W Legionowie powstanie szpital wojskowy

/ Twitter/ MON

  

Obchodząc setną rocznicę nadania nazwy miastu Legionowo nawiązujemy do tradycji, a dla wojska i mieszkańców budujemy nowy szpital wojskowy, który będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców - mówił w niedzielę na pikniku wojskowym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Według niego obecnie dbanie o niepodległość, to inwestycje w rozwój miasta - m.in. jego decyzja o budowie w Legionowie szpitala - filii Wojskowego instytuty Medycznego. "To inwestycja nie tylko dla legionowian i wojska, ale też dla mieszkańców okolicznych miejscowości" - zaznaczył.

Podał, że inwestycja jest obecnie na etapie składania do starosty wniosku o pozwolenie na budowę.

100 lat temu nazwę Legionowo na cześć Legionów Józefa Piłsudskiego nadał koszarom Jabłonna gen. bryg. Bolesław Roja - dowódca Inspektoratu Piechoty Legionów. Nazwa miała oddać hołd żołnierzom Legionów walczącym o wolność ojczyzny w latach 1914-17. Od 1930 r. nazwę tę przyjęła gmina Legionowo, a od 1952 r. miasto Legionowo.

Pierwszy raz Legionowo pojawiło się jako nazwa osady polowej Komendy Legionów Polskich w trakcie I wojny światowej na Polesiu, zbudowanej podczas długotrwałych walk pozycyjnych kampanii wołyńskiej.

Szef MON odznaczył w niedzielę złotymi medalami "Za zasługi dla obronności kraju" legionowian: kombatanta drużyn strzeleckich gen. bryg. Stanisława Mandykowskiego, dziekana legionowskiego ks. Lucjana Szcześniaka, Henryka Matuszewskiego - pomysłodawcy i organizator konkursu historycznego dla młodzieży pt: "Legiony a niepodległość Polski" i działacza samorządowego i edukacyjnego Wojciecha Jeute.

Pamiątkowe ryngrafy Wojska Polskiego otrzymali wojskowi sportowcy m.in. lekkoatletka szer. Sofia Ennauoui.

Podczas pikniku mieszkańcy i goście miasta mogli spotkać się z żołnierzami i zobaczyć prezentacje kilkunastu sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego m.in. czołgi Leopard, PT-91 Twardy oraz Rosomaki, a także wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad.

Na kilkudziesięciu stoiskach promocyjnych prezentowały się jednostki wojskowe, m.in GROM pokazujący wyposażenie specjalne, rodzaje wojsk, m.in. Żandarmeria Wojskowa z symulatorem dachowania, ale też inwestor szpitala - Wojskowy Instytut Medyczny, czy legionowska szkoła policji.

Organizatorzy zapewnili też atrakcje dla dzieci, występy orkiestr dętych oraz tradycyjną wojskową grochówkę i poczęstunek z grilla, a także chleb na bieżąco przygotowywany w polowej piekarni.

Piknik poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w intencji Wojska Polskiego i miasta. Uświetniał ją Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Później ulicami miasta przemaszerowały kolumny z orkiestrą wojskową i pododdziałami wojska ulicami Legionowa. Przy rondzie przed UM Legionowo przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty.

Z estrady zespół reprezentacyjny Wojska Polskiego wykonywał wojskowe pieśni, ale też znane wszystkim polskie standardy muzyki popularnej i filmowej.

Mieszkający w Legionowie Błaszczak w grudniu ub.r. jako szef MON podpisał z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie umowę na budowę szpitala wojskowego w tym mieście.

Nowy szpital ma przyjmować jednocześnie do 90 pacjentów i mieć oddziały intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, kardiologiczny, okulistyczny, ginekologiczno-położniczy i chirurgiczny, a blok operacyjny ma się składać z dwu sal operacyjnych. Szpital ma mieć pięć kondygnacji i podziemny parking.

Termin podpisania umowy z wykonawcą oraz rozpoczęcie robót budowlanych są planowane na trzeci tydzień października, koniec budowy pierwotnie zaplanowano na 2022 r. Zatrudnienie ma znaleźć tam prawie 250 osób - lekarzy, pielęgniarek oraz personelu medycznego i pomocniczego. Pieniądze na budowę - koszt ma wynieść ok. 150 mln zł - przeznaczył resort obrony oraz samorządy.

Budynek ma być położony przy istniejącej w mieście Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, która nadal będzie działała i oprócz wojskowych ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców Legionowa i regionu.

Wojskowy piknik, to kolejny element obchodów 100-lecia nadania nazwy Legionowo - przed tygodniem legionowianie uczestniczyli w zorganizowanym przez urząd miasta pikniku na stadionie miejskim

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Coraz więcej włamań do bankomatów

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Liczba włamań do bankomatów w Europie w 2018 roku wzrosła o 27 proc., powodując w 21 krajach szkody w wysokości w sumie 36 mln euro - alarmuje dziś Europol, wzywając do nasilenia walki z grupami przestępczymi dopuszczającymi się takich przestępstw.

Przytaczane przez europejską agencję policyjną dane o zwiększonej liczbie "fizycznych ataków" na bankomaty pochodzą z raportu Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Bezpiecznych Transakcji (EAST).

Europol podkreśla, że przestępcy, by zdobyć pieniądze z bankomatów, stosują "ekstremalne sposoby", takie jak użycie narzędzi tnących, wysadzanie w powietrze czy wyrywanie całego bankomatu ze ściany budynku.

Działania, które zdaniem Europolu mogą przyczynić się do skutecznego zwalczania takich przestępstw, to np. zostawianie w bankomatach mniejszej ilości pieniędzy czy znakowanie skradzionych banknotów, by można było je wyśledzić. Unijna agencja policyjna chce również m.in., by operatorzy bankomatów ulepszali system zabezpieczeń oraz by podnoszono kary za takie przestępstwa.

Zdaniem policyjnej agencji ważna jest również wymiana informacji czy materiałów z monitoringu, co ma zwiększyć szanse szybkiego schwytania sprawców.

Europol sugeruje również, że decyzje dotyczące walki z tymi przestępstwami powinny być podjęte "na poziomie europejskim", by przestępcy, obawiając się schwytania w jednym kraju, nie przenosili działalności do innych państw, gdzie czuliby się bezpieczniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl