Politechnika Poznańska z unikatowym obserwatorium astronomicznym

Centrum Konferencyjne Politechniki Poznańskiej - Piotrowo / By MOs810 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45397187

  

Politechnika Poznańska wzbogaciła się o unikatowe w skali kraju, profesjonalne obserwatorium astronomiczne SkyLab. Obserwatorium będzie służyło m.in. do monitorowania śmieci kosmicznych.

Jak poinformowała Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej, zainstalowany w SkyLabie teleskop charakteryzuje się niezwykłą dokładnością - pozwala zaobserwować trzymilimetrowy obiekt z odległości jednego kilometra.

Dziś, gdy śmieci kosmiczne są jednym z głównych zagrożeń dla satelitów, dzięki umieszczonym w SkyLab urządzeniom będzie można je na bieżąco monitorować. Uzyskane przez zespół badawczy kompetencje w zakresie konstrukcji sprzętu obserwacyjnego przyczynią się do budowy narodowego potencjału technicznego i intelektualnego dla celów wykorzystania przestrzeni kosmicznej, wzmocnią pozycję Polski, a nawet pozwolą być liderem w obszarze obserwacji obiektów kosmicznych 

– poinformowała Szajbe.

Infrastruktura laboratorium obejmuje dwa stanowiska. Jedno z nich wyposażone jest w teleskop o średnicy 0,5 m z akcesoriami niezbędnymi do prowadzenia obserwacji celów astronomicznych i satelitarnych, włączając śmieci kosmiczne. Aparatura znajduje się w kopule astronomicznej na dachu hali laboratoryjnej na kampusie Piotrowo Politechniki Poznańskiej.

W środę obserwatorium oficjalnie otworzy wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wraz z rektorem Politechniki Poznańskiej prof. Tomaszem Łodygowskim. Tego samego dnia odbędzie się uroczystość 100-lecia wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Zmarł wybitny polski projektant, prof. Zbigniew Horbowy. "Był ikoną polskiego szkła"

/ pixabay.com/CC0/Arcaion

  

W wieku 84 lat zmarł dziś w Polanicy Zdroju (Dolnośląskie) były rektor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, czołowy polski projektant szkła użytkowego, prof. Zbigniew Horbowy.

O śmierci artysty poinformowała na swoje stronie internetowej wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

„Odeszła od nas wybitna postać: IKONA POLSKIEGO SZKŁA, znakomity projektant, reformator polskiego wzornictwa szkła, współpracujący z Hutą Szkła 'Sudety' oraz Hutą Szkła Artystycznego 'Barbara', twórca Pracowni Szkła Artystycznego 'INCO' we Wrocławiu. Człowiek obdarzony niezwykłą osobowością, charyzmą, znakomitym talentem i wyjątkowym poczuciem humoru. Wychowawca i mentor wielu pokoleń artystów”

- napisano na stronie wrocławskiej uczelni.

Zbigniew Horbowy urodził się w 1935 r. Zajmował się wzornictwem przemysłowym, szkłem unikatowym i użytkowym. Był profesorem na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP oraz rektorem tej uczelni w latach 1999-2005. Jak podkreślono w biogramie zamieszczonym na stronie ASP, „artysta uważany jest za projektanta, który w Polsce jako jeden z pierwszych twórców odszedł od tradycyjnych wzorów i utorował drogę nowemu myśleniu w dziedzinie szkła artystycznego”.

„Reformator polskiego wzornictwa i pierwszy 'rasowy' designer w Polsce. Stworzył imponującą kolekcję form użytkowych produkowanych masowo, jak i pokaźny zbiór dzieł unikatowych”

- napisano.

Prof. Horbowy miał w swoim dorobku ponad 30 polskich i zagranicznych wystaw.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl