Loty nad Zatoką Perską niebezpieczne

/ Sunnya343 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Amerykańskie placówki dyplomatyczne ostrzegły komercyjne linie lotnicze, że realizowanie połączeń w regionie Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej jest obecnie obarczone ryzykiem z uwagi na napięcia w stosunkach między USA i Iranem.

Placówki dyplomatyczne USA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie przekazały komunikat wydany pierwotnie przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA).

W komunikacie tym Federalna Administracja Lotnictwa podkreśla, że wszystkie komercyjne samoloty pasażerskie wykonujące rejsy nad wodami Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej muszą być świadome "zwiększonej aktywności militarnej i zaostrzonych napięć politycznych" w tym regionie.

To z kolei stanowi "rosnące, niezamierzone zagrożenie" dla komercyjnych przewoźników z uwagi na "możliwość dokonania błędnej oceny lub błędnego zidentyfikowania" przelatującego samolotu. Ostrzeżono też, że podczas przelotu nad tymi akwenami działanie instrumentów nawigacyjnych w samolocie i komunikacja z nim mogą być zakłócane praktycznie bez uprzedzenia.

Zatoka Perska stała się kluczowym węzłem w transporcie lotniczym między Wschodem i Zachodem. Międzynarodowe lotnisko w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich obsługuje największą liczbę pasażerów na świecie. Połączenia z tego portu lotniczego wykonują m.in. bliskowschodni przewoźnicy Emirates, Etihad i Qatar Airways.

W ostatnim czasie władze Arabii Saudyjskiej informowały o akcji sabotażowej, na skutek której ucierpieć miały cztery tankowce u wybrzeży ZEA, a sprzymierzeni z Iranem rebelianci w Jemenie przyznali się do ataku na ważny saudyjski ropociąg. Władze w Rijadzie odpowiedzialnością za ten ostatni atak obarczyły bezpośrednio Iran, a saudyjska gazeta powiązana z dynastią Saudów w czwartek apelowała do USA o wymierzone w Iran "precyzyjne ataki".

W ostatnim okresie doszło do zaostrzenia relacji między Waszyngtonem a Teheranem. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy, a niedawno uznała irańskich Strażników Rewolucji za organizację terrorystyczną. USA skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec USS Abraham Lincoln, oraz rozmieszczają w regionie baterie Patriot.

Jak podaje Associated Press, lotniskowiec i towarzysząca mu grupa uderzeniowa nie dotarły jeszcze do cieśniny Ormuz, łączącej Zatokę Perską z Morzem Arabskim, przez którą przepływa rocznie 20 proc. światowego transportu ropy naftowej. Iran groził zablokowaniem cieśniny w odpowiedzi na wrogie jego zdaniem działania USA.

Iran podjął niedawno decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 r. Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

W 2018 r. Trump wycofał USA z porozumienia atomowego z Iranem i przywrócił zawieszone wcześniej amerykańskie sankcje wobec tego kraju, uzasadniając to kontynuowaniem przez Teheran prac nad bronią jądrową. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Pożar hotelu w Istebnej w Beskidach. Ogień objął dwa piętra i część dachu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/arembowski

  

Strażacy opanowal po północy w czwartek pożar hotelu Złoty Groń w Istebnej w Beskidach. Ogień wybuchł w środę późnym wieczorem obejmując dwie kondygnacje i część dachu. Nikt nie został poszkodowany, goście i osoby z obsługi hotelu w porę wyszły na zewnątrz.

- Sytuacja jest opanowana, teraz będzie jeszcze trwało dogaszanie. Nie ma osób poszkodowanych. Z budynku zostały ewakuowane 32 osoby

- powiedział PAP dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Ogień objął powierzchnię 400 metrów kwadratowych na drugiej i trzeciej kondygnacji budynku - na której mieści się poddasze użytkowe - oraz część dachu. Budynek jest w dużej części zbudowany z drewna.

Jak powiedział dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej PSP w Cieszynie, przedstawiciele hotelu zapewniali po przyjedzie strażaków, że wszyscy goście oraz obsługa opuścili budynek. Strażacy potwierdzili tę informację przeszukując hotel. Strażak sprecyzował, że wśród ewakuowanych jest 29 gości oraz trzy osoby z personelu.

Do akcji skierowano 17 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz strażaków-ochotników.

Przyczyna powstania pożaru nie jest na razie znana. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl