Polityczny skandal pomoże Kurzowi?

Sebastian Kurz / https://twitter.com/sebastiankurz

  

Skandal polityczny w Austrii może utrudnić budowę sojuszu partii skrajnej prawicy w przyszłym europarlamencie, ale też pomóc kanclerzowi Sebastianowi Kurzowi, wzmacniając jego partię po wymuszonych skandalem wyborach w jego kraju – ocenia portal Politico.

Kurz zapowiedział w sobotę przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych tak szybko, jak to możliwe, w związku ze skandalem, jaki wywołało opublikowanie nagrania, na którym jego zastępca Heinz-Christian Strache z populistyczno-prawicowej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) oferował państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w uzyskaniu przez jego partię lepszego wyniku w wyborach.

Portal wskazuje, że na dłuższą metę skandal może Kurzowi wręcz pomóc. Kanclerz jest najbardziej popularnym politykiem w Austrii i sprawa może wzmocnić pozycję jego Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) w wyniku nowych wyborów, jeśli zdoła pozyskać głosy niezadowolonych wyborców FPOe. „Pytanie brzmi: jak powstałby rząd bez FPOe w coraz bardziej zbałkanizowanym krajobrazie politycznym Austrii?” – czytamy.

Politico wskazuje, że OeVP utrzymuje wyraźną przewagę w krajowych badaniach opinii publicznej, uzyskując 33-34 proc. poparcia w sondażach sprzed wybuchu afery. Socjaldemokraci, którzy rywalizują z Kurzem, osiągnęli blisko 27-procentowy wynik, a FPOe zajęła trzecie miejsce z niewiele ponad 26 proc. poparcia.

Urzędnicy i komentatorzy w sąsiednich Niemczech i innych krajach Europy wezwali Kurza do porzucenia FPOe, argumentując, że zagrożona jest jego własna wiarygodność.

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen dołączył do głosów potępiających zachowanie Strachego i przyjął wezwanie Kurza do przeprowadzenia nowych wyborów, podkreślając, że „Austriacy mają prawo mieć rząd, któremu mogą zaufać, rząd ceniony i szanowany w Europie i na całym świecie” oraz oceniając, że trzeba „odbudować to zaufanie, a ta odbudowa jest możliwa tylko dzięki nowym wyborom”.

Zdaniem portalu skandal może przełożyć się na sytuację polityczną również poza granicami Austrii, bo od lat skrajnie prawicowe partie Europy stały w obliczu oskarżeń o współpracę za kulisami z Rosją.

Biorąc pod uwagę, że skrajnie prawicowi liderzy we Włoszech i Francji realizowali podobną strategię przyjazną Rosji, w nadchodzących dniach będą mogli sami stawić czoło niewygodnym pytaniom 

– wskazuje.

Sprawa ta może również skomplikować wysiłki na rzecz zjednoczenia skrajnie prawicowych partii Europy w ramach nowego sojuszu politycznego po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Komentatorzy oczekiwali, że FPOe dołączy do partii Liga wicepremiera Włoch Matteo Salviniego oraz francuskiego ugrupowania Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, a także być może Fideszu premiera Węgier Viktora Orbana, tworząc największą w PE „grupę eurosceptyczną”.

Strache odegrał kluczową rolę w koordynowaniu kontaktów między stronami, ale w następstwie skandalu inni przywódcy prawdopodobnie spróbują zdystansować się od Austriaków 

– wskazuje Politico.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niezwykły dokument o śp. Lechu Kaczyńskim. Film „Prezydent” w TV Republika i TVP

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Już dziś na antenie Telewizji Republika i Telewizji Polskiej zostanie wyemitowany film dokumentalny o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. Film został wyprodukowany przez „Gazetę Polską”. Dokument Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego zawiera unikatowe, niepublikowane do tej pory zdjęcia i materiały filmowe o tragicznie zmarłym prezydencie. Pokazuje osiągnięcia prezydenta zarówno w polityce krajowej, jak i na polu międzynarodowym. Nie zabraknie w nim słynnej sceny z przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi w 2008 r., podczas agresji wojsk Federacji Rosyjskiej na Gruzję.

Dokument pokazuje osiągnięcia prezydenta zarówno w polityce krajowej, jak i na polu międzynarodowym. Nie zabraknie w nim słynnej sceny z przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi w 2008 r., podczas agresji wojsk Federacji Rosyjskiej na Gruzję. W filmie znajdziemy także wiele unikalnych fragnentów.

Zamieściliśmy unikatowe zdjęcia z czasów działalności Lecha Kaczyńskiego w opozycji solidarnościowej. Są też sceny, które przez lata trudno było zobaczyć w telewizji. Jedną z nich jest wyjątkowy moment pośmiertnego odznaczenia przez prezydenta Orderem Orła Białego kapelana „Solidarności” księdza Jerzego Popiełuszki i wręczenia tego orderu wzruszonej matce Mariannie Popiełuszko.
- mówi o filmie Joanna Lichocka, współautorka dokumentu.
 
W filmie nie zabraknie relacji osób, które miały zaszczyt znać bliżej zmarłego prezydenta.

Zaprosiliśmy ludzi współpracujących z Lechem Kaczyńskim lub blisko z nim związanych. Naturalnie w naszym dokumencie wypowiada się brat prezydenta Jarosław Kaczyński. Jest też m.in. Maciej Łopiński, były szef Kancelarii Prezydenta, czy Ryszard Bugaj, pełniący rolę społecznego doradcy Lecha Kaczyńskiego.
- mówi Lichocka.

"Prezydent" w reżyserii Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego zostanie wyemitowany już dziś o godzinie 19:30.

Film zostanie również wyemitowany dziś przez Telewizję Polską o godzinie 23:00.

Nie przegap! Tylko w Telewizji Republika!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl