kongres Polonii Amerykańskiej zorganizował w Waszyngtonie spotkanie zatytułowane „Bolesna przeszłość Polski oraz jej obiecująca przyszłość”, które odbędzie się o godz. 16:00 czasu lokalnego w budynku Cannon House (121 Cannon House Office Building) na teranie kongresu USA.

Spotkanie otwarte jest dla gości z zewnątrz.

"Każdy kongresmen posiada przynajmniej dwa biura. Jedno w Waszyngtonie, a drugie lokalne. Wyborca może zadzwonić do obu biur i rozmawiać z przedstawicielami danego polityka, może też zapraszać ich na spotkania, które uważa za ważne" - tłumaczy w korespondencji dla Niezalezna.pl Małgorzata Schulz.

Tak było w przypadku spotkania, który odbędzie się w poniedziałek. Wszyscy członkowie amerykańskiego Senatu i Izby Reprezentantów byli zaproszeni przez Kongres Polonii Amerykańskiej.

W poniedziałek, w Waszyngtonie wykład o historii Polski wygłosi profesor Marek Chodakiewicz z Instytutu Polityki Międzynarodowej (Institut of World Politics). Profesor Chodakiewicz jest autorem licznych książek o tematyce historycznej i politycznej. Wykładał między innymi na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jest szefem katedry Studiów Polskich imienia Tadeusza Kościuszki w Instytucie Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie.

Drugim prelegentem jest Ian Brzeziński, syn Zbigniewa Brzezińskiego który będzie mówił o inicjatywie Trójmorza. Ian Brzeziński jest ekspertem do spraw amerykańskiej polityki zagranicznej i spraw wojskowych.

Uczestnicy spotkania otrzymają książkę Anny Poray zatytułowaną „Polacy, którzy narażali życie, ratując Żydów podczas drugiej wojny światowej.” Jest to kronika zawierająca spis faktów, sytuacji i nazwisk ratujących i uratowanych. Na jej wstępie jest fragment z obwieszczeń ulicznych z czasu II wojny światowej, gdzie była zamieszczana groźba Niemców, że za pomoc i ukrywanie Żydów grozi kara śmierci. Polska była bowiem jedynym krajem, w którym podczas wojny za ratowanie Żydów groziła kara śmierci, ale wielu Polaków nie wahało się pomagać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Jest akt oskarżenia wobec brata Bieńkowskiej. Grozi mu do 15 lat więzienia

/ Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Prokuratura Okręgowa w Katowicach sporządziła akt oskarżenia wobec Jarosława M., brata b. komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej. Zarzuca się mu udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

"Prokuratura Okręgowa w Katowicach wydała akt oskarżenia wobec Jarosława M., brata b. komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej – dowiedział się portal tvp.info. Zarzuca się mu udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Aktem oskarżenia zostało objętych łącznie pięć osób. Grozi im kara pozbawienia wolności do 15 lat"

- czytamy na stronie portalu tvp.info.

[polecam:https://niezalezna.pl/294042-bienkowska-i-jej-maz-wezwani-do-prokuratury-beda-zeznawac-ws-dzialalnosci-grupy-przestepczej]

Prokuratura zarzuciła oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej od października 2012 r. do grudnia 2018 r.

"Grupa miała się dopuścić szeregu przestępstw, w tym przestępstw gospodarczych, przestępstw korupcyjnych, wyłudzeń kredytów, wyłudzeń dotacji z budżetu państwa i funduszy unijnych, innych oszustw oraz przestępstw skarbowych. Grupa miała także wprowadzić do obrotu finansowego środki pochodzące z korzyści związanych z popełnianiem przestępstw w kwocie nie mniejszej niż 347 tys. zł"

- czytamy.

Według portalu, oskarżeni mają odpowiadać za przestępstwa: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, powoływania się na wpływy, oszustwa, prania brudnych pieniędzy, działania na szkodę wierzycieli, poświadczania nieprawdy w dokumentach, przedkładania nieprawdziwych dokumentów w celu uzyskania kredytów, działania na szkodę spółki.

"Samemu Jarosławowi M. przedstawiono zarzuty m.in. niekorzystnego rozporządzenia kwotą ponad 1,4 mln zł. M. miał wprowadzić w błąd Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie i wykorzystać niezgodnie z przeznaczeniem wsparcie finansowe na dofinansowanie spółki Śląskie Towarzystwo Handlowe Kupiec S.A. i spłatę zadłużeń tej spółki"

- czytamy.

Jak pisze portal, zarzuty wobec M. dotyczą także "podejmowania czynności, mających na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków w kwocie ponad 11,2 mln zł". Pieniądze te miały stanowić korzyść z przestępstw popełnianych przez grupę. Grupa miała "wyprać" co najmniej 347 tys. zł - napisano.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Portal przypomniał, że na początku marca br. CBA zatrzymało sześć osób, m.in. w sprawie wyłudzenia 2 mln zł na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wśród zatrzymanych był brat komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej, Jarosław M. Kolejnym z zatrzymanych był Lech B., były asystent Bieńkowskiej w czasach, gdy była ona senatorem. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, tvpinfo.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts