Loty nad Zatoką Perską niebezpieczne

/ Sunnya343 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Amerykańskie placówki dyplomatyczne ostrzegły komercyjne linie lotnicze, że realizowanie połączeń w regionie Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej jest obecnie obarczone ryzykiem z uwagi na napięcia w stosunkach między USA i Iranem.

Placówki dyplomatyczne USA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie przekazały komunikat wydany pierwotnie przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA).

W komunikacie tym Federalna Administracja Lotnictwa podkreśla, że wszystkie komercyjne samoloty pasażerskie wykonujące rejsy nad wodami Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej muszą być świadome "zwiększonej aktywności militarnej i zaostrzonych napięć politycznych" w tym regionie.

To z kolei stanowi "rosnące, niezamierzone zagrożenie" dla komercyjnych przewoźników z uwagi na "możliwość dokonania błędnej oceny lub błędnego zidentyfikowania" przelatującego samolotu. Ostrzeżono też, że podczas przelotu nad tymi akwenami działanie instrumentów nawigacyjnych w samolocie i komunikacja z nim mogą być zakłócane praktycznie bez uprzedzenia.

Zatoka Perska stała się kluczowym węzłem w transporcie lotniczym między Wschodem i Zachodem. Międzynarodowe lotnisko w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich obsługuje największą liczbę pasażerów na świecie. Połączenia z tego portu lotniczego wykonują m.in. bliskowschodni przewoźnicy Emirates, Etihad i Qatar Airways.

W ostatnim czasie władze Arabii Saudyjskiej informowały o akcji sabotażowej, na skutek której ucierpieć miały cztery tankowce u wybrzeży ZEA, a sprzymierzeni z Iranem rebelianci w Jemenie przyznali się do ataku na ważny saudyjski ropociąg. Władze w Rijadzie odpowiedzialnością za ten ostatni atak obarczyły bezpośrednio Iran, a saudyjska gazeta powiązana z dynastią Saudów w czwartek apelowała do USA o wymierzone w Iran "precyzyjne ataki".

W ostatnim okresie doszło do zaostrzenia relacji między Waszyngtonem a Teheranem. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy, a niedawno uznała irańskich Strażników Rewolucji za organizację terrorystyczną. USA skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec USS Abraham Lincoln, oraz rozmieszczają w regionie baterie Patriot.

Jak podaje Associated Press, lotniskowiec i towarzysząca mu grupa uderzeniowa nie dotarły jeszcze do cieśniny Ormuz, łączącej Zatokę Perską z Morzem Arabskim, przez którą przepływa rocznie 20 proc. światowego transportu ropy naftowej. Iran groził zablokowaniem cieśniny w odpowiedzi na wrogie jego zdaniem działania USA.

Iran podjął niedawno decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 r. Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

W 2018 r. Trump wycofał USA z porozumienia atomowego z Iranem i przywrócił zawieszone wcześniej amerykańskie sankcje wobec tego kraju, uzasadniając to kontynuowaniem przez Teheran prac nad bronią jądrową. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

MOCNE! „Korzenie sitw akademickich sięgają stalinizmu. Do dziś wrogów eliminują bezwzględnie”

kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza / fot. Telewizja Republika

  

Tak mocno o akademickich sitwach nie mówił jeszcze nikt! – Na uniwersytetach nie było mowy o rozliczeniu z komunizmem. Odwrotnie, u progu transformacji uniwersytety oczyszczono z nonkonformistów. Nowe kadry rekrutowane są od bardzo wielu lat na bazie „ustawianych” konkursów. I ta rekrutacja dokonuje się nie z powodów merytorycznych, a genetycznych i towarzyskich – mówi dr Józef Wieczorek, autor bloga akademickiego nonkonformisty. ZOBACZ ROZMOWĘ, KTÓRA OTWIERA OCZY! (FILM).

Ta rozmowa powinna wstrząsnąć wszystkimi, którzy decydują o stanie polskiej nauki. Dr Józef Wieczorek, geolog wyrzucony w 1986 r. Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu „negatywnego oddziaływania na młodzież akademicką”, wie o patologiach na polskich uczelniach więcej niż ktokolwiek inny w Polsce. Jest on autorem bloga akademickiego nonkonformisty, a także blogów poświęconych mobbingowi na uczelniach oraz lustracji – „Lustro nauki”.

Sprawa zawieszenia prof. Aleksandra Nalaskowskiego przez władze Uniwersytetu Toruńskiego za felieton o LGBT, to wierzchołek góry lodowej. Wcześniej rektor Uniwersytetu Poznańskiego Andrzej Lesicki oficjalnie potępił abp Marka Jędraszewskiego, b. wykładowcę tej uczelni. Co najbardziej szokujące, poparcie dla stanowiska Lesickiego ogłosiła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jej prezydium decyzję podjęło JEDNOGŁOŚNIE.

Kto naprawdę rządzi na polskich uniwersytetach?

Dlaczego mówi się o czystce na uczelniach w stanie wojennym, a milczy się o ważniejszej czystce z roku 1986, która stworzyła podwaliny pod obecny akademicki establishment?

Jak dyktatura tego establishmentu szkodzi krytyce naukowej, przez co polskie uczelnie zajmują katastrofalne miejsca w światowych rankingach?

Dlaczego uniwersytety budują setki olbrzymich budynków, a w żaden sposób nie przekłada się na poziom polskiej nauki?

Jak ustawia się konkursy na uczelniane stanowiska?

Jak niszczeni są ci, którzy ujawniają plagiaty ważnych osób?

Jak mobbingowani są doktoranci?

Jak to możliwe, że w 2019 r. historycy boją się pisać nawet o czasach stalinowskich, jeśli dotyczy to osób zatrudnionych na ich uniwersytecie?

Cała rozmowa w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl